Jump to content

Zgomote


Vially
 Share

Postare recomandată

Se aude ceva pe la voi prin masina ? Eu am avut 2 zgomote de cind am cumparat masina, unul in bord dreapta, care s-a rezolvat dovedindu-se a fi un fir care nu era fixat bine, si mai e unul foarte bizar, un fel de bazait la viteze ceva mai mari, care se manifesta la anumite turatii. Aku' problema este ca mie (ca sofer) mi se pare ca se aude din usa fata dreapta, prietenei i se pare ca se aude din spate, celor din spate li se pare ca se aude din tavan :-( am innebunit. Aveti idee de zgomote specifice, chestii din astea ? E singurul care a ramas in toata masina, si electricianul a spus ca nu e nici o problema, imi demonteaza tot ce e nevoie ca sa ma scape de el, dar nu-l pot repera. Daca n-o lamurim pina saptamina viitoare, iau 2 persoane de la intilnire cu mine si mergem sa dam o tura, sa vedem de unde se aude :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BLiTZ

    29

  • B0gdy-

    13

  • Vially

    11

  • mariusake

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bun venit in randul chitibusarilor :scratch: . Mie la Octavia imi vibreaza ceva pe sub volan de cand am pus alarma, dar n-am apucat sa umblu pe acolo inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Mie imi vibreaza geamul de la ceasurile de bord. Pe drum cu piatra cubica sau fe asfalt mai rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, de geamul ala stiu si eu, mai ales cind e frig :scratch:. Lasa, ca ala nu vibreaza decit la gropi nasoale, si din cauza ca bordul este flexibil, si geamul este din plastic (ce exprimare :salut:), de-aia scirtaie. Pe mine m-a innebunit vibratia cu pricina, nu stiu de unde e, dar promit ca daca imi dau seama fac masina bucati si tot o aranjez. %$#&$@Q$#%!@#@! :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La unii vibreaza plafonul - sdondas cu Octavia a fost la Avia si i-au rezolvat aia plafonu - mie imi vibreaza ceva in usa fatza dreapta - am avut-o desfacuta - erau cablurile pt comanda geamurilor el.

Si bineinteles ca pr piatra cubica nasoala imi zdrangane toata masina :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la Avia pt zgomotul din plafon , DAARRRRR la service si pe drumul ala de "verificare" nu a vrut nici de a dracului sa zbarnaie!

De prisos spus ca dupa ce am iesit din service, dupa cca 1km (ca sa fie siigura ca nu ma mai intorc) a inceput sa zbarnaie la 1700-1900 rot/min...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut un zgomot in plafon de la niste fire dar l-au rezolvat in service. Mai nou, am un zgomot metalic, in bord,la trepidatii dar inca nu am desfacut bordul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara misto, e a doua oara cand ma duc cu ea in service sa rezolve zbarnaitul si nu il rezolv pentru ca in service nu se aude nimic!

Acuma....ori nu face ea in service, sau am eu zbarnaitul in capul meu si ea saraca nu are nimic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomot nou, scirtaie scaunul soferului, cred ca pe la sine undeva ?. Stie cineva cum se da fata usii din fata jos ? Ca n-am gasit decit indicatii ambigue pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asarban, zbarnaitul nu poate fi doar in capul tau pentru ca il aud si eu la masina mea (sau poate suntem telepatici si il aud la tine). Chestia faina e ca am facut si eu acelasi lucru ca si tine: m-am dus cu probleme la avia si ce sa vezi, n-a vrut sa zbarnaie nici la 1500 de ture. Problema are cel putin doua rezolvari: fie te duci la ei si le spui sa iti fixeze firul de la antena din plafon ca te innebuneste (la propriu) - ei stiu de problema pentru ca este destul de obisnuita, fie dai muzica tare si rezolvi cu toate zgomotele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta mi-a aparut si mie un zgomot in masina (rulaj 3800km). Zgomotul este similar celui produs de o tabla destul de mare care vibreaza fiind desprinsa cel putin pe una din laturi si se manifesta atunci cand merg pe piatra cubica sau asfalt mai accidentat. Problema mare este ca nu face intotdeauna cand merg pe acest gen de carosabil. Am crezut ca vibreaza placuta de inmatriculare de pe spate cu suport cu tot, dar nu este asta. Stie cineva din proprie experienta sau din auzite ce ar putea fi si cum se rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Specifica unde se aude fata/spate dedesubt, deasupra, la orice turatie etc etc

Daca nu e nr de inmatriculare, o fi ceva prin portbagaj, scularaiele, roata,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude din spate, cumva in interiorul masinii, in zona banchetelor sau a portbagajului. Nu vine dinspre pavilion si am batut/miscat toti peretii portbagajului,hayonul si bancheta - nu se aude nimic la acest gen de test. Zgomotul nu este depedent de turatia motorului, nu se aude atunci cand masina sta pe loc sau ruleaza pe suprafete plane, se manifesta numai pe piatra cubica sau denivelari. In portbagaj nu am nici un fel de scule, iar roata de rezerva este la locul ei, bine fixata. Repet, zgomotul este specific celui facut de o tabla desprinsa care vibreaza lovind de suportul de care ar trebui sa fie prinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea:la service si stai pe aia pana gasesc sursa de zgomot,mai ales ca ti ai format o idee despre ce e vorba.

succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi tip de zgomot il am si eu pe ibiza ( a aparut pe la 2000 km rulaj... acum am 6900 km) . Din ce povesteste Samvw este identic... zgomot de tabla mobila pe ceva fix . Am scos tot din portbagaj ( inclusiv roata si... la fel) . Mai exact cred ca este undeva in dreptul usii stanga spate , sub masina ( am intrat sub ea si am mai strans un pic o aparatoare ( ca o tabla subtire ) care imbraca rezervorul dar parca face mai rau. Ca momente in care face as indrazni sa spun ca depinde un pic si de turatie ... in marsarier la turatii mici , si mai ales cand motorul e rece . In rest pe piatra cubica si la hopuri mici, nu ample, face mai mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt destul de sensibil la zgomotele din masina si am avut destule experiente pe aceasta tema - de la un Kadett (de altfel masina buna) care din acest punct de vedere era un dezastru irecuperabil si iremediabil pana la un A80 (net superior) la care am ajuns la excese de genul umplutului spatiului dintre plasticul montantilor parbrizului si parbriz cu silicon.

Un anumit zgomot insa m-a adus insa in pragul de a-mi vinde 80-ul - a durat aproape un an pana sa gasesc sursa (inclusiv cu mecanic plimbat in portbagaj - cu capota deschisa :) ): un clinchet f. fin in spatele rotii din spate dr., aparent pe la bancheta din spate/portbagaj, care se manifesta pe orice drum, asemanator zanganitului unei perechi de chei pe un breloc.

Cauza s-a dovedit a fi cablul franei de mana - se pierduse inelul protector/de fixare de plastic de pe una din urechile de prindere de caroserie ale acestuia, izolatia de cauciuc (plastic) a cablului s-a ros si metalul cablului freca de ghidajul cu pricina. 2 minute, putina banda izolatoare si s-a rezolvat (asta pt. ca n-am vrut sa schimb cablul) - senzatia de satisfactie si liniste pe care am simtit-o apoi a fost indescriptibila :scratch:

Avand in vedere zona pe care o acuzati (si similitudinea tentativelor de rezolvare - cand citesc ce ati scris inca imi mai zangane mizeria aia in urechi :12: ) m-am gandit ca ar merita sa aruncati un ochi si la cablul franei de mana - cine stie de unde... dispare zgomotul.

Daca nu e o rezolvare pt. voi... macar sa stiti ca nu sunteti singurii sensibili la asa ceva - la mine incepusera cei din jur sa se uite cu o urma de mila si exasperare cand incepeam (DIN NOU!!) sa dau pumni in table sau sa demontez o jumatate de masina; incepusem sa-mi doresc putin sprijin, macar psihologic :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GATA! Am identificat si eliminat zgomotul ala idiot! Pentru ca refuzam totusi sa cred ca la o masina ca asta ar putea sa existe o tabla desprinsa de dimensiunile celei ce ar fi putut face un asemenea zgomot, am luat din nou la verificat placuta de inmatriculare si suportul din spate. Surpriza: daca bateam usor cu pumnul in usa hayonului langa suportul numarului, se auzea vibratia de tabla desprinsa, dar numai daca usa era DESCHISA (ridicata), nu inchisa asa cum verificasem eu prima oara. Suportul de numar montat de dealer se misca in partea de jos si lovind de usa facea zgomotul respectiv, bineinteles amplificat si de jocul usor al placutei metalice in suportul de plasic. Am demontat suportul, i-am lipit un burete autoadeziv in zonele de contact cu tabla si am plecat in test. Liniste perfecta ! Poate ca Faraonu' ar trebui sa incerce aceiasi operatiune, cine stie! Asta este a noua masina pe care o am si nici pe dacii nu am avut table desprinse din caroserie care sa vibreze in halul asta! Dupa cum s-a vazut, nici acum nu a fost nici pe departe o problema constructiva a masinii, asa ca Vially nu te ingijora, Skoda este totusi un VW! :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-am schimbat si holsuruburile la tabla si am fixat-o bine... a fost primul lucru la care m-am uitat ... este din ce in ce mai tare... o sa ma duc in service

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la Octavia (in afara de greierele din plafon cu care deja m-am imprietenit). Geamul stanga fata suiera ingrozitor cand il deschid (manual) si zdrangane cand este deschis. Stie cineva o solutie rapida ca timp de service nu prea am.

Samvw, zdranganitul numarului de inmatriculare m-a speriat si pe mine mai demult dar l-am rezolvat cu un pumn in numar (iesise din suport).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua ,

Despre zgomote: nu stiu de la ce ar putea sa vina, dar vad ca voi va pricepetzi.Am o Octavia din 2003 (10k).Se aude din cand in cand un zgomot in partea dreapta,spate(daca stai pe scaunul din spatele soferului auzi cel mai bine).De la ce ar putea sa fie? Masina este in garantie si sincer n-am chef sa ma bag in ea asa numai de amorul artei. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de zgomote:

1.Se pare ca radiatorul de racire a apei+cel de clima nu sant bine fixate-ansamblul are un joc de vreo 1 cm ca si cum s-ar fi desprins vreun surub de fixare!-in partea de jos.

Aveti idee unde sa caut ptr a-l fixa din nou?

Eventual o poza,ceva?

THX

2.Jocul in caseta de directie(volan) se poate regla?

La AUDI aveam un surub care se strangea si se micsora-anula jocul

la axul volanului.

:?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea stiu exact ce surub aveai la Audi in volan - daca exista as vrea sa stiu si eu.

La mine singurul reglaj de care stiu este sa "strang" caseta de directie - exista acolo un mega-surub care teoretic se poate strange de sub masina; din pacate la mine e intepenit :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam un A100 1989 si la caseta de directie avea un surub...nu in volan

So,si la SKODA e la fel ? caseta e undeva jos sub axul(ele) rotilor pe cand la AUDI caseta era deasupra axului rotilor

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, I don't know - la mine (A4) e surubul ala in caseta; nu pot decat sa banuiesc ca exista si la skoda, nu vad de ce ar fi alt sistem

Caseta e foarte vizibila, nu prea poti s-o confunzi - iti trebuie insa rampa. Daca chiar ai nevoie de o poza, pot sa caut in doc.

Atentie insa - procedura corecta e urmatoarea:

- se ridica rotile din fata pt. a elimina eventuale alte zgomote ale suspensiei

- un mecanic strange putin cate putin in timp ce celalalt misca volanul +/-30 grade pana cand zgomotul dispare

- (!) se face road test, urmarindu-se (a) ca volanul sa mearga usor si (B) rotile sa se indrepte singure cand iesi dintr-o curba; daca nu se indreapta singure, back to work - mai slabesti putin surubul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@s_c: da, am citit si de incercat nu am incercat(garantie....).Dar am fost la service cu ea.Surpriza ...n-a mai vrut sa scartzaie.Aia de la service au zis ca poate este de la firu de la boxe (au mai strans pe acolo ceva).Oricum nu mai face.Thx oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!