Jump to content

Probleme Computer?


cristiansen
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am masina din semnatura de 3 luni de zile. Acum 3 saptamani am observat ca la inchiderea din telecomanda nu mai "clipesc" semnalizarile si m-am gandit ca nu e de bine. Ulterior, am observat ca usa din stanga spate nu mai reactioneaza la comenzi ramanand deschisa in permanenta. Nici geamul de la acea usa nu mai coboara, nu se mai ridica. Fuga la Seat Valca (pt ca la Pitesti nu avem reprezentanta :D ), au pus calculatorul pe masina, au sters niste erori si gata !!! Merge.

De cateva zile insa, aceeasi usa, aporximativ aceeasi problema: geamul nu mai coboara, dar usa a ramasa inchisa. Nu poate fi deschisa in nici un fel (interior sau exterior).

Ce sa fac? Sa ma duc mereu la Valcea? A mai avut cineva problema asta?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut ceva asemanator:

Usa din dreapta fata dadea semnale gresite, asa ca imi suna alarma si mi se descarca masina (pentru ca nu intra in stad-by).

S-a rezolvat prin schimbarea controller-ului din usa (care este o componenta comuna cu motorul de geam si partea care actioneaza broasca).

Ce spui tu pare sa fie ceva asemanator. Eu am rezolvat la Metrotehnica, in Bucuresti. A durat ceva, pentru ca respectivul controller nu mergea aiurea tot timpul. Electricianul lor e priceput si de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
cristiansen

Am fost la Dona Valcea pt remediere. Mi-a pus testerul, mi-a sters eroarea si m-au trimis acasa. Toate bune si frumoase 1-2 saptamani... de atunci aceeasi usa este in permanenta inchisa :) . Nu se poate deschide nicicum. Incotro ar trebui sa o apuc?

Si inca ceva: din cand in cand martorul pentru usa deschisa se aprinde cu toate usile inchise. Inclusiv capota si portbagajul. Se mai stinge, se mai aprinde, mai palpaie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema pe care o ai tu este o problema care apare la o masina de cativa ani... nu pot sa cred ca a aparut la un leon fr de cateva luni. Este vorba de un microswitch care e localizat in interiorul broastei de la usa. Aia de la service stiu sigur despre ce e vorba, dar bineinteles ca o fac pe prostii, ca sa nu schimbe nimic pe garantie. Du-te peste ei si bate-i la cap pana cand rezolva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

verifica daca atunci cand deschizi usa mufa de la articulatia dintre us si stalp e infipta cum trebuie in soclu !

daca acea mufa e in regula ai o problema fizica nu de soft ca sa-ti stearga eroarea si gata

te duci la o reprezentanta si le spui sa-ti schimbe motoru cu tot cu controler din usa !

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen
Salut ,

verifica daca atunci cand deschizi usa mufa de la articulatia dintre us si stalp e infipta cum trebuie in soclu !

daca acea mufa e in regula ai o problema fizica nu de soft ca sa-ti stearga eroarea si gata

te duci la o reprezentanta si le spui sa-ti schimbe motoru cu tot cu controler din usa !

bafta

Imi este greu sa fac verificarea asta acum pt ca nu se mai deschide usa deloc!!! O sa merg la service si o sa ma tin batos. Nu am vrut sa ma cert cu ei, pt ca oamenii de la vanzari sunt "jos palaria!". Insa, in service nu cred ca sunt cei mai buni mecanici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei mai buni mecanici nu inseamna neaparat cei care-ti dau tie imediat dreptate... mai ales ca pentru a schimba ceva pe garantie e o procedura care trebuie urmata. Trebuie sa fie de acord seful de service, importatorul si Seat Spania. Ma rog, probabil pentru un microswitch nu e problema asa mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am fost din nou la Dona Valcea (reprezentanta Seat) si dupa o zi de munca s-au laudat ca au rezolvat problema. Reparatia a tinut fix o zi (ca la romani).

Am fost ieri la Dip Motors Brasov (de asemnea reprezentanta Seat). Au constat defectul fizic, pt ca pur si simplu nu se deschidea usa. Au pus testerul pe ea, usa s-a deschis, insa martorul de usa deschisa ramane in permanenta aprins si nu functioneaza inchiderea centralizata din telecomanda. Testerul nu da nici o eroare si, prin urmare, seful de service a zis ca el nu stie ce sa schimbe. Cu alte cuvinte, m-au trimis acasa dupa ce am batut atata drum pana la ei.

Ajutati-ma si pe mine, pls!!! Poate un service mai bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca tot in Buc tre sa vii :vaidecapulmeu: .....dupa parerea celor de pe forum si a prietenilor care au seat iti recomand Alto Syncro Bucuresti.....www.alto-seat.ro.....da un tel si vezi ce zic.Spune=le ca vii d departe si ca ai mai fst la alte service-uri si n-au stiut sa rezolve pb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cred ca tot in Buc tre sa vii :vaidecapulmeu: .....dupa parerea celor de pe forum si a prietenilor care au seat iti recomand Alto Syncro Bucuresti.....www.alto-seat.ro.....da un tel si vezi ce zic.Spune=le ca vii d departe si ca ai mai fst la alte service-uri si n-au stiut sa rezolve pb.

Merci,

Am scris acum un sfert de oras si la Porsche Romania. Se lauda pe site ca rezolva plangeri, nemultumiri. Ii mai las o saptamana si apoi ma duc la Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic de alto synchro si partea electrica ... Intradevar, service-ul mi s-a parut ok, dar, atunci cand am mers cu o problema asemanatoare cu cea a lui cristiansen, au scos toate firele, unul cate unul, mai putin mufele din usa :tomato:. Daca faceau asta, ma scuteau de vreo 3 luni de umblat periodic prin service-uri si de vreo trei momente penibile cand am ramas fara curent in baterie in parcare. Poate totusi nu am nimerit eu pe cine trebuie atunci.

Daca tot vii la Bucuresti, du-te la Metrotehnica si adu-le aminte ca au mai avut un leon cu o problema asemanatoare, ca poate se rezolva repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa incerci si la PBVest2

neplacut, frustrant... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata azi mi-a raspuns la mail meu de ieri (destul de repede zic eu) un nene Adrian Ursa. Mi-a cerut VIN-ul de la masina ca sa verifice nu stiu ce. I l-am dat si acum astept. Sa vedem. Oricum, va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Deocamdata azi mi-a raspuns la mail meu de ieri (destul de repede zic eu) un nene Adrian Ursa. Mi-a cerut VIN-ul de la masina ca sa verifice nu stiu ce. I l-am dat si acum astept. Sa vedem. Oricum, va tin la curent.

Oamenii astia de Seat de nota 2.25.

Nu sunt interesati deloc sa ajute un client.

A trebuit sa sun eu dupa ei de nu stiu cate ori. Am primit un raspuns la un moment dat cam asa: "Offf, acum chiar nu mai am altceva de facut si trebuie sa ma ocup de problema dvs." ( ca si cum eram un stres pt el - nu mai conta ca am dat 25000 euro pe masina). Bineinteles ca nu s-a ocupat. Am vrut sa il reclam la seful lui direct, dar m-am gandit ca "cum e turcu' si pistolu'".

Anyway, problema mea s-a rezolvat prin schimbarea calculatorului din usa. Acum totul functioneaza perfect.

Insa, din cauza atitudinii angajatilor Seat, nu imi voi mai cumpara alta masina marca Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!