Jump to content

Skoda Octavia2 Vs Citroen C4 Coupe


TIBI_84
 Share

Postare recomandată

de curand m-am decis sa imi iau ramas bun de la golful 4,care e din 2001 si nu prea dotat si ma orientez spre ceva nou(gata cu sh).dupa ce am vizitat mai multi dealeri,marci diferite si dupa ce am stabilit bugetul am ajuns sa fiu in dubiu:citroen c4coupe sau O2,ambele diesel.bugetul mi-e limitat la 17300e.vreau ca la viitoarea masina sa am esp si cat mai multe airbag-uri,dat fiind faptul ca am fost implicat in numeroase evenimente.

-octavia 2 ar fi in varianta 1.9tdi trendline la 16650e si sa mai adaug esp,pachetul de vizibilitate=~17200e

-c4 coupe e mai dotat:1.6hdi/110cp,esp,jante aliaj,clima duala stock(nu mai am ce sa-i mai pun ca sunt incluse in pret)=16300e

pro octavia ar fi:fiabilitate,spatiu interior

pro c4:motor,design,pret

diferenta e relativa,dar nu stiu ce sa aleg.ambele imi plac. :somnmare:

detest la masinile vag ca au preturi prea mari la optionale,ei iti pun pe variantele basic/clasic dotari chiar aiurea,iar ce e mai important te costa.

as vrea sa stiu pareri sincere de la cei care au o2 cum se prezinta masinile,probleme,cost service/revizie.

multumesc anticipat

Modificat de Ice_2k
Puneti titluri sugestive....
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...diferenta pe care o invoci tu si "uratenia" octaviei nu sunt argumente suficiente sa sari in barca francezilor!! Ia octavia,nu vei regreta!!Si sinceri sa fim,C4 e urata foc,nu stiu cum o vezi tu mai frumoasa decat skoda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine ar merge la VS acest topic ... pot spune ca Octi TREND face toti banii, chiar azi am fost prin showroom si inca sunt sub influenta euforiei :D .. felul cum se inchid usile la Octavia / Golf / Leon o unic .. si toti o stim, sau cel putin eu unul sunt atent la asta .. despre C4 pot spune ca e frumos intr-adevar, atrage priviri poate mai mult decat o Octi (normal coupe vs limuzina) dar pe termen mediu si lung, Skoda se distanteaza dpdv calitativ si al fiabilitatii .. cunosc pers care au avut multe probleme cu C4 inca din primele luni, dar si unii care n-au avut .. ultima decizie e la tine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gandeste-te si la pretul de ravanzare...

...spre exemplu octavia 1 se mai vinde si acuma pe bani buni..este un model care nu tine de "trend", asa cum e c4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers cu c4 coupe are un prieten bun,l-am condus ,am mers in dreapta in spate si la drum lung! pareri!

in afara problemelor avute in 2 ani de cand il are (si aici enumer: probleme ambreiaj(se va inlocuii curand ),probleme climatronic(rezolvat),problema la o boxa,problema la faruri si inca cateva maruntisuri masina e ok ! spatiu e nasol in spate si destul de incomod,materialele folosite mie mi se par sub octavia dar per total sunt ok si usor de intretinut,scaunele sunt confortabile in fata ,porbagajul e ok in limita clasei dar cred ca mai mic ca al octaviei. c4 are 350 l porbagaj parca! un alt minus de care se plange si prietenu meu ar fi cele 2 usi si accesul in spate ! te sfatuiesc sa-ti iei masina in 4 usi mai ales daca nu circuli numai singur sau cu iubita/sotie....

dupa cate a avut el cu masina eu m-am lecuit cu frantuzestile desi sunt frumoase ! ce nu am zis si mi-a placut a fost ca masina e placuta la condus,directia e precisa servo e moale,tinuta de drum buna si la viteza mare si suspensia tare dar mai moale ca la leonul meu!

deci sfatul meu!? octavia sau altceva!

cred ca singurul atuul masinii asteia e frumusetea si motorul care e f apreciat,atat la consum cat si la silentiozitate!

revizia pe el l-a costat in jurul a 4 milioane nu mai stiu exact,facuta la 15 sau 20 000 nici asta nu am retinut dar el are motor de 1.4 benzina!

sper ca ti-am fost de ajutor si vei alege ceva sa-ti placa si sa te bucuri de ea!

Modificat de ryco78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de Golf 4 pana anul trecut am avut un C3.Motor super.Timp de 3 ani nu mi s-a prajit decat un injector.Inainte de a lua Golful am cochetat cu ideea unui C4 1.6 Hdi.Am facut drive test cu masina directorului de service cu care sunt amic, foarte manevrabila, motorul trage bine, are cuplu, ce sa spun, frumos dar pana la urma am ales tot VAG.Asadar.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care are C3. E multumit de masina. Am condus-o si eu... Ce pot sa spun e ca merge bine, dar mi s-a parut comuna. Si ma refer la faptul ca nu exceleaza nici la putere, nici la aspect (asta mai depind si de gustul amului).

Eu oricum as alege din nou masina pe care o am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut c4 si poti sa te uiti pe http://www.clubcitroen.ro/forum/portal.php sa vezi ce posturi am avut. (am acelasi nick)

pe scurt pot sa iti spun problemele principale:

1. piesele veneau foarte greu din franta ... am asteptat 1 luna pt bandourile de plastic.

2. suspensie semi independenta foarte-foarte zgomotoasa pe spate.

3. receptie radio infecta ... dar poti sa iti schimbi "casetofonul cu disc" cu un mp3 player klumea, insa pierzi garantia.

4. am avut o oglinda crapata in parcare si mi-au pierdut dosarul de dauna. problema era rezolvabila in 1 sapt si s-a rezolvat in 1 luna :icon_thumright:. citeste pe forum despre smecherii de la receptia service si despre atitudinea lor.

din ce am mai vazut eu pe forum acum sunt si probleme noi la c4 (desi orice masina are probleme).

eu personal sunt mult mai incantat de g4 decat de c4 ... dar sunt alte motoare, g4 are mai multe dotari.

dupa parerea mea c4 e doar o masina frumoasa cu un bord de iti ia ochii. dupa parerea mea problema cea mai mare la masina asta e service-ul ats desi am inteles ca nu mai sunt distribuitori ci doar dealeri pt ca vine citroen in ro.

Modificat de awlan24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu personal sunt mult mai incantat de g4 decat de c4

Ar merge adaugat ca C4 era nou, Golful e SH :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar merge adaugat ca C4 era nou, Golful e SH :icon_thumright:

da ... c4 august 2005 si g4 ianuarie 2003 :icon_thumright:

ma intreb urmatoarea masina ce e ... ca tot cu 4 tb sa se termine :vaidecapulmeu: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic....sc&start=15

Citat de la un posesor de C4 care si-a cumparat un sistem audio after-market:

Adica inainte nu avea bass asa pronuntat, acum parca ascult muzica intr-un Golf 4 - care mi se pare o super masina la sistemul audio stock - isonorizarea usilor,etc!

Altul:

Insonorizarea usilor e de 3 lei la C4...

Altul:

un leu jumate...

Se pare ca si radioul are probleme cam nasoale....

http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtopic.php?t=1615

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand m-am decis sa imi iau ramas bun de la golful 4,care e din 2001 si nu prea dotat si ma orientez spre ceva nou(gata cu sh).dupa ce am vizitat mai multi dealeri,marci diferite si dupa ce am stabilit bugetul am ajuns sa fiu in dubiu:citroen c4coupe sau O2,ambele diesel.bugetul mi-e limitat la 17300e.vreau ca la viitoarea masina sa am esp si cat mai multe airbag-uri,dat fiind faptul ca am fost implicat in numeroase evenimente.

-octavia 2 ar fi in varianta 1.9tdi trendline la 16650e si sa mai adaug esp,pachetul de vizibilitate=~17200e

-c4 coupe e mai dotat:1.6hdi/110cp,esp,jante aliaj,clima duala stock(nu mai am ce sa-i mai pun ca sunt incluse in pret)=16300e

pro octavia ar fi:fiabilitate,spatiu interior

pro c4:motor,design,pret

diferenta e relativa,dar nu stiu ce sa aleg.ambele imi plac. :)

detest la masinile vag ca au preturi prea mari la optionale,ei iti pun pe variantele basic/clasic dotari chiar aiurea,iar ce e mai important te costa.

as vrea sa stiu pareri sincere de la cei care au o2 cum se prezinta masinile,probleme,cost service/revizie.

multumesc anticipat

am impresia ca te-ai uitat la vtr ... si vezi ca nu ai oglinzi incalzite (chiar daca sunt electrice) si nu ai scaune incalzite. optiunea oglinzi incalzite mi se pare de foarte bun simt ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul final pe care l-ai scris mai sus cred ca se aplica si taxa de prima inmatriculare,atentie la buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul final pe care l-ai scris mai sus cred ca se aplica si taxa de prima inmatriculare,atentie la buget.

da,corect.la o2 fie 1,9 fie 2.0tdi taxa e 508e,iar la c4 e in jur de 250e.nu e f relevant.

si eu inclin spre octavia2,dat fiind faptul ca stiu cum sunt "nemtoaicele".jos palaria.eu auzisem de niste probleme grave la ele,plus nemultumirea celor care au avut primul model si l-au inlocuit cu o2.ma refer la fiabilitate.

va multumesc de indrumari,pareri si o sa tin cont de ele la cumpararea celei noi.mai ramane sa dau golfu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ryco are perfecta dreptate... tot prin intermediul unui prieten f bun, am cunoscut destul de bine C4-le si pot subscrie la cele spuse...

In plus, service-ul este oribil (a asteptat 5 saptamani un radiator (thanks 2 ats), spatele troncane la 10k km (e drept, bucuresti) si inca altele... apoi,... dude, wazzup wit' that steering wheel?!?!? :)

si un ultim argument... prietenul are 1.91... s-a jurat ca nu-si va mai lua ever masina-n 2 usi... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POt sa-ti spun doar atat: am O1, are 4 ani si 100K km. In afara de ulei si motorina n-am schimbat nimic la ea (nu pun la socoteala niste bucse de vreun mil care le-am schimbat ca mi-a zis mecanicul ca vor trebui schimbate mai incolo).

O2 ar trebui sa fie la fel dpdv al fiabilitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 ar trebui sa fie la fel dpdv al fiabilitatii.

Ei bine, se pare ca nu e ... :lol: Nu numai O2 fata de O1, ci in general, noua generatie fata de cea veche. Din discutiile purtate cu mecanici cu MULTI ani de experienta in VWAG, am inteles ca noua generatie e facuta sa fie MULT mai consumabila. Adica multe piese care sunt vazute ca si consumabile, facute special sa pice mult mai des. Si nu e vorba doar de VWAG, ci acesta este trendul in piata. Si totul a inceput de la masinile Mercedes 200D ... care ieseau din fabrica si nu se mai intorceau, nici dupa 1 mil km ... :D

ps: asta e unul din motivele pt care inca nu stiu daca urmatoarea masina va fi una noua sau tot una sh... desi daca ma gandesc la taxa aia nesimtita de inmatriculare... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blitz incearca sa nu mai postezi de dragul de a posta. avem arie speciala pentru off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai hai si de la mine o parere...

in primul rand, cele doua nu fac parte din aceiasi clasa... dar... vrei sa impresionezi, sa fi avantgardist, atunci C4; vrei sa fi sigur, sa simti confort, atunci OCT... diferenta o vei simti peste un an sau doi, atunci cand vei vedea diferenta de pret (la revanzare) a celor doua modele... la OCT se spune ca e "calitate germana, la pret cehoslovac", si sa nu uitam portbagajul, mai ales daca vei dori sa pleci la mare insotit de prieteni (2 familii)... francezii au facut si ei masini bune, masini care au ramas in istorie, dar din pacate C4 nu face parte din aceasta categorie... C4 e un gadget frumusel, cu o panorama de invidiat, o forma futurista, si-un bord usor desprins din filemele SF... dar doar atat... apoi vine vorba de coupe, fata de 4 usi... rabatarea acelor scaune, va duce la aparitia treptata a unor zgomote in balamale, ca sa nu mai vorbim de: pune centura, scoate centura, da-te jos, rabateaza scaunul, pune-l la loc, pune centura, etc... la motorizare, aici e ceva mai mult de discutat... ambele diesel, C4 un spor de putere si cilindree mai mica, la OCT un motor care a facut istorie, si care suporta extrem de bine conditile de trafic de la noi... as prefera "muscle" vs "buzzer"...

ar fi multe de spus, dar eu totusi as opta ptr OCT...

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca am de ales intre fiabilitate(o2) vs design(c4).

Modificat de tibi22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai de ales intre o masina si un robot sau ce-o fi Citroenu' ala.Nu stiu de ce stai atat pe ganduri Octavia este de departe cea mai buna optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia, de la mare distanta :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce stai atat pe ganduri Octavia este de departe cea mai buna optiune.

stau pe ganduri pt ca la octavia2 ca sa-i pun optiunile pe care c4 le are stock ar insemna sa-mi depasesc bugetul.

o sa dau o fuga si la cardinalmotors pt un test cu golf v(cu o configuratie asemanatoare)faza e ca pt un golf in 2 usi sigur o sa am de asteptat ~2luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V este mai scump decat Octavia 2, si optionalele costa cam cu 20% mai mult ca la Skoda. C4 nu-l recomand , nici chiar prietenilor premierului :lol:

Timpul de asteptare este cam acelasi si la Golf si la Octavia, 3 luni, indiferent de ce spune dealerul la inceput. Cititi contractul de livrare pentru ca acolo delerul este acoperit, specificand 8 saptamani plus alte 8 in cazul masinilor care nu se afla pe stoc.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia.

daca te uiti doar la design, atunic C4.

dar peste 2-3 ani cum te vezi? think about it....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!