Jump to content

Ridicarea automata a geamurilor


LiviuS
 Share

Postare recomandată

Stiti vreo metoda de a programa telecomanda originala sa deschida si sa inchida geamurile la Passat B5.5 din decembrie 2001?

Cred ca mai nou a fost implementata aceasta functie pe modelul in discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • F l o r i n

    9

  • savarina

    7

  • aares

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Adaptarea unui modul suplimentar este singura solutie varificata. Exista ceva teorii despre rescrierea memoriei modulului de inchidere centralizata dar nimeni de aici nu a verificat inca metoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia se numeste "confort" si poti cumpara modulul de la cei care vind alarme. Costa cam 2 milioane de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai geamuri electrice, chiar daca au modulul de confort, te costa cam 15-20euro modulul de ridicat geamuri care se pune in usa de la sofer si inca un pic manopera. Este foarte simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate Vlad cu pretul. LA 2 milioane ajungi daca implementezi tot modulul confort: controleaza inclusiv trapa, casetofonul si luminile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o imagine mai clara, Passatul este dotat din fabrica cu alarma originala, inchidere centralizata, geamuri electrice.

Da Andi, la acea teorie ma refeream si eu.

In ceea ce priveste modul de "confort", nu cred ca acesta se poate adapta la alarma originala ci in paralel cu alta alarma. Pe Audi mi-am montat o alarma Cliford cu aceasta functie, dar acesta nu a beneficiat de alarma din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a discutat si aici: http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.ph...p?t=43&start=64

citez din clasici :) :

"Datele pe care le cunosc:

-operatia a reusit pe o Octavia 10/2001 cu alarma originala.

-instrument folosit: tester VAS5051 - e nevoie de o scula care sa stie sa scrie eprom.

-la alta Octavia cu caracteristici similare, aceeasi varianta de modul de control, dar fara alarma n-a functionat

operatia in sine:

1. logarea in cent conv. - keyword 46

2. (11) login, cod 19283

3. citire eprom

4. introducere adresa memorie 4283

5. notarea valorii existente (pt un eventual "undo")

6. daca valoarea este afisata in HEX, conversie in DEC

7. scadere 8 din valoarea DEC

8. selectarea functiei de scriere eprom

9. apelarea adresei de memorie 4283

10. introducerea valorii rezultate la punctul 7

11. repetarea operatiunii pt adresele 4289, 4295

12. gata - daca nu apar error codes, codarea a fost un succes."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sau pui un modul care costa 30 lei :D la unu car emonteaza alarme

k tre sa-mi pun si eu numai k eu am si alarma posibil de asta sa fie mai ieftin\

ca am vazut niste costuri mai sus:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

La passatul meu pot sa incid sau sa deschi geamurile cu cheia dar numai manual daca bag cheia in usa si incid sau deschi(tinand in acea poziti 2-3 sec), oare acea functie si din telecomanda si nu stiu eu sa o folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adicatele se poate face ceva in sensul ca, daca ai uitat vreun geam deschis cand pleci si inchizi din alarma, sa se ridice automat si geamul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca si la vw e la fel, dar la mine - am cheie briceag - se inchid geamurile si trapa daca tin apasat lung pe butonul de inchidere a usilor si se deschid geamurile daca tin apasat lung pe butonul de deschidere a usilor. nu am nimic aftermarket montat pe ea.

poate merge si la vw!

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha!

multzam'

o sa incerc si eu si revin cu rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca si la vw e la fel, dar la mine - am cheie briceag - se inchid geamurile si trapa daca tin apasat lung pe butonul de inchidere a usilor si se deschid geamurile daca tin apasat lung pe butonul de deschidere a usilor. nu am nimic aftermarket montat pe ea.

din telecomanda nu merge

tot cheie briceag am si eu si le pot inchide doar daca tin cheia in boasca in pozitia inchis..

daca se poate face din cheie, prespun ca si poate face si din telecomnda printr-o adaptare de bit similara cu cea vacuta pe octavia de mai sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu e sa se rescrie EEpromul modulului confort. Eventual inainte de operatiune faci un back-up la memorie in caz ca se intapla ceva neprevazut :)

Daca ne gandim sa mai adaugam un modul accesoriu deja intervenim asupra instalatiei electrice. Se poate face dar ar fi mai simplu sa rescriem numai eeprom-ul :) In plus in cazul achizitiei unui modul deja se adauga pretul modului :D

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care ar fi o alta metoda de rescriere a acelui eprom in afara de cea cu VAS-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar nu merge din telecomanda nici la mine.

daca inchid cu cheia da, dar din telecomanda nu.

trebuie sa se poata face ceva atata vreme cat din cheie merge.

nu de alta, dar este o optiune foarte utila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Ibiza a incercat cineva (in conditiile in care alarma lipseste)?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a incercat nimeni de pe forum pe nici o masina. Pentru ca este un pic mai complicat decat un schimb de ulei....

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o bora

daca am acelasi modul de confort incerc eu si va zic ce a iesit...;)

urati-mi bafta, masina iese din garantie maine...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am modul de confort diferit. M-am oprit aici, din pacate.

N-am incercat vdc-pro nici macar in modul read sa vad daca gasesc ceva la adresele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea cred ca nu prea mai are nevoie de raspuns dar....asa-i ca daca ma bag de unu` singur sa modific eepromul pierd garantia? :scratch:

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fair play fiind fata de dealer, o pierzi.

Daca distrugi ceva in urma modificarii, o pierzi.

Daca-ti reuseste operatia fara efecte secundare nu o pierzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema cu alarma de fabrica tip briceag,adaugind DIY Alientech controll module

aliensmall7qg.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modul de confort diferit si la mine, nu am incerca ca mi-e sa nu imi ploua in masina :)

@rogerius de unde se ia modulul si la ce pret, cum se monteaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!