Jump to content

Inca un Golf GTI


OvidiuV

Postare recomandată

Salut la toti,

E prima oara cind scriu pe forum. Din 22 Septembrie de cind am facut comanda la masina am citit aproape tot ce tine despre Golf si in special despre GTI. Masina am comandat-o fara sa fac nici un fel de drive-test. Eram convins ca o sa-mi placa la maxim.

Pe 28 Decembrie la 7 seara am luat-o. A fost cel mai frumos cadou de sarbatori.

Peste doua zile, adica pe 30 am plecat spre munte pentru Revelion. Masina s-a comportat peste asteptarile mele. Iar DSG-ul face toti banii. Ii sfatuiesc pe cei ce au de gind sa-si cumpere una sa-si ia cu astfel de cutie. (Va spune asta un impatimit al cutiei manuale).

Oricum cu ocazia drumului asta am facut si rodajul de 1500 km.

O sa pun si poze cit de curind. Deocamdata va spun ca am ales pe ea:

- aer conditionat climatronic

- alarma antifurt plus

- cotiera

- faruri bixenon

- lumini si vizibilitate (P24)

- RCD300 (RCC)

- volan multifunctional tiptronic

- culoare: argintiu metalizat

Singurul lucru de care imi pare rau e mufa de Ipod. Am uitat sa o pun si imi pare rau de mor. In Romania nu am gasit pe cineva sa integreze iPod-ul in sistemul audio al masinii si am vazut ca nici pe forum nimeni nu a gasit ceva. Asta e!. Ma multumesc cu transmitatorul FM.

Cam atit deocamdata. :offtopic:

Link către comentariu
  • Replies 272
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • OvidiuV

    97

  • Bogdan_wrc

    31

  • cristi_407

    13

  • anorganix

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa o conduci sanatos si sa aveti grija unul de celalat pe cat mai mjulti kilometri! Asteptam cat mai multe impresii despre GTI-ul tau si bineinteles POZE! Drive safe! :offtopic:

Link către comentariu

poze...:)poze sa ne bucuram si noi.... :offtopic:

.....sa-l porti sanatos si fara probleme :rolleyes:

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Io am un golf V si sunt super multumit de el.....dar...mi-as fi dorit un GTI...de unde bani? Asta e.....Baga poze!!!

Link către comentariu

in primul rind trebuie sa te felicit pt alegerea - o combinatie de zile mari 2.0Tfsi + DSG !!

apoi o sa ti recomand unde poti rezolva problema cu ipodul - suni la Relu - 0723364141 si ii spui ca mihai bbm cupra r ti a dat numarul si o sa te ajute , pt masina ta exista la porsche romania un modul care costa ceva banuti (in jur de 5 mil rol vechi) iar cu ajutorul lui o sa ti poti conecta ipodul la instalatia audio a masinii !!

si o intrebare de baraj, poate nu ai incercat dat fiind numarul mic de km si conditiile meteo potrivite pt sky & patinaj dar ma risc, ai incercat un start mai "in forta" utilizind lounch control ul DSG? sau mai exact spus, are aceasta posibilitate cutia DSG?

numai bine, ca si ceilalti membrii te astept cu poze (sa pui si din interior )

:D

Link către comentariu
in primul rind trebuie sa te felicit pt alegerea - o combinatie de zile mari 2.0Tfsi + DSG !!

apoi o sa ti recomand unde poti rezolva problema cu ipodul - suni la Relu - 0723364141 si ii spui ca mihai bbm cupra r ti a dat numarul si o sa te ajute , pt masina ta exista la porsche romania un modul care costa ceva banuti (in jur de 5 mil rol vechi) iar cu ajutorul lui o sa ti poti conecta ipodul la instalatia audio a masinii !!

si o intrebare de baraj, poate nu ai incercat dat fiind numarul mic de km si conditiile meteo potrivite pt sky & patinaj dar ma risc, ai incercat un start mai "in forta" utilizind lounch control ul DSG? sau mai exact spus, are aceasta posibilitate cutia DSG?

numai bine, ca si ceilalti membrii te astept cu poze (sa pui si din interior )

:D

Multumesc tuturor pentru urarile de bine. Vreau sa remarc ca am vazut o doza mare de respect si politete pe acest forum, lucru care ma bucura mult.

Merci frumos bbm pentru numarul de telefon. O sa sun cit de curind.

P.S. NU am incercat lounch control, inca. Dar pot spune ca ieri am vazut cum se comporta pe zapada. Veneam spre Buc pe A2 si pot spune mi-a placut masina cum s-a comportat. Numai eu si cu un Golf 4 treceam curajosi mai in forta prin zapada. :D

Link către comentariu

Sa te bucuri de masina si la cat mai multi kilometrii cu ea.

Intradevar o masina foarte buna,iar motorul si cutia..off.....

Link către comentariu

Welcome to the club Nexi!Sa o folosesti cu placere si fara evenimente!

@bbm,DSG ARE launch control.Am fost cu cineva care avea DSG.A plecat de la un semafor asa :) A pus cutia in modul "Sport",ESP decuplat,calcata frana iar acceleratia la maxim.Masina sta la 3500 rpm pana la eliberarea franei.Deci probabil acolo e considerat punctul optim de plecat si asta am obs si la mine la manuala.Insa am ramas putin dezamagit de liniaritatea acceleratiei fara nici un fel de bruscare la schimbarea treptelor.

Modificat de SB_20_WOB
Link către comentariu

Pai exact asta e ideea.. sa nu bruscheze :) De aia castiga timpul ala. Daca vrei sa bruscheze schimbi pe manual. Si se simte destul de tare ( e drept ca nu mereu ).

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salut la toti,

Am revenit cu impresii dupa primii 5700Km. Scuze ca nu am mai scris intre timp, dar sincer timpul ma cam preseaza.

In sfirsit, de acum o luna de cind am primit GTI-ul am facut pina acum 5700Km. Primii 2000Km i-am facut in primele doua saptamini, dar cumva ei nu se pun pentru ca nu am fortat-o prea tare. Acum o saptamina am plecat la ski la Ischgl, Austria.

Va inchipuiti ca abia asteptam sa o scot la plimbare asa cum trebuie :). Cel mai mult vroiam sa o vad prin Romania, pentru ca din Ungaria incolo pe autostrazi "tii drept de volan" si asta e. ;)

Am fost fascinat de masina ce poate sa faca pe curbe, am fost fascinat de cutie si de tot in general. Mergeam cu viteza pe curbe si zimbeam ca un pusti.

La intoarcere mi-a facut o surpriza si mai placuta. Daca la dus media de consum nu a coborit sub 9.7/100km (in conditiile in care in Romania am calcat-o sanatos, iar pe autostrada am mers constant cu 150km), la intoarcere am constatat ca motorul s-a mai "asezat", pentru ca am scos o medie de 8.1/100km cu acelasi stil de mers.

Asta m-a bucurat, deoarece ma cam consolasem cu ideea ca in afara orasului media este cam de 10/100km.

Printre minusuri as vrea sa spun despre scaune. Sunt foarte faine, te tin excelent, dar la drum luung se cam simt. Incepe sa te cam doara spatele.

Tot la minusuri as vrea sa ma adaug senzorul de ploaie, care nu prea sterge la viteza care trebuie si cind trebuie. E cam "lenes".

In rest nu am nimic de reprosat si ma felicit pentru alegerea facuta.

Link către comentariu

Salutare si sa stapanesti sanatos frumusete de masina...la cati mai multi km fara probleme...ceva poze? sau nunam fost eu prea atent si nu am vazut

O zi buna in continuare

Link către comentariu
Salut la toti,

Am revenit cu impresii dupa primii 5700Km. Scuze ca nu am mai scris intre timp, dar sincer timpul ma cam preseaza.

In sfirsit, de acum o luna de cind am primit GTI-ul am facut pina acum 5700Km. Primii 2000Km i-am facut in primele doua saptamini, dar cumva ei nu se pun pentru ca nu am fortat-o prea tare. Acum o saptamina am plecat la ski la Ischgl, Austria.

Va inchipuiti ca abia asteptam sa o scot la plimbare asa cum trebuie :icon_cheesygrin: . Cel mai mult vroiam sa o vad prin Romania, pentru ca din Ungaria incolo pe autostrazi "tii drept de volan" si asta e. :banghead:

Am fost fascinat de masina ce poate sa faca pe curbe, am fost fascinat de cutie si de tot in general. Mergeam cu viteza pe curbe si zimbeam ca un pusti.

La intoarcere mi-a facut o surpriza si mai placuta. Daca la dus media de consum nu a coborit sub 9.7/100km (in conditiile in care in Romania am calcat-o sanatos, iar pe autostrada am mers constant cu 150km), la intoarcere am constatat ca motorul s-a mai "asezat", pentru ca am scos o medie de 8.1/100km cu acelasi stil de mers.

Asta m-a bucurat, deoarece ma cam consolasem cu ideea ca in afara orasului media este cam de 10/100km.

Printre minusuri as vrea sa spun despre scaune. Sunt foarte faine, te tin excelent, dar la drum luung se cam simt. Incepe sa te cam doara spatele.

Tot la minusuri as vrea sa ma adaug senzorul de ploaie, care nu prea sterge la viteza care trebuie si cind trebuie. E cam "lenes".

In rest nu am nimic de reprosat si ma felicit pentru alegerea facuta.

Si eu am observat ca scaunele de pe gti nu sunt scaune de drum lung. Asta sa fie probelema cu masina insa.. :banghead:

Sensorul de ploaie se regleaza. "Chestia" de deasupra la maneta care normal regleaza temporizarea in mod auto regleasa senzorul de ploaie. Cu cat e mai spre dreapta cu atat e mai "sensibil".

Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos. foarte misto masina. ce jante ai pe ea?

iar referitor la senzorul de ploaie... sunt de aceasi parere cu tine. dar numai in oras si la ploaie mai marunta. in afara este super util si isi face treaba foarte bine.

Link către comentariu

Am atasat doua poze cu ea la plecare din Ischgl. Imi montam schiurile pe ea.

Cind mai fac poze le mai pun. Am fost si la ultima intrunire.

Mi-am luat jante standard. Acum am unele de otel cu cauciucuri de iarna pe 16, Vredestein Wintrac Xtreme luate de la Porsche. Super cauciucuri.

post-9146-1170187760_thumb.jpg

post-9146-1170187778_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ce coincidenta frumoasa in parcare la Carrefour Feeria, duminica pe la prinz. :)

In momentul in care am parcat masina am realizat ca am parcat linga inca un GTI la fel.

post-9146-1171304186_thumb.jpg

post-9146-1171304240_thumb.jpg

post-9146-1171304247_thumb.jpg

post-9146-1171304254_thumb.jpg

Link către comentariu

Si coincidenta nu se opreste aici :) . Acel GTI este al lui DOOM, membru vwofrum.ro .

Le sta bine la amandoua :)

Link către comentariu

Daca Golful este una dintre cele mai cunoscute traditii din istoria auto ce sa mai zicem de GTI pt. Golf?

:blink:

Sa o stspanesti sanatos!

Link către comentariu

Dupa o absenta de 2 luni datorata faptului ca m-am mutat ( nu mai are cum sa imi lase biletele in geam DemenTZial :( )si nu am avut nici net nici tv nici macar telefon ....intru si eu si spre surprinderea mea vad poze cu masinutza :). Eu sincer nu mai stiu cand s-a intamplat faza cu Carrefour pt ca am fost destul de aerian in toata perioada asta-desi locul il recunosc - Baneasa. Oricum al meu nu stie sa schieze dar daca e gheata pe jos stie sa patineze :(

Link către comentariu

Frumoasa masina :( .Sa o stapanesti cu placere si cati mai multi km fara incidente :)

:)

Link către comentariu
  • 1 year later...

Dupa un timp destul de mare si 35000km, iata ca veni si ziua in care Fritz (asta e numele :lol:) s-a mai umflat in muschi. Adica a primit o portie de steroizi de la Superchips.

Aseara am facut testele cu masina stock, iar in seara asta vedem ce poate in plus.

Miine o sa pun toate valorile de timp, atit de ieri cit si cele de azi.

Va tin la curent :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

bravo. asteptam cifrele. dar, ce zici,...merita? ca stiu ca nu erai convins inainte... :(

Link către comentariu

Sunt super multumit de cum a iesit. Am facut upgrade cu Stage 1+ de la Superchips.

Valorile cuplului au iesit cam asa:

- Stock era 280Nm la 5000 rot/min

- Superchips a iesit 348Nm la 4000 rot/min ( eu am DSG si prin urmare nu pot depasi 350Nm)

La sprint de pe loc, valorile au iesit cam asa:

Stock - 0-100km/h - 6.54s

Superchips - 0-100km/h - 6.0s (eram doi in masina, pasagerul fiind destul de solid)

Pe 400m cu Superchips am scos cam 14.1s (fiind tot doi in masina)

Probabil masina are acum peste 250 CP si simt nevoia de niste suspensii mai tari. De fapt o sa fie singura modificare pe care i-o mai fac.

Oricum in August plec in vacanta in Muntenegru si Croatia si o sa am timp sa vad ce poate intr-adevar.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!