Jump to content

Tren de rulare Golf 4 - preturi


sarivanu
 Share

Postare recomandată

Stie cineva de unde pot cumpara amortizoare de golf 4 (1,9 TDI 1999) la un pret mai bun si care ar fi acesta? De asemenea ce modele exista (in afara de cele sport)? Toate sunt pe gaz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    14

  • golf416

    8

  • 96-SAM

    7

  • marius1982.11

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt si pe gaz si pe ulei. Preturi o sa gasesti in functie de calitate, producator etc. Se poate lua amortizoare Sachs pe fata in jur de 220 Ron bucata. Si eu chiar ma gandeam sa imi iau pe fata, dar mai stau deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat sachs pe spate 2 buc 270 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit Sachs ( gaz , spate pt Variant ) cu 165 ron/buc , e suspect de mic pretul , cu toate ca furnizorul e de incredere .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit Sachs ( gaz , spate pt Variant ) cu 165 ron/buc , e suspect de mic pretul , cu toate ca furnizorul e de incredere .....

chinezii astia mici ne mananca de vii........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema la rotile din fata . La o denivelare mai mare scartaie ceva la ele (un scartait de rugina parca ) . Sar puteasa fie de la amortizoare sau e alta problema ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema la rotile din fata . La o denivelare mai mare scartaie ceva la ele (un scartait de rugina parca ) . Sar puteasa fie de la amortizoare sau e alta problema ??

Exact aceeasi problema o am si eu...sa fie vorba de amortizoare, de bucse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine a fost la fel ca la voi doi, dar cand am schimbat, au fost si bucsele si telescoapele pe fata si sunetul a incetat sa mai apara.

Sachs Advantage (pe ulei) - 170-180RON/buc in dec 2006, doar pentru fata.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o problema la rotile din fata . La o denivelare mai mare scartaie ceva la ele (un scartait de rugina parca ) . Sar puteasa fie de la amortizoare sau e alta problema ??

scartaie bucsiile de la bara stabilizatoare. da cu spray si nu o sa mai faca. telescoapele nu scartie, in cel mai rau caz bat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laurentiu_moraru

Am schimbat amortizoarele acum o luna.

Preturi: 400 lei 2 amortizoare spate Sachs si 55lei setul de protectii Monroe.

Manopera gratuita asigurata de firma :rolleyes: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am schimbat pe toate 4 , Sachs Advantage + protectii .

@ laurentiu : ai pus gaz pe spate ? E mai rigida acum ( la spate ma refer ) la trecerea peste gropi ? Mie asa mi se pare . Cele vechi la mine erau tot pe gaz , tot SACHS .Nu stiu cine zicea pe aici ca G IV are amortizoare cu ulei din fabrica .

L.E. Cele vechi ( sunt cele originale , nu au mai fost schimbate pana acum ) aveau stantate in corpul metalic al amortizorului marca , modelul , anul fabrictiei , seria...etc .Cele noi aveau o eticheta cu : "Made in Germany " si o holograma . No comment .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am constatat ca protectiile acelea de la amortizoarele din spate stau singure pe corpul amortizorului adica is desprinse de pe tampoanele acelea de cauciuc din partea superioara.

problema e cat de urgent e inlocuirea lor? consecinte? costuri de inlocuire?

multam anticipat de raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care din protectiile tale "stau singure " ? Partea galbena in forma de arc sau cea neagra care le acopera ?

img.php.jpg

Eu am dat pe ele 70 Ron ( setul de 2 buc pt spate ). Erau intr-adevar ciugulite bine (la cele galbene ma refer) , nu mai puteau fi recuperate.

De schimbat pe spate se schimba f simplu , nu ai nevoie de presa , doar cateva chei si putina indemanare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scartaie bucsiile de la bara stabilizatoare. da cu spray si nu o sa mai faca. telescoapele nu scartie, in cel mai rau caz bat

Dat cu spray peste bucsele bara stabilizatoare e solutia romaneasca care o sa tina cam 1 zi. Schimbale ca sunt uzate si cauciucul ala nu o sa se ingroase oricat spray ai pune pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scartaie bucsiile de la bara stabilizatoare. da cu spray si nu o sa mai faca. telescoapele nu scartie, in cel mai rau caz bat

salut !! acelasi lucru am patit si eu , aveam un scartait nebunesc in fata si nu stiam de unde se aude , intr-un final am constatat ca sunetul ciudat este de la bucsa stabilizatoare si mi-au spus multi sa le dau cu ulei de motor , altii sa dau cu vasilina ,altii sa le dau cu spray..............dupa ce am incercat fiecare varianta din cele enumerate ,nici un rezultat ;) dupa care am incercat SA LE UNG CU ALTELE NOI ;) 25 ron /buc. si 30 ron manopera...... si nu mai am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
scartaie bucsiile de la bara stabilizatoare. da cu spray si nu o sa mai faca. telescoapele nu scartie, in cel mai rau caz bat

despre ce spray este vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

e vreo limita de km la cat se schimba amortizoarele?

(intreb pt ca vreau sa cumpar o bora 4motion care are teoretic 90 mii de km, si proprietarul mi-a spus ca a schimbat amortizoare fata pt siguranta cand a adus-o din germania ...si ar fi indicat sa le skimb pe alea de pe spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoare produse de BILLSTEIN Sibiu a montat cineva? Vreau sa cumpar(am gasit la 700 de ron toate 4 la magazinul lor) dar inca nu stiu cat sunt de bune.Se ofera garantie 60.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia aia nu inseamna nimik. Nu va veni vanzatorul sa-ti verifice km-ul cand le cumperi. Insa nu am o parere proasta despre Billstein. Aveam pe Dacia Solenza Billstein-uri si erau f f bune, erau mai rigide dacat cele originale de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@d3Mon , teoretic 4 ani sau 60-80k km ar fi " limita " de schimbare . E chestie de noroc sau drumuri bune , nu stiu nici eu. Stiu cazuri de amortizoare after market care dupa 20 k km au inceput sa curga . La fel cum eu le-am schimbat pe ale mele la 167 k km fara cea mai mica urma de scurgere .Este adevart ca erau cam moi , dar nu erau inca barca . Cu Sachs-urile de acum e un pic mai rigida , dar e loc de mai bine .

Nu am facut test la amortizoare nici inainte nici dupa schimbare , nu ma intereseaza testul ci cum simti masina in diferite situatii . E eu zic ca pe fata cel putin poti sati dai sema daca sunt bune sau nu .

L.E. :Toti schimbam numai amortizoarele , ignorand cu buna stiinta arcurile , care - mail ales pe fata , unde e greutatea mai mare - se "inmoaie" in timp .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent mi s-a oferit ocazia sa cumpar un set de telescope cu gaz, noi noute pt vw bora, si nu stiu exact daca e convenabil sa le inlocuiesc pe cele originale. Pretul de acihizitie e in jur de 7 milioane si ceva, dar nelamurirea mea este...care sunt mai bune..si care ajuta masina mai mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, tu ai 35.000 km cu masina. Fa un test de amortizoare si vezi daca chiar trebuie schimbate, cu toate ca eu cred ca inca nu e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!