Jump to content

Indicator Nivel Benzina, Leon 1.6


Ucenicul
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

Va supun atentiei o chestiune observata recent. Dupa ultimul plin am mers vreo 230 km si indicatorul nivelului de benzina de abia a scazut cu o [cenzurat]. Recunosc ca nu am monitorizat cu prea multa atentie pana acum modul in care variaza indicatia pe ceasul de nivel rezervor dar parca o [cenzurat] dupa 230 km mi se pare ca nu prea denota o variatie liniara.

E posibil sa fie stricat/intepenit plutitorul de la potentiometrul de pe rezervor sau asa indica la toate Leoanele?

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nicio problema,si la mine lafel e,iar cand trece de jumatate scade mai repede.asa e setat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este in niciun caz intepenit. Daca umplii rezerva ai 7l in plus deasupra plutitorului. La mine daca am rezerva plina merg 230 km fara sa se miste acul (si la cordoba si la leon). Este ceva normal. Daca nu umplu rezerva acul scade dupa primii 10-20 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un lucru normal datorita faptului ca indicatorul este ... un plutitor care va indica acelasi nivel si cand rezervorul e plin-plin, dar si atunci cand lichidul ajunge la jumatatea plutitorului.

Am incercat sa fac un desen, dar nu prea sunt talentat.... in fine sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun.

cu verde e nivelul de carburant, iar guguloiul negru e plutitorul care isi pastreaza aceiasi pozitie pentru un anumit timp (pana cand nivelul in rezervor scade sub o anumita valoare). Dupa ce ajunge la acea valoare scaderea este mai liniara.

post-4153-1173707565_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:ceuameni: super desen. Dar se intelege povestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant dar..... indicatorul de combustibil este de fapt un traductor orientativ si nu absolut pt ca el indica ESTIMATIV cit combustibil mai ai in functie de consumul mediu. Experiment simplu: "trageti" de motor la turatie mare (~4000) vreo 2 km si o sa vedeti in timp real cum scade acul indicatorului, apoi reveniti la o turatie "economicoasa" (2200rpm) si o sa observati cum acul revine spre indicatia initiala. Enjoy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un lucru normal datorita faptului ca indicatorul este ... un plutitor care va indica acelasi nivel si cand rezervorul e plin-plin, dar si atunci cand lichidul ajunge la jumatatea plutitorului.

Am incercat sa fac un desen, dar nu prea sunt talentat.... in fine sper sa se inteleaga ce am vrut sa spun.

cu verde e nivelul de carburant, iar guguloiul negru e plutitorul care isi pastreaza aceiasi pozitie pentru un anumit timp (pana cand nivelul in rezervor scade sub o anumita valoare). Dupa ce ajunge la acea valoare scaderea este mai liniara.

Ai dreptate iar desenele argumenteaza cat se poate de sugestiv rationamentul!

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Numai bine!

Modificat de Ucenicul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant dar..... indicatorul de combustibil este de fapt un traductor orientativ si nu absolut pt ca el indica ESTIMATIV cit combustibil mai ai in functie de consumul mediu. Experiment simplu: "trageti" de motor la turatie mare (~4000) vreo 2 km si o sa vedeti in timp real cum scade acul indicatorului, apoi reveniti la o turatie "economicoasa" (2200rpm) si o sa observati cum acul revine spre indicatia initiala. Enjoy.

nu e bre de la asta. De fapt ce vreau sa spun este ca nu e nici un orientativ in cazul asta. In cazul in care "smucesti masina" acelasi plutitor se misca si indica gresit. Acelasi lucru se intampla si in cazurile in care urci sau cobori pante: tot aiurea iti arata. Plutitorul asta indica cel mai bine cat combustibil mai e in rezervor in momentul in care este mai putin combustibil in rezervor decat nivelul de scufundare si in plus masina sta, pe un plan drept. In rest toti factorii de miscare ii scad acuratetea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Intr-adevar indicatorul este orientativ si este calculat de comp de bord.

Inainte sa ma huiduiti haideti sa va spun si de ce. Indicatorul nivelului de benzina/ motorina este legat electronic de vitezometru. Cu cat viteza creste cu atat indicatorul capata o inertie mai mare(se misca mai greu). De ce va spun asta. Am avut probleme cu kilometrajul(de fapt pinionul de plastic din cutie s-a spart) si nu imi mai arata nimic. Din acel moment cum luam o curba, acceleram brusc sau franam ori aveam plinul ochi ori eram pe 0 cu motorina. Dupa remedierea defectului de la cutie totul a revenit la normal. Depinde, sincer foarte mult de cum smuciti masina prin oras. Nu de multe ori mi s-a intamplat ca dupa o cursa mai nebuneasca pana acasa sa imi indice ceva la plin cand am oprit si cateva ore mai tarziu sa imi indice mai putin de parca mi-ar fi furat cineva motorina. Ce-i drept nu f mult dar sesizabil.

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Am si eu de o saptamana un seat leon 2002 si vroaim sa va intreb daca este normal ca la prima [cenzurat] deasupra portiunii rosii sa mi se aprinda becul de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, pot sa confirm si eu faza cu indicatorul de benzina la plin. dupa ce merg peste ~200 de km acul scade brusc o [cenzurat], insa m-am obisnuit cu el :rolleyes:

cat despre aprinderea beculuid e benzina, se aprinde chiar deasupra portiunii rosii, putin sub prima [cenzurat].

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!