Jump to content

Fusta bara


Eto
 Share

Postare recomandată

dsc00492ma8ts0.th.jpg

Salut, am atasat o poza ca sa va dati seama despre ce vorbesc, chestia aia neagra de sub bara din fata (nu stiu cum se numeste poate imi ziceti acum). As vrea sa stiu cum se schimba fara sa o duc la service bineinteles. Problema e ca am comandat una noua ca aia veche so "obosit" si vreau sa o schimb eu. Pot sa va zic ca o data am agatato de o bordura si o iesit pe jumate afara. Am impinso inapoi si e ok. Daca trag de ea iese afara si o pot pune pe aia noua ca la "LEGO" sau sunt ceva suruburi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WNS

    9

  • Eto

    6

  • Inginerul

    6

  • SIlva_Tristan

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Are niste clipsuri late de 2 degete, care intra in spoiler. Cel mai bine o schimbi daca dai jos spoilerul cu totul. Merge si cu spoilerul pe masina, dar te chinui pe sub ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spoilerul fiind chestia aia de plastic neagra sau bara fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spoiler-ul e chestia aia neagra de sub bara. Cum spunea colegul hbogdan, e indicat sa dai jos toata bara, ca sa poti lucra mai bine. Nu are suruburi. Are doar cleme. Sant destul de greu de scos, dar se poate, cu rabdare. Si eu l-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si 2 suruburi. Stanga+dreapta la carenaje (aparatorile de noroi de la roti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat alt spoiler, a fost 60 ron nou nout si trebuie prins in doua suruburi lateral, in rest are numa cleme. Va multumesc pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original e 178 Ron. Licenta e 60 Ron. Eu am luat licenta, am zis ca mai bine iau 3 licente decat unu original. Ca tot la fel tin. Daca l-ai agatat poate sa fie facut si pe Marte ca tot se rupe. L-am luat de la Super Trafic din Tg-mures. vad ca tu esti din cj poti sa incerci la Meteor acolo in marasti Langa shell. Au preturi bune. Aici l-au avut pe stoc inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca are 4 suruburi (2 stanga+2 dreapta), in dreptul rotilor, care se desfac cu surubelnita torx T25. Cu aceste suruburi este prinsa de aparatoarea de noroi de sub aripa, care inconjoara roata. Ca sa le desfaci, ia viraj maxim stanga respectiv dreapta, apoi tragi inspre fata, dar sa ti de bara mare cu cealalta mana. Cred ca ai inteles...:icon_thumright: Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O duc maine dim la service sa o monteze, mai bine las un pro sa o faca decat un novice ca mine :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu-i mare lucru sa montezi acel "plastic" sub bara .

Apropo , se numeste fusta . ;)

Sfatul meu e s-o faci singur , dar daca nu te simti in stare , e mai bine sa apelezi la un service .

In afara de faptul ca trebuie sa dai bara jos , trebuie sa fii atent atunci cand capsezi fusta pe bara .

Poti sa-i rupi piciorusele de prindere sau daca n-o capsezi cum trebuie , risti sa-ti cada ... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am duso la un service azi si lo schimbat in 10 min. E prins in doua suruburi si in rest numa cu cleme. A fost o treaba usoara. I-am dat la mecanic 10 ron si a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa va intreb daca fusta de Bora se potriveste la Golf si invers ? Aceiasi intrebare o am si pentru grilele din bara de pe fata de la Bora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grilele se potrivesc sigur. Eu am cautat proiectoare originale care vin cu grile cu tot, iar la specificatii era scris Golf/Bora. Cred ca si fusta fata e aceeasi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cautat proiectoare originale care vin cu grile cu tot, iar la specificatii era scris Golf/Bora.

De fapt pentru asa ceva m-a intrebat un prieten dar eu vroiam sa stiu daca si fusta :icon_cool:. Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi cand am iesit a trebuit sa cobor o bordura care datorita zapezii e mai inalta decat era ..

Am atins cu partea de jos a spoilerului si aceasta (fusta parca ii zice ) a cazut dintr-o parte am incercat sa o pun la loc dar nu am reusit decat sa o dau jos de tot ..

Intrebarea mea ar fi daca se poate lipi cumva la loc, si unde as putea face asta .

Eu am incercat sa il pun la loc ..dar nu se fixeaza exact ..trebuie dat jos spoilerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea fusta se clipseaza de bara si in extreme se prinde de carenajele de fata cu suruburi torx. Mai bine ai merge la un service pentru ca dureaza relativ putin montarea acestuia. Daca este rupt, unul nou este pana in 200ron insa trebuie verificat si buclierul sa nu aiba ceva cleme rupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc m-am lamurit . Sa vedem cat ma ajunge ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut!

imi cer scuze de la inceput daca nu am postat unde trebuie .. dar nu imi merge functia serch si din cate m-am uitat eu nu am gasit nimika.

am un golf 4 si ieri am observat dupa 1 luna de cand am masina ca imi lipseste chestia aia "buza" sau cum se numeste de este prinsa sub bara fatza .

vreu sa aflu si eu cum se numeste cat costa si de unde o iau.

am vazut poze pe net si la majoritatea masinilor este de culare neagra . .. . sper ca ma puteti ajuta.

ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prelungire se cheama .. Unii ii spun spoiler

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul ei este 1J0 805 903 B , 1J0 805 903 B41- satin Black 1J0 805 903 H - GTI25J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina ta 1J0805903B B41 pret 203.35 ron TVA inclus, pret de dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceasta parte a barii fata te referi ?post-9546-1201551683_thumb.jpg
exact.eu nu o am si se vede urat in fatza rotzilor ca are chestiile alea de prindere si arata nasol.
Pentru masina ta 1J0805903B B41 pret 203.35 ron TVA inclus, pret de dealer.
multumesc tuturor pentru raspunsuri Modificat de SIlva_Tristan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Elementul acela mai poarta denumirea si de 'fusta'.

Si gasesti aici detalii privind montarea.

Cand nu merge SEARCH-ul forumului, poti folosi cu succes google search din josul paginii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!