Jump to content

demontare ceasuri bord


geocelly
 Share

Postare recomandată

Vreau sa fac unele modificari la lumina si ceasurile din bord. Nu stiu cum sa demontez bordul (nu vreau sa stric ceva pe acolo), daca cineva a facut-o poate imi da si mie sfaturi schite explicatii ce, cum

Am cautat cu search dar nu am gasit modalitatea de demontare

Multumesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. se incepe cu capacul ornament stanga, 2. se scoate tragand usor de una din extremitati, 3. sunt 2 cleme pe laterala care trebuie apasate ca sa iasa blocul de pozitii, 4. se scoate mufa de alimentare apasand cele 2 cleme de siguranta, 5. se scoate surubul stanga de la ornamentul mare ceasuri, 6. se scoate si celalalt capac ornament din dreapta, 7. se scoate surubul dreapta de la ornamentul mare ceasuri, 8. si 9. se scot cele 2 suruburi (astea sun de fapt gen holzsuruburi) de la aparatoare contact si ax volan dupa care se scoate ornamentul mare de la ceasuri, 10. mai sunt 2 suruburi stanga si dreapta ceasurilor, dupa ce se scot suruburile se rabateaza ceasurile usor inspre in jos si se scoate mufa de alimentare si date din spatele ceasurilor, presand cele 2 cleme de siguranta, 11. toate becurile de pe placa de baza a ceasurilor sunt de 1, 1 W 12 V se scot cu ajutorul unei chei tubulare de 7 (nu baga surubelnita in canalul din capul portbecului deoarece daca sunt casante datorita caldurii becului se pot sparge), becurile sunt toate albe, iar filtrele de lumina sunt de culoare verde(niste folie colorata verde), sunt filtre la fiecare bec pentru semnalizare , faza scurta si lunga, display ceas si nr de km, 12.becurile de la ceasuri sunt de 2 W 12 V albe cu filtru de lumina verde. Daca desfaci si ceasurile de pe placa de baza trebuie sa ai surubelnite torx mici nu mai stiu nr. si sunt 2 feluri de suruburi torx galbene si albe cele galbene tin ceasurile iar cele albe tin placa de baza si cadranele, trebuie sa te uiti bine sa defaci numai acele suruburi care iti elibereaza placa de baza cu tot cu cadrane.

Azi daca am timp o sa desfac bordu si fac poze si detalii cu luminile la butoane, am facut o poza dar noaptea se vede si mai bine.

Modificat de GBI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am inteeles ce ai zis tu akolo , am umblat si eu la becul care lumineaza butoanele de "climatizare" . ce vroiam sa te intreb : am obs k becurile sunt de 12 v iar lumina devine verde datorita unui plastic care vine in jurul becului de culoare verde , asa era akolo , probabil la blocul de lumini este identic , cum faci insa sa schimbi culoarea , unde gasesti becuri colorate sau ai folosit leduri albastre inseriate cu o rez k sa functioneze ?! astept raspunsul tau si am sa urmaresc si pe forum daca mai postezi ceva poze .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.Salut Dane

Ia adrese pe care le-a trimis maniacul si o sa te exemplifici exact cum se face, luminarea se face cu leduri, cumorile le alegi tu, in general se monteaza albastru cu alb sau rosu.

EU caut acum un semireglabil ca sa pot sa influentez intensitate aluminii. sa nu fie prea suparatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. se incepe cu capacul ornament stanga, 2. se scoate tragand usor de una din extremitati, 3. sunt 2 cleme pe laterala care trebuie apasate ca sa iasa blocul de pozitii, 4. se scoate mufa de alimentare apasand cele 2 cleme de siguranta, 5. se scoate surubul stanga de la ornamentul mare ceasuri, 6. se scoate si celalalt capac ornament din dreapta, 7. se scoate surubul dreapta de la ornamentul mare ceasuri, 8. si 9. se scot cele 2 suruburi (astea sun de fapt gen holzsuruburi) de la aparatoare contact si ax volan dupa care se scoate ornamentul mare de la ceasuri, 10. mai sunt 2 suruburi stanga si dreapta ceasurilor, dupa ce se scot suruburile se rabateaza ceasurile usor inspre in jos si se scoate mufa de alimentare si date din spatele ceasurilor, presand cele 2 cleme de siguranta, 11. toate becurile de pe placa de baza a ceasurilor sunt de 1, 1 W 12 V se scot cu ajutorul unei chei tubulare de 7 (nu baga surubelnita in canalul din capul portbecului deoarece daca sunt casante datorita caldurii becului se pot sparge), becurile sunt toate albe, iar filtrele de lumina sunt de culoare verde(niste folie colorata verde), sunt filtre la fiecare bec pentru semnalizare , faza scurta si lunga, display ceas si nr de km, 12.becurile de la ceasuri sunt de 2 W 12 V albe cu filtru de lumina verde. Daca desfaci si ceasurile de pe placa de baza trebuie sa ai surubelnite torx mici nu mai stiu nr. si sunt 2 feluri de suruburi torx galbene si albe cele galbene tin ceasurile iar cele albe tin placa de baza si cadranele, trebuie sa te uiti bine sa defaci numai acele suruburi care iti elibereaza placa de baza cu tot cu cadrane.

Azi daca am timp o sa desfac bordu si fac poze si detalii cu luminile la butoane, am facut o poza dar noaptea se vede si mai bine.

Te risti sa desafaci ceasuri ca sa ajungi la kilometraj si ceas sau lasi doar lumina de bord albastra si ceasurile pe cristale la culoarea lor de acum??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile pe cristale le-am facut eu cu leduri albastre, arata super.Ledurile din bord le-am scos, lumina este suparatoare daca mergi pe distante mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intensitatea culorilor se regleaza de la blocul de pozitii, daca dai la minim e acceptabil si nu deranjeaza

Modificat de GBI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si trepte intermediare de iluminare... :)

Modificat de DCOZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am zis ca dau la minim am vrut sa zic ca il dau la o treapta cat mai jos pentru a nu fi suparator, dar noaptea chiar daca e la maxim nu drranjeaza e mult mai clar si frumos decat in poza , care este oarecum cu lumina difuzata din cauza faptului ca poza a fost facuta cu un telefon si....calitate ioc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare.

imi poate spune cineva ce fel de leduri imi trebuie ca sa schimb lumina din bord in albastru? cate leduri? trebuie rezistenta? si daca se poate o mica schema unde trebuie pusa rezistenta.

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lasat decat iluminarea ceasurilor digitale.Sa se insereze si fac o poza.Rezistenta este obligatorie si se monteaza in serie cu ledul.Trebuie sa ai grija la polaritate cand legi becurile in montaj

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii cumva de cat trebuie sa fie ledurile ( W=???)?

la fel si rezistenta, de cat trebuie?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt leduri normale, cu lumina albastru neon.Valoarea rezistentei este cuprinsa intre 1,2 kiloohmi si 2,2 kiloohmi, depinde cat de tare vrei sa lumineze.

post-6155-1169060841.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat filtrele verzi cu unele rosi confectionate dintr-o mapa ordinara din aceea cu o parte rosie adica spatele si fata transparenta si a iesit super misto .

post-9222-1169071207_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal .. eu cred ca nu are rost sa te chinui cu filtre de anumite coluri.. poti sa pui ledu-uri cu o rezistenta de 1k si gata problema. Trebuie doar sa ai putina imaginatie si niste superglue pentru leduri. Eu lam facut abastru e chiar mishto. o sa incerc sa postzm maine si o poza ca sa vezi. Iar reglajul se potriveste de minune (adica minimul este cat se poate de slab, iar la maxim este normal). Bafta daca ai nevoie de ajutor poti sa dai un PM si vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu tine problema este ca ledurile nu dau o lumina imprastiata si uniforma lumineaza numai intr-un anumit punct si asta e naspa .

Lumina de la panoul de climatizare acele 3 roti stie cineva cum se poate imbunatatii ca la mine abia abia se vede doar rotita din mijloc care de de rece calad celelalte nu se vad aproape de loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si leduri care au un unghi mai mare de dispersie. Cauta-le in magazinele specializate. O alta solutie ar fi aceea de a lua leduri normale (dar sa fie superbright) si sa le tai cu un cutter lupa aceea. Un prieten de-al meu si-a pus asa ceva la un display pe Clio si se vede foarte bine, mult mai bine ca atunci cand avea becuri. Incearca si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@alexandru16 - ai aflat ceva despre iluminarea rotitelor de la ventilatie? Nici la mine nu se vede mai nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand trebuie sa cureti foarte bine difuzorul ala de plastic transparent ca sa se distribuie lumina corect. Nici asa nu va fi 100% pe laterale, dar e mult mai bine :huh:. Ca sa ai lumina uniforma trebuie modificat si puse mai multe leduri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu nu am reusit sa schimb lumina la display-uri .. nu reusesc sa scot acele din bord ... si vad ca aici nu sunt poze :vaidecapulmeu: decat cu lumina la bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

din ce am vazut din mai multe diy-uri ei scot acele cu o furculita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat becurile cu leduri b8 5d iar cele de sus am putut sa scot foita aia verde ce difuzeaza lumina.am pus transparenta sa nu intre praful. insa la afisajele de la km si ceas cum scot foita verde? ce trebuie sa desfac si cum? am montat ledurile insa se vad mai slab acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!