Jump to content

Bandouri laterale - discutii cu si despre ele


Eto
 Share

Postare recomandată

Fratele meu vrea sa isi vopseasca la golf 4 bandourile laterale in culoarea masinii. M-am interesat daca se pot vopsi si am aflat urmatoarele: Daca vrei sa le vopsesti, le poti vopsi si pe astea dar, nu o sa tina culoarea pentru ca bandourile is facute din alt material fata de cum sunt cele care sunt vopsite din fabrica. E adevarat asa ceva sau nu? Daca le vopseste trebuie dezlipite sau se pot vopsi si asa?

Si inca o intrebare. Manerele de la usa daca vrea sa le vopseasca, trebuie date jos sau se vopsesc si ele asa?

Daca nu trebuie dat nimica jos, o sa le faca dar daca trebuie date jos bandourile, manerele, nu le mai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    9

  • marius1982.11

    6

  • rudolf.s

    4

  • Marian

    3

  • Administrator

1. Bandourile de pe usi sunt intradevar din alt material decat cele de pe bari . Se pot vopsi si vopseaua o sa tina daca vopsitorul vrea asta .

Numai ca e mai mult de munca decat la celelalte bandouri si de aceea multi vopsitori "fug" de vopsirea lor .

2. Manerele de la usi trebuie date jos ca sa le vopsesti .

3. Bandourile de pe usi si bari se pot vopsi si pe masina dar si date jos .

Eu mi-am vopsit de ceva vreme bandourile de pe usi , de pe bari si manerele de la usi , toate fiind date jos de pe masina si pana acum n-am avut vreo problema cu ele sau cu vopseaua de pe ele .

Singurele care au ramas nevopsite in culoarea caroseriei sunt barile de pe plafon si fustele de la bari , care au ramas negre in continuare .

Daca vrei sa vezi cum au iesit ale mele , sunt poze in aria "Masina mea" in topicul meu . :RO flag:

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Parca pe acelasi topic ( sa nu ?! :salut: ) cineva din Bucuresti a pus un link catre o firma tot din Bucuresti care poleieste cu crom , aur , etc , etc , orice material ( chiar si plastic ) ... da' nu mai stiu cum se numea topicul ...:RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, bandourile se pot vopsit. Pentru a iesi treba buna si nu de mantuiala, va spun ce trebuie facut.

1. demontare bandouri usi (atentie sunt lipite, iar la dezlipire aveti grija sa nu taiati ghidajele care se afla pe mijlocul bandourilor)

2. se duc la vopsitorie, unde trebuie frecate cu smirghel pana dispar granulatiile de pe ele

3. se dau cu plastikgrundfuller (neaparat) si atentie, sa nu dea ud pe ud

4. se vopsesc (logic!)

5. pentru relipire, se da jos banda veche de pe spatele lor (eventual cu un degresant si un cutter - mare atentie si aveti grija ca e mult de munca)

6. folositi banda dublu-fata 3M pentru re-lipire - este foarte buna.

Si 7 -> multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine e cand avem profesionisti printre noi! Mersi mult, bamse! :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna ziua.Am o problema, ornamentul cea din aluminiu care e pusa la usi cum se observa in poza la usi mi s-a dezlipit pe o parte si nu stiu cu ce as putea lipi. Imi puteti da ceva sfaturi ? Va multumesc mult. Astept raspuns !!!!

post-28255-1216126615_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la bandoul de pe portiera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie dat jos de tot de pe portiera si degresate ambele suprafete (pe portiera si bandou) astfel incat sa nu mai ramana nicio urma de la adezivul cel vechi. Iar dupa aceea cu banda dubluadeziva ( e bine sa fie de calitate 3M, etc) se rezolva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sau cu silicon de la Soudal . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bamse: unde ti-ai vopsit bandourile??? indruma-ne la vopsitorul tu..si un pret???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El daca doreste sa le vopseasca, (desi nu e cazul, masina lui le are in culoarea caroseriei din fabrica) o face direct la locul sau de munca. Dealer-ul local VW. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Zic ca mi le-am vopsit si eu. Si nu numai atat. In urma unui mic incident cu un logan van am si spoiler nou si bandou nou vopsibil. Ieri am luat de la service spoilerul nou si bandourile fata si spate si azi urmeaza sa le montez daca se opreste ploaia. Luni ma duc sa mi le lipeasca inapoi si pe cele de pe usi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut si scuze de :Driver: , dar aveti idee cat ar costa vopsirea bandourilor si a manerelor in culoarea caroseriei? a facut cineva in bucuresti treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-i pun o intrebare varului meu si o sa-ti dau un raspuns cat mai curand posibil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si scuze de :)) , dar aveti idee cat ar costa vopsirea bandourilor si a manerelor in culoarea caroseriei? a facut cineva in bucuresti treaba asta?

In brasov costa 250 de ron. Cu demontat, pregatit, vopsit si remontat :) Mai mult de 100 de euro nu face operatiunea asta nici macar in Bucuresti. Spor !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta merita; se pare ca masina mea va primi de Craciun bandouri vopsite si o cotiera! :vaidecapulmeu: Merci de raspunsuri (am mai primit si pe PM).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Fratele meu vrea sa isi vopseasca la golf 4 bandourile laterale in culoarea masinii. M-am interesat daca se pot vopsi si am aflat urmatoarele: Daca vrei sa le vopsesti, le poti vopsi si pe astea dar, nu o sa tina culoarea pentru ca bandourile is facute din alt material fata de cum sunt cele care sunt vopsite din fabrica. E adevarat asa ceva sau nu? Daca le vopseste trebuie dezlipite sau se pot vopsi si asa?

Si inca o intrebare. Manerele de la usa daca vrea sa le vopseasca, trebuie date jos sau se vopsesc si ele asa?

Daca nu trebuie dat nimica jos, o sa le faca dar daca trebuie date jos bandourile, manerele, nu le mai face.

si eu miam vopsit ornamentele si manerele..are dreptate bamse numai ca la punctul 3 mentionat de el mai bine folositi plastofix sau filler obisnuit care se da pe chit..eu am facut in ambele metode si a tinut..grija mare la degresat si la pregatit:) succes celor care vi le vopsiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In brasov costa 250 de ron. Cu demontat, pregatit, vopsit si remontat :biggrin: Mai mult de 100 de euro nu face operatiunea asta nici macar in Bucuresti. Spor !

Am trimis PM la cei de la EuroService Pt bandouri la o masina in 2 usi, deci automat decat 2 manere de usi , am primit pe Pm pretul:

"Costa 600 lei.

Toate bune"

mi se pare exagerat de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mult. La oficial cam atata e pretul. Manopera, materiale.....Eu zic sa nu mai trimiti PM si sa te duci sa vorbesti direct cu vopsitorul. Vei fi surprins de ce reducere poate sa-ti faca :D Si in plus de asta, va fi mult mai atent la "detalii" ca sa zic asa :D Daca nu si nu, zic c-ar trebui sa faci o vizita la Brasov si te pun in legatura cu un vopsitor de nota 10 ;)

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oficial 600ron ? Ce oficial e asta? Toate puse cap la cap nu depasesc 3.20 m Si daca 3m de plastic costa 600 ron,Am ajuns rau

Daca un spray primer si 300-400ml vopsea si sa freci putin cu smirghel costa atat...Costul consumabilelor nu depaseste 100ron , si manopera sa zici ca nu e o lucrare mare sa fie de 2xpretul deci mai mult de 300/350ron cred ca ar fi un pret corect , mai ales pe vremurile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oficial inseamna cu factura evident. Preturile pentru manopera sunt foarte ridicate chiar daca e greu de crezut. Spre exemplu am o factura de reparatie in urma unui accident. Demontare lampi spate - 60 ron, demontare bandou - 20 ron, demontare spoiler bara spate - 20 de lei, demontare bara spate - 100 de ron, etc..

Pentru fiecare operatie sunt prestabiliti timpii de demontare/montare si deci pretul, chiar daca in realitate dureaza mult mai putin. Service-urile auto nu prea sunt afectate de criza. Criza sau nu, masinile trebuie reparate nu ? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mie pt revopsirea aripii fata si un bandou (a se citi 1) pe spate mi-a cerut 500 de ron acum 2 ani. Cu vopseaua mea apropo. Am facut direct stanga-nprejur fara sa-l mai salut pe om. Am zis numai mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
crristian81

Ziua buna! .. De cand am luat masina nu am apucat sa-mi razolv problema cu bandourile de pe usi si acum sunt hotarat sa o pun la punct. Capetele de la bandoul de pe usa soferului mi-s dezlipite si vreau sa le lipesc la loc.. dar si celelalte sunt dezlipite pe mijloc. Din ce am observat .. la mine bandourile sunt lipite cu banda dublu adeziva.. deci sigur au fost luate jos sau ceva .. si puse la loc pt ca nu mi se pare normal sa fie lipite cu banda dublu adeziva deoarece se dezlipeste destul de rpd. Ma mir ca nu mi-au cazut inca bandourile si ca nu le-am pierdut .. ca abia se mai tin lipite de tabla. Intrebarea e .. la voi cum sunt lipite?.. sau sa-mi spuneti cu ce sa le lipesc?.. dar vreau un lipici care sa nu lipeasca atat de tare incat atunci cand mai vreau sa le dau jos.. sa mi se dezlipeasca cu tot cu vopsea :vaidecapulmeu: Zic asta ca pe viitor as vrea sa le vopsesc in culoarea masinii .. si atunci va trebui sa le dezlipesc

Modificat de crristian81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!