Jump to content

Zgarieturi parbriz ( pe interior )


bebeko
 Share

Postare recomandată

Buna, abia acum la o saptamina dupa ce am ridicat masinuta , am observat niste zgarieturi sau mai bine zis niste dungi pe interiorul parbrizului fata.Aceste dungi se accentueaza mai ales cand se abureste parbrizul.Am incercat sa le sterg cu o carpa moale dar degeaba, nu dispar. Imi poate spune cineva ce e de facut ? Sa merg inapoi la dealer si sa-i pun pe ei sa stearga dungile ? Se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind masina noua ridicata de o saptamana ar trebui sa mergi la ei sa iti rezolve problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit. Astea prea sunt detalii. Nu-ti mai bate capul cu astea. Daca te duci la ei cu problema asta nu cred ca te vor baga in seama, sau in cazul fericit te baga in seama, nu pot sa scoata zgarieturile si iti inlocuiesc parbrizul sa zicem. Crezi ca merita? Oricum n-or sa ti-l mai puna la fel ca in fabrica (sunt patit) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cam asa este, dar totusi fiind masina noua te astepti la anumite pretentii ... :D Dar se pare ca realitatea e muuult altfel !!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi fiind masina noua te astepti la anumite pretentii ... :)

Eu ce sa mai zic ca mi-a atins-o un bou si mi-a zgariat-o in spate la 5 min. dupa ce am luat-o... :D

Asta e...m-am ofticat la culme, dar intr-un final decat sa ma duc sa vopsesc toata bara, m-am multumit sa aplic pe bara un abtibild cu "RO" si sa maschez zgarieturile. Am experiente neplacute cu chestiile astea. La cealalta masina de exemplu, mi-a lovit-o unu' si doar mi-a crapat usor bara fata (abia se vedea), dar avand casco, m-am dus sa schimb bara. Mare gresala!!! Cand am luat-o cu bara noua nu-mi venea sa cred! Nu era pusa la fel de bine si se mai si scursese vopseaua in jurul proiectoarelor, iar cand am inceput s-o duc la spalatorie, a inceput sa se cojeasca la margini! Nu era mai bine daca acopeream io crapatura aia cu silicon? :P

Deci las-o asa mai bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, incep sa ma consolez cu gandul.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca crapaturile/dungile se maresc in timp, normal ar fi sa mergi sa iti schimbe parbrizul. Dar nu prea cred eu ca e spart, slabe sanse sa livreze ei o masina cu geamul crapat. Intereseaza-te pe acolo prin Cluj daca gasesti un loc unde se "lipesc" geamuri. Nu stiu sigur daca exista asa ceva la noi, eu am auzit de chestia asta in Madrid. Cei cu geamurile cu mici crapaturi le puteau scoate nush cum la un service. Pur si simplu dispareau :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu lipitul geamului nu e decat o metoda de a intarzia schimbarea geamului, nicidecum o solutie permanenta. Dar ar fi bine totusi sa mergi la un astfel de atelier (exista si pe la noi si daca imi aduc aminte bine cred ca am vazut si prin Cluj) macar sa iti spuna daca e crapat sau zgariat (aia trebuie sa se priceapa mai bine decat amaratul ala de vanzator de la dealer care nici sa-si vanda marfa bine nu stie... ca cica el in facultate a invatat altceva...) :hainoroc:

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e crapat dar am gasit o zgarietura de vreo 3 cm si chiar este in partea soferului. ca sa o vad si sa ma oftic toata ziua cand circul cu ea. E o zgarietura, adica agata cu unghia daca trec peste ea si are vreo 2 mm latime. Ca si cum ar fi fost frecat sau nu stiu cum sa zic. :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul tau m-as duce inapoi sa-l schimbe pe garantie, altfel o sa fi mereu sacait de chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu exista ceva metode de lustruit geamul pentru a disparea zgarietura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precum iti spuneam intr-un post anterior cel mai bine e sa mergi la Compexit sa iti rezolve problema. Masina e noua, si cu cat astepti mai mult s-ar putea sa-ti spuna ca l-ai zgariat tu. Lasa-i pe ei sa-si bata capul cum sa rezolve problema, deoarece ei trebuiau sa verifice masina aia inainte de a o livra, si nu te lasa dus cu zaharelul in cazul in care incearca sa te faca sa accepti defectul. Pana la urma ai cumparat o masina NOUA care trebuia sa aiba parbrizul intact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am si eu o problema cu luneta. Am observat ieri ca luneta s-a zgariat circular si dupa ce am cercetat a vazut ca s-a facut de la plasticul din marginea stergatorului din cauza ca atingea pe geam (in partea de sus) :) . Exista vreo solutie de-a corecta acele zgarieturi? Pentru moment am pus un cauciun intre suportul stergatorului lunetei si plasticul de la stergator pentru a-l distanta. Se pot pune stergatoare flexibile (cred ca se numesc aero-blade)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu esti sigur ca sunt zgarieturi profunde se pot minti de la o spalare la alta cu silicon de bord,....sterge cu spirt sau solutie de spalat geamuri, apoi dai cu spray silicon si cu o carpa curata lustruiesti. Efect garantat pe perioade scurte :) Am probat si efectul iese din faptul ca zgarietura se unge cu silicon si nu mai reflecta atat. Si rezolva cauza, ca e mai greu sa rezolvi efectul stergatorului defect!

Modificat de Alinrac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!