Jump to content

geamuri electrice


cristi_dam
 Share

Postare recomandată

Salut!

am un golf 3 cu 2 usi.

nu stie cineva unde gasesc kit-ul complet pt geamuri electrice inclusiv butoanele de pe bord si pe la ce pret??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    7

  • b-66-six

    6

  • Hubacska

    6

  • v@sy

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci, dar vad ca nu au nimic pentru Volkswagen, sau nu le merge pagina cum trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste telefonul. E mai sigur. Eu la ei am pus acum 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulmumesc pentru pont!

Dar nu imi trebuie si alte piese..??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vrut sa-mi pun geamuri electrice pe al meu dar nu am gasit decat pentru 4 usi dar nu iti recomand sa iei din alea universale, in primul rand ca sunt facaturi, in al doilea ca butoanele sunt urate si tre sa dai gaura pe undeva sa le pui fata de cele originale care sunt pe manerul de la usa si in al treilea rand ca sunt mai scumpe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandeam si eu, si din cate am vazut sistemul, motorasele alea sunt predispuse defectiunii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Am avut si eu mai demult pe un Mk2 acel tip de motoras electric.

Este o chinezarie de ultima speta iar in afara faptului ca nu este deloc estetic mai e si slab calitativ.

Eu odata la o luna trebuia sa-l desfac si sa-l repar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, cea mai eleganta metoda este sa faci rost de un mecanism complet de la un centru de dezmembrari.

Eu prefer macaralele manuale decat improvizatiile alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ar fi sa-ti iei un mecanism cu totul care sa se potriveasca pe masinutza ta si nu SH-uri universale (este valabil si pentru mine :) ).cat despre optiunea ta de a-ti monta geamuri electrice sunt N variante de raspuns, crede-ma...si asa cum spun si baietii trebuie doar sa cauti

bafta.. :)

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu si elegant ar fi sa gasesti un GOLF 3 cu geamuri electrice de pe care sa poti lua macaralele electrice, instalatia electrica pentru acestea butoanele si binenteles releele de protectie(daca nu sunt corp comun cu motorasul electric:D) Si ar fi bine sa vezi in ce stare sunt carbunii motoraselor(eventual sa-i schimbi) pentru ca poti avea parte de surprize neplacute(geam ramas deschis). Incearca sa ungi mecanismul cu vaselina pe unde trebuie ca sa mearga usor.

Am vazut ca la Arad sunt destule dezmembrari ca sa poti reusi sa faci o treaba buna.Nu stiu insa cum sunt preturile:D

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio de ce nu ii oferi omului ce ii trebuie??????????? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ar fi bine sa vezi in ce stare sunt carbunii motoraselor(eventual sa-i schimbi) pentru ca poti avea parte de surprize neplacute(geam ramas deschis).

Spune-mi si mie, te rog cum si unde pot sa schimb carbunii de la motorul instalatiei geam stanga fata ca stau cu geamul deschis de o saptamana si am facut cearcane:( Merge cand vrea el - cand se ridica, cand coboara..

Se gasesc pe undeva carbunii astia? Se pot inlocui in spatele blocului sau la service?

10x!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai deschid alt topic inutil postez aici ceva legat de geamul meu electric ... :lol: am fost la electrician si dupa ce a facut el nu styu ce verificari amanuntite pe acolo a constatat ca trebuie desfacut mecanismul asa ca a scos macaraua apoi a desfacut motorasul iar de montat la loc a montat motorasul fara sa-i puna carcasa metalica ! astazi am observat ca la usa in burduful acela unde este mufa aia principala este un fir rupt ! am lipit firul dar geamu tot nu mergea deoarece nu avea montata carcasa in care sunt si magnetzii aia 2 ! am dat eu macaraua jos i-am pus motorasului carcasa am montat la loc totul perfect ! cand dau la buton deschid geamul fericire mare ca mergea dar cand sa-l urce se aude ceva poc poc si se opreste ! am desfacut la loc si carcasa mecanismului unde este o rola pe care culiseaza cablurile intregului sistem de inchidere deschidere al geamului ! mi-am amintit ca rola sarise de la locul ei la electrician si probabil ca nu a montat calumea cablurile pe sinele rolei asa ca rola a crapat cablurile sunt strambe si incalcite toate etc ! este o varza in acea carcasa ! pot gasi rola aceea separat ? sau ce pot face ? ca alta macara noua cred ca este o gramada de bani si second hand nici nu am incredere sa iau si nici nu styi daca gasesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu de ce va faceti atatea griji la o problema asa de simpla???

In primul rand treba nu tine de)))reparatul in spatele blocului))) ci de nivelul de pricepere al celui ce repara. NU?

Carbunii se schimba relativ usor gasind altii ( de exemplu se pot pune carbuni de cupru de la un alternator de Dacia:D(bineteles se cumpara noi del a magazin)

Problema ta CT_12_VVV sepaote rezolva astfel: Cauti rotita de la o macara (nu conteaza electrica/manuala).Apoi se scoate cablul vechi si se pune din nou sau al nevoie se confectioneaza un cablu nou dupa cel vechi.

Si nu inteleg de unde friica asta de dezmembrari. Nu si aia vor sa faca si ei un ban(bine cateodata cer cam mult:D)???

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Salut!

am un golf 3 cu 2 usi.

nu stie cineva unde gasesc kit-ul complet pt geamuri electrice inclusiv butoanele de pe bord si pe la ce pret??

daca vrei iti recomand pe cineva in Alba Iulia - daca nu e prea complicat pentru tine

eu am avut de facut doar reparatii la trei geamuri dar au lucrat bine si repede si au idei interesante

daca vrei trimite-mi mai multe detalii si eu ii intreb ce pot face si la ce pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat pe Vento motorase si am adaptat comenzile pentru geamuri cele originale.Iti trebuie 2 relee pt fiecare usa + butoanele respective.Viteza de deschidere/inchidere este mai mica decat la original, dar mie imi functioneaza perfect si dupa 2 ani.Intre timp am cumparat usile cu geamuri si oglinzi electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai drum spre Sibiu, la intrarea dinspre Brasov imediat dupa Reprezentantele VW si SKODA este un Golf 3 la dezmembrat cu 2 usi si cu geamuri electrice.

Din pacate nu am nr de telefon sau pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut baieti...is nou paci....am si eu un golf 3 da nu are geamuri electrice din fabrica ....pot sai pun? daca da.......vreti sa ma ajutati sa-mi spuneti cum....si cam la ce bani...ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o instalatie de la dezmembrari ajunge la vreo 350 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am si eu o problema cu geamul electric din partea soferului.Instalatia functioneaza perfect,doar ca geamul se blocheaza intr-un anumit punct si trebuie sa-l ajut sa se ridice.Vreau sa-l desfac,dar este buretele intre tapiterie si usa care e lipit bine,din cate stiu trebuie sa fie lipit doar pe margine,dar e lipit total de usa.Daca il desfac pot sa gasesc altul sa-l inlocuiesc?

Oricum,din cum se prezinta se ridica mai mult intr-o parte si cealalta parte ramane intepenita in cauciucul de ghidaj.Daca cumva a mai avut cineva problema asta,e grav?Sunt intr-un moment si nu-mi permit sa cheltui nush cat cu el.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire....Am gasit pe un site(www.bluexenon.ro)un kit de geamuri electrice dar m-i se pare cam dubios de lesnea...doar 60 euro pt 4 geamuri...si cand am fost la o firma aici in Tm mi-au cerut 12 mil doar pentru geamurile din fata.Am inteles ca la kit-ul asta nu se schimba macaralele ci raman tot astea manuale..dar se adapteaza nush cum...Daca ma puteti lamuri si pe mine pentru ca nu prea as vrea sa dau banii de pomana asa ca nu ma scot afara din casa. Multumesc ,salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nomod: Se numeste macara universala si nu ti-o recomand, fiindca se strica destul de repede. (stiu de la vecinul meu)

adibanny2005: geamul se intepeneste, zic eu, fiindca nu e in pozitie optima. Trebuie sa il mut ori in fata ori in spate. Eu mi-am luat jos chestia despre ce vorbest si se lipeste inapoi la loc daca mai s-o ajuti se poate gasi lipici, care se lipeste pe ambele parti, cu aia o mai poti ajuta.(Nu se poate lipi pe toata usa fiindca are gaura inauntru) Daca se lasa pe o parte se poate ca a sarit din loc, sper sa nu fie ceva mai grav.

Desfa si uitate (astept rasounsul tau)

Baieti a-s vrea sa va intreb daca ma puteti ajuta, unde pot sa gasesc element de tapitarie pt geam electric spate???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!