Jump to content

Spalatorul de pe stergatorul lunetei nu mai merge


*bmf*
 Share

Postare recomandată

Spalatorul de pe stergatorul de la luneta nu mai merge. De asta primavara nu l-am mai folosit si acum cu ploile astea am observat ca nu mai merge. duza nu pare a fi infundata.

A mai intalnit cineva problema? Si daca da cum a ati rezolvat-o? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape sigur ti s-a rupt teava aia subtire din cupru care traverseaza bratul stergatorului.

Se aduna mizerie intre teava si stergator iar cand se invarte stergatorul reasuceste si rupe teava. Eu am rezolvat-o temporar cu o mina de pix din plastic, cand s-o rupe si asta o sa pun alta mina din cupru pe care o am deja pregatita. :unsure:

Tot atunci o sa fac si poze .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie rupt furtunasul pe care vine apa...eu asa am patit...da jos plasticul de pe interior si verifica...te costa vreo 350 cu manopera sa pui altul...cel putin asa a fost la mine la Golf...sper sa fi fost de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si eu am problema asta la un passat variant..adica am furtunul spart undeva pe partea stanga in aripa din spate.Am bagat mana cat am putut in sus prin aripa si nu am reusit sa-mi dau seama unde e rupt furtunelul.. Apa curge in compartimentul trusei de scule.

Ce ar trebui sa fac si cam care ar fi preturile la service autorizat vw? Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si eu am problema asta la un passat variant..adica am furtunul spart undeva pe partea stanga in aripa din spate.Am bagat mana cat am putut in sus prin aripa si nu am reusit sa-mi dau seama unde e rupt furtunelul.. Apa curge in compartimentul trusei de scule.

Ce ar trebui sa fac si cam care ar fi preturile la service autorizat vw? Merci mult

Si eu am exact aceeasi problema la un passat b5.5 variant. Daca vreu sa spal luneta imi baga apa pe undeva prin aripa spate stanga. Am vorbit cu mecanicul meu, mi-a spus ca este o problema frecventa. Eu as spune sa mergi la un mecanic care se pricepe sa-ti lipeasca el furtunasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

:angry: problema cu stergatorul de la luneta o am si eu, banuiesc ca a fost infundata instalatia iar eu insistand am spart furtunasul si mai nou imi pateaza tapiteria in spate(stanga-sus) pe plafon.

Poate stie cineva un link cu demontatul plasticului de la hayon ca vine vremea urata si trebuie sa o rezolv cumva..

multumuiri anticipate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca si eu am problema asta la un passat variant..adica am furtunul spart undeva pe partea stanga in aripa din spate.Am bagat mana cat am putut in sus prin aripa si nu am reusit sa-mi dau seama unde e rupt furtunelul.. Apa curge in compartimentul trusei de scule.

Ce ar trebui sa fac si cam care ar fi preturile la service autorizat vw? Merci mult

Am avut aceeasi problema. In portbagaj in dreptul trusei de scule este o imbinare in forma de L a furtunului care vine din partea din fata a masinii cu cel care merge in hayon si trebuie sa vezi daca nu si-a dat drumul din acea imbinare. Desfa capacul de la trusa de scule (partea stanga) si ar trebui sa vezi un furtunas negru, destul de tare, agatat pe langa instalatia electrica (din pacate trebuie sa privesti de jos in sus). Acea imbinare (un cot in forma de L) este undeva in apropierea triplei.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult pt informatie.Eu am scris aici dar am uitat sa mai analizeez problema.O sa ma uit maine dupa ce vin de la serviciu.E posibil sa fie cum zici tu pt ca atunci cand actionez curge tot lichidul in aripa.Daca ar fi fost crapat sau spart pe undeva zic eu ca ar avea un debit putin mai redus:)

Dar daca nu e asa, ce e de facut? Daca ma duc la un service vw pt a-mi depista unde e "buba" cat ma costa?

Oricum intai o sa ma uit si eu sa vad daca de acolo e problema.

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat ;)

Intradevar...de acolo era.Era sarit fultunul din acel "L".Decat l-am bagat la loc si e ca nou acum.E bine ca a fost de acolo si nu a fost spart pe undeva.Atunci era mai grea problema.

Acel "L" e chiar deasupra partii din interior a stopului din stanga.

Merci mult pt informatie.

Am luat masina prin februarie martie din germania cand timpul era inca urat si am lasat-o asa..pana acum .Nici nu am avut timp si nici nu stiam de unde poate fi.

Sper ca si la ceilalti sa fie la fel de usoar ca si la mine :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Vin din nou cu o intrebare dar de aceasta data..nu e chiar tehnica.Am vazut pe strada la un passat stergatorul din spa model aero twin.Am cautat pe ebay si am gasit intreg kit-ul.Stie cineva unde as putea gasi asa ceva? Stiu ca mai exista lamele aero twin de la bosch ceva de genul..retrofil, nu stiu daca am scris chiar bine.Stie cineva care e dimensiunea lamelei din spate?

http://cgi.ebay.de/Aero-Heckwischer-Umrues...1QQcmdZViewItem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin minte ca cineva pe undeva pe acest forum si-a pus pe un Seat sau Golf IV dar nu mai stiu cine era ca am citi demult. Sorry! Eventual cauta si poate il intrebi pe respectivul cum a aflat dimensiunea. In orice caz tin minte ca arata bine la final si il costa in jur de 80RON.

Am avut si eu problema cu stropitorul si pe langa ca am 70RON manopera pentru o ora de lucru(imi ceruse 100RON!!!) la un service micutz (ma rog mi-a pus si o macara la un geam el) cateodata dupa ce opresc stropitorul, el inca mai stropeste cu un jet fara putere.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu probleme cu spalatorul de la luneta de la passatul meu variant - vad ca e o problema f comuna...

Mie apa imi curge prin broasca de la usa portabagajului care face ca porbagajul sa nu se mai deschida uneori....

Sper sa fie doar iesit furtunul...

Intrebarea este: cat de greu e de desfacut plasticul de pe interiorul usii ca sa vad daca pot rezolva eu sau trebuie sa umblu pe la service...

Intreb deoarece am vazut ca sunt niste suruburi ceea ce pare simplu...dar mi-e sa nu fie si cleme & stuff care sa le rup in nepriceperea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme cu stergatorul spate...dar la mine nu merge bratul si s-a oprit si aiurea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu stie nimeni cat e de greu sa desfaci plasticul de pe interiorul usii?

nu de alta dar m-a s apuca sa-l desfac numai sa se opreasca ploaia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tailgate trim, removing and installing (wagon)

1-Clip

Qty.: 4

2-Upper trim

Removing:

- Remove lower trim -7-.

- Unclip upper trim -2- first laterally out of clips -3- and then from the upper area.

Check and if necessary replace clips -1- before installing trim and insert in mounting of trim.

3-Clip

Qty.: 4

Check for damage and replace if necessary before installing the upper trim.

4-Expanding nut

Qty.: 2

5-Cover cap

Qty.: 2

6-Clip

12 pieces

7-Lower trim

Removing:

- Pry out caps -5-.

- Remove screws -8-.

- Begin un-clipping lower trim -7- from below.

Check and replace if necessary trim clips -6- before installing and insert in mounting of trim.

8-Screw

Qty.: 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saru-mana sorinc pt info, au fost de folos.

am desfacut si era furtunul iesit, l-am pus la loc si totul e ok

niste precizari in caz ca vreti sa dati jos fata de usa de la portbagaj:

- ca sa scoateti capacele -5- (din postul anterior) se face cu surubelnita in partea de sus a capacului (in lateral sau jos se pot rupe piciorusele capacului)

- trageti cu incredere sa cu atentie incepand de jos, ca sa scoateti clemele

- clemele se pot rupe (la mine s-a rupt una) dar se pot inlocui super usor deci luati un set de cleme just in case

cam atat :stupid:

@sorinc: de unde ai datele postate? ai cumva un repair manual? daca da nu-l share si cu mine?

Modificat de ride
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Repair Manual de la Bentley pentru B5-uri pana in 2000 luat de pe emule :D . Cu share-ul e mai greu, are peste 300MB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am rezolvat si eu problema.

A fost cum a zis sorinc a sarit furtunul din imbinare.

Mecanicul a zis ca e ceva frecvant.

Daca nu vreti sa va duceti la service luati o lanterna, deschideti fata de la trusa de scule si puneti pe cineva sa actioneze spalatorul de la luneta.

O sa vedeti imediat de unde tasneste apa. E relativ simplu sa-l bagati la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am facut asta am descoperit ca nu asta este problema. Daca il scot, pana acolo ajunge lichidul. Mai departe nu m-am priceput cu panoul hayonului. Oricum, nu vad sa curga lichid pe nicaieri, o fi infundata duza totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

masina este cea din semnatura, iar cu cateva zile in urma am constatat ca rezerva era intr-o mare balta si nu stiu pe unde a intrat apa, posibil pe la chederul de la portbagaj, daca cineva a mai avut o asemenea problema sa-mi dea si mie o rezolvare,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut problema asta pana acum, dar cred ca mai mult ca sigur problema sta in cheder, care trebuie schimbat. Ce model de masina ai? Sedan sau Variant?

Pentru Sedan codul pentru cheder este : 3B5 827 705 G si costa in jur de 100RON.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o Problema de acest gen am si eu ,la masina din semnatura,dar o balta de apa am gasit in spatiul de depozitare din partea dreapta a portbagajului,care sa fie problema? aveti vreo idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dragos -- si eu patesc la fel sa gasesc umed in partea dreapta in spatiul ala de depozitare, dar problema nu apare de fiecare data cand ploua, cateodata cand ploua chiar tare nu gasesc pic de apa , alta data gasesc umed chiar daca abia ploua, eu cred ca trebuie sa schimb chederul.

Am incercat chiar sa-l rotesc sa vad daca mai apare problema si tot la fel, ramane sa-l schimb si gata

Oare nu se poate sa intre apa prin alta parte ca n-as vrea sa arunc asa cu milioane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am avut problema asta pana acum, dar cred ca mai mult ca sigur problema sta in cheder, care trebuie schimbat. Ce model de masina ai? Sedan sau Variant?Pentru Sedan codul pentru cheder este : 3B5 827 705 G si costa in jur de 100RON.Bafta.
Merci mult, de unde pot sa iau chederul la 100RON?Referitor la spatiul de depozitare din dreapta am gasit si acolo umezeala, care este posibil sa fie tot de la cheder sau de la lampa dreapta spate.Masina este sedan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta problema posibila ar putea fi furtunelul de la stergatorul spate daca e variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!