Jump to content

Martor Luminos In Bord Necunoscut ?


Puiu
 Share

Postare recomandată

La masinile care au carlig din fabrica, exista un martor in bord care sa confirme cuplarea/decuplarea remorcii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Marian

    8

  • Inginerul

    7

  • Al Bundy

    5

  • magdalena

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scrie in cartea masinii ca ar trebui sa fie ca marto in bord un "unu cu doua sageti mici directionate stanga dreapta" care se aprinde verde.

Modificat de DragonBallz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am carlig, dar nu stiu sigur daca din fabrica, oricum am o placuta cu stampila uscata vw pe ea+ cateva serii. Sincer nu am cuplat nici o remorca la carlig pana acum, ca mai am mufa aia nemteasca pe ea si are mai mlti pini decat cele folosite la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Astazi un amic ce poseda un Golf 4 din 2002, 1.9 TDI - ALH - 90 CP, achizitionat de curand, m-a intrebat ce indica martorul luminos din bord, pe care il puteti vedea in poza. Acesta se aprinde in momentul in care actionezi maneta de semnalizare, numai o singura data dupa care semnalizarea functioneaza normal indiferent de partea aleasa fara ca martorul sa se mai aprinda. Deci clipeste numai la inceput cand actionezi maneta de semnalizare.

Initial am crezut ca masina este dotata cu modul confort blinker , dar nu este sau cel putin nu functioneaza, pt ca daca actionezi putin maneta fara a o duce pana in capat semnalizeaza doar o singura data.

Nu am stiut ce sa ii spun omului si sincer nici nu am mai vazut pana acum un asa martor in bord.

post-9546-1189614241_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cumva carlig de remorcare? Eventual remorca dupa el. De obicei ala se aprinde cand ai remorca si te instiinteaza ca semnalizatorul la remorca este ok.

Sper sa nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca ar fi citit manualul de utilizare ar fi vazut ca acel martor este pentru : instalatia de semnalizare pentru remorca . :question: post-7729-1189614728_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul e alarma de masina de scoala , sau senzorul de la pedalele instructorului . in timpul examenului daca il ajuta pe elev sa observe politistul . Iar martorul de pe bord este semnalizarea pt remorca , masina fiind dotata cu carlig ca aproape toate masinile de scoala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dupa ce am vazut si butonul din bord si eu spun ca a fost sigur masina de scoala . :lol:

Pentru masinile de scoala , ca sa se poate monta pedalele ( dubla comanda ) instructorului mocheta de la picioarele celui din dreapta fata trebuie taiata si nu va fi la acelasi nivel cu cea din partea soferului .

Priveste un pic sub bord in dreapta fata si vezi daca mocheta e intreaga sau taiata . In plus trebuie sa se vada pe tabla si "urma" unde a fost prinsa dubla comanda .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aryes13 ai dreptate, am verificat astazi si urmele descrise de tine sunt acolo.

Ce poate face pt a nu mai clipi martorul de la semnalizarea suplimentara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi clipeste ala cand aprind avariile. E normal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu ! Doar daca a fost masina de scoala .... :o

WNS , nu stiu cum se dezactiveaza acel semnal pe martor . Ar trebui sa vezi daca are montata instalatie electrica pentru carlig .

De regula in DE montarea carligului si a instalatiei electrice aferente dupa iesirea masinii din fabricatie , se face cu piese OEM si in service autorizat , tinand cont ca toata instalatia trebuie sa aibe acceptul TUF .

Ca sa nu trebuiasca sa faci ca la rromanica ( adica sa tai fire si sa le izolezi cu scotch ) instalatia electrica a carligului are niste prize care intra in alte prize special concepute , in lampile spate ale masinii .

Desfa lampile spate si vezi daca are fiecare stop mai multe asemenea prize cu fire . Scoate-le pe rand si vezi daca se intampla ceva cu martorul . :))

Ai grija sa nu scoti priza centrala , aceea care aduce semnal pentru frana , marsarier , semnalizare , etc . :o

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur n-a fost de scoala ca mocheta e la locul ei. Nu se aprinde cand semnalizez stanga sau dreapta ci numai odata cu cele 2 sageti cand aprind avariile. Ce sa fie oare ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai zilele trecute am descoperit ca mi se aprinde si mie martorul ala cand pun semnalizarea. Ce sa fie, ce sa fie ? ;)

Inteleg ca semnalizeaza faptul ca merg semnalizarile la remorca, da io n-am agatata dupa mine nici o remorca. O fi invizibila ? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi clipeste ala cand aprind avariile. E normal ?

Cat se poate. Pe Passaturi am kit de remorca montat din fabrica, si ambele au <1> care se aprinde la avarii (la B5.5 in bord, la 35i langa butonul de lumini). Poate ai carlig demontabil, uita-te sub bara daca gasesti vreo gaura unde ar trebui sa intre carligul, si priza. La B5.5 e escamotabila, adica pivoteaza si se ascunde. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este si priza si carligul. Masina a avut din fabricatie, a fost demontat (furat) iar mai apoi i-am montat eu un carlig Aris parca si o priza Bosal.

Clipocea <1> asta si cand n-avea carlig montat si clipoceste si acuma. Nu ca m-ar deranja foarte tare dar as vrea sa-l dezactivez daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vrei sa scapi de martorul acela ?

Intra cu VagCom si dezactiveaza-l !

Nu mai stiu exact unde e , dar e ceva cu "transport" sau "tow"(towing) ... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la G4 cred ca se poate dezactiva doar fizic. Din releul de semnalizare e o legatura directa pana in becul din bord si nu e controlat de nici un computer.

La G5 intr-adevar se poate programa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eu cred ca e posibil si din VagCom .

Pentru ca acel martor ( de fapt nu martorul cat functia ) trebuie activat dupa montarea aftersale a carligului de remorcare . :icon_cool:

Masina mea n-a avut carlig de remorcare montat din fabrica .

Eu am montat un asemenea carlig (Oris) cu instalatia electrica aferenta , ambele OEM si functioneaza binemersi fara a se aprinde acel martor . :icon_thumright:

Daca o luam pe firul logic , cine ar putea comanda acel martor ?

Ca nu cred ca se aprinde singur daca ii pun carlig aftersale la masina ...

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la bord instrumets tre' sa fie :Driver:

Luam una bucata Ticu si una bucata laptop + interfata si inceram :D

Va tin la curent cu ce-am reusit in caz ca mai are cineva problema ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau ... varianta romaneasca, iei o surubelnita cruce, strangi cu putere manerul si o infigi in ceasurile de bord exact unde apare martorul :D :Driver:

Eu din cate stiu nu se poate dezactiva, asa am auzit - alta persoana cu "problema" astaa a incercat si pana la urma nu i-a dat de cap - oricum, multa bafta si sa ne tii si pe noi la curent ... varianta cu surubelnita sa fie ultima adoptata ;)

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D M-am gandit la acea varianta. Totusi, daca in manual scrie ca se aprinde cand cuplezi remorca, de ce la mine se aprinde si cand n-am decat remorca invizibila dupa mine ? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O varianta ar fi sa dai ceasurile jos, sa le demontezi si sa tai led-ul ala jos :Driver: :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In primul rand , acel martor este DOAR pentru instalatia de semnalizare de la remorca .

Eu zic , ca se poate activa / dezactiva !

Bamse , hai sa ne luminam cu totii afland raspunsul la urmatoarea intrebare : de unde ia semnal acel martor ?

Parerea mea e ca isi ia semnal din ECU , care prin intermediul activarii / dezactivarii acestei functii "pacaleste' intr-un anume fel releul de semnalizare , si sustin ca este o functie deoarece daca functia acelui martor n-ar avea posibilitatea sa fie activata / dezactivata , atunci :

1. ECU n-ar sti daca ai carlig/remorca sau nu si martorul ar functiona permanent indiferent daca ai avea carlig sau nu ;

2. La cuplarea remorcii apar noi consumatori pe circuite electrice la care ECU are deja anumite valori prestabilite , adica pe semnalizare inca un bec pe fiecare parte => consum peste cel normal => releul de semnalizare ar trebui sa clipeasca mult mai rar decat in mod normal , lucru care nu se intampla .

Hai s-o luam pe rand :

- la Golfurile care n-au carlig sau n-au avut niciodata carlig , acel martor nu se aprinde . Sta stins non stop . Ok ?

- daca montezi aftersale un carlig + instalatia electrica a lui ambele OEM acel martor ramane stins .

- In cazul lui Inginerul masina a avut carlig din fabrica pana a ajuns in posesia actualului proprietar , cand samsarul (inainte de a o vinde ) i-a luat carligul . Dupa ce masina a ramas fara carlig si instalatia electrica aferenta lui , martorul se aprindea in continuare .

Conform manualului de utilizare de la Golf 4 :

"Instalatia de semnalizare pentru remorca

Lumina de control clipeste cand instalatia de semnalizare pentru remorca in functionare este conectata .

Daca la remorca nu functioneaza semnalizarea , lumina de control nu clipeste ."

post-7729-1191265367_thumb.jpg

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!