Jump to content

Martor usa deschisa


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Martorul de usa deschisa nu se aprinde si nu s-a aprins nici cand am cumparat masina. Nu am computer de bord, dar in cartea tehnica apare respectivul martor. Stie cineva, trebuie doar o activare cu VAG-COM sau e altceva? Mai are cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    31

  • calin_bm

    7

  • Rumplestilskin

    7

  • F l o r i n

    7

Probabil ca e doar comutatorul din usa. Am mai vazut cel putin un topic asemanator. Pe scurt, topicul zice ca solutia ar putea fi tot WD40 sau ceva asemanator aplicat pe yala de la usa. Acolo se afla si acel comutator buclucas. Am inteles insa ca pentru a-l schimba e foarte greu si necesita migala. Cred ca Cipos a facut la un moment dat o astfel de operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i un search (daca functioneaza) 'microswitch' si ai sa gasesti multe... Intradevar e cam complicata situatia, mult de desfacut pana ajungi la el... Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aceeasi problema la usa soferului ... si am citit acum ceva timp intr-un topic despre chestia asta si concluzia la care s-a ajuns e montarea unui sistem ca la dacie ... adica te duci iti da gaura in masina si iti monteaza un intrerupator si am zis ca mai bine stau fara decat sa-mi gauresc masina ... daca stie cineva o solutie mai buna sa-mi zica si mie :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa ma intrebi pe mine, un intrerupator "tip dacie" nu rezolva problema din urmatorele considerente, desprinse de mine atunci cand am desfacut in bucatele broasca de la portbagaj (de asta nici nu sunt complet sigur):

comutatorul care este actionat de angrenajul incuietorii de la usa functioneaza exact invers decat cel "clasic de dacie", adica atunci cand circuitul e deschis, da comanda de aprindere si cand e inchis stinge becul. Ar trebui, daca prin absurd apelezi la o astfel de solutie, sa montezi si o dioda. Ceea ce deja devine complicat. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate fi din switch ca martorul nu se aprinde daca deschid oricare usa sau portbagajul. Cand deschid usile, se aprinde becul de sub fiecare usa in mod corespunzator, si plafoniera, dar martorul de pe bord nu misca nimic. Deci nu poate fi din switch. Doar daca are mai multe perechi de contacte. Dar sa fie duse la toate? Nu cred.

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, nu am stiut ca ti se aprinde lumina interioara. Nu cred ca are switch-uri separate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am masina, am observat ca nu am martor pentru usa. Sunt curios si eu daca se poate activa.

Fac aceeasi mentiune ca la deschiderea usilor se aprind luminile din plafoniera, de sub usi.

Cred ca e o problema de dotare (configurare soft).

In curand tre sa merg sa-i fac inspectia si, inainte de asta trec prin service sa fac un test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am martor in bord pt usa deschisa ... :)

deci care ar fi rezolvarea ptr comutatorul ala ca sincer ma enerveaza faptul ca nu mi se aprind luminile din plafoniera si cea de sub usa (care e foarte utila daca a cazut lumina in cartier :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in broasca sunt mai multe switch-uri care comanda una-alta la masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge facut si altfel, numai ca este mai complicat...

Eu am montat un releu reed(cu magnet) si merge bine, nu suportam un switch de dacie.

Atentie ca trebuie un releu normal inchis(mai greu de gasit), sau facuta o adaptare pe care doresc sa o fac eu(un tranzistor si 2 rezistente)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact ce ziceam si eu mai sus... Slava Domnului ca nu se potriveste nimic de Dacie la VW... wink.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge facut si altfel, numai ca este mai complicat...

Eu am montat un releu reed(cu magnet) si merge bine, nu suportam un switch de dacie.

Atentie ca trebuie un releu normal inchis(mai greu de gasit), sau facuta o adaptare pe care doresc sa o fac eu(un tranzistor si 2 rezistente)

Mai exact ce se rezolva prin acest procedeu? Discutam cumva de martorul acela din bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin cu noutati. Am facut un test cu Vag-Com si am martor de portbagaj deschis. La test se aprinde, dar daca deschid portbagajul, ioc. Si nici cand pun contactul nu se aprinde. Oare pe unde dracu' tre' sa umblu? M-am gandit ca ar fi switch-ul din yala portbagaj, dar se aprinde becul in portbagaj si imi vede si pagerul de la alarma daca deschid portbagaju. Deci ala nu-i. Dar nu stiu de unde trebuie activat! Stie cineva care-i smecheria? :)

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tre sa fie o setare in modulul comfort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva mai multe detalii?? tongue.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu la masina din semnatura si am rezolvat-o impreuna cu calin_bm, de fapt mai mult el a rezolvat-o. cinste tie caline. intr-adevar un microintrerupator din yala de la usa stanga fata era uzat si nu mai putea fi actionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Si acel microswich se reconditioneaza sau exista de cumparat ca si piesa de schimb? Eu am intrebat pe Alexandru de la Volksparts si mi-a zis ca nu exista ca piesa de schimb, ci numai cu yala. :)

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tatal meu a avut o problema asemanatoare la Golful lui. Practic cand lasa usa soferului deschisa nu i se mai aprindea becul din usa si daca lasa luminile aprise nu mai bipaia deloc. Am ajuns la un atelier cu niste baieti de isprava (in Sibiu), au desfacut usa de tot si au schimbat un mic switch. Cost operatie 40 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate fi din switch ca martorul nu se aprinde daca deschid oricare usa sau portbagajul. Cand deschid usile, se aprinde becul de sub fiecare usa in mod corespunzator, si plafoniera, dar martorul de pe bord nu misca nimic. Deci nu poate fi din switch. Doar daca are mai multe perechi de contacte. Dar sa fie duse la toate? Nu cred.

Nici la mine nu se aprinde martorul din bord in schimb becul din usa sta deschis tot timpul(si cu usa inchisa).

Cum se poate rezolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mine cand deschid portbagajul (ca de el este vorba), se aprinde becul din portbagaj, dar nu mi se aprinde martorul din bord. Si nici cand pun contactul nu se aprinde si nu-l verifica, asa ca pe celelalte. La usi n-am probleme, si martorul din bord cred ca e numai pentru portbagaj, ca e semnul ala de masina cu portbagajul ridicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu merge cred ca este o boala la passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boala, boala, da daca-i bolnav, tre' sa-l vindecam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si al passat ca si la golf,treaba e identica,broastele sunt la fel si reparatiile idem.cand se schimba switch-ul se refac si lipiturile de pe circuit.si apropo,sunt deja vreo 3 topic-uri referitoare la problemele relatate aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!