Jump to content

zgomote la franare pe spate


alin 105
 Share

Postare recomandată

Salutare la toata lumea!citesc de ceva vreme ce scrieti voi pe aicea, da` acuma am si eu o intrebare.Am o Octavia Elegance are 6.000 km, sint multumit de ea cu o exceptie:de la bun inceput s-a auzit un zgomot la franare (un hishait) din spate care coincide cu franarile la rece.Adica daca franele sunt calde (dupa mai multe franari) nu mai suna.Zgomotul e deranjant (in raport cu pretentiile pe care le am de la o masina nu chiar ieftina).Am dus-o la service la Compexit-Cluj si aia nu-s ce au facut ce n-au facut , mi-au dat-o dupa 3 ore, mi-au zis ca au dat jos placutele si nu stiu ce au polizat la ele, rezultatul=nul.Aceasi poveste.

Zgomotul seamana cu cel de placute super uzate, dar cu intensitate mult mai mica.Sa schimb placutele?SI daca sunt la fel celelalte?Mai are careva dintre voi aceeasi problema?Sa pun placute de Logan :scratch: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

same here...am masina adusa din Germania in urma cu 2 luni si aud aproximativ acelasi hisiit.

la schimbarea rotilor de vara am verificat ochiometric placutele si par in regula. n-am fost atent daca se aude dupa ce s-au incalzit putin...verific si iti spun :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-i se intampla si mie dar numai iarna, cateodata mai haraia chiar si dupa 30 min. de mers! Placutele si discurile sant OK, se pare sa fie o boala la Octavia II.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca va referiti la o frana putin mai brusca si de la viteza mica... si se aude un zgomot de la rotile spate asemanator cu o franare cu frana de mana ... pot sa va spun ca nu este nici o problema. absolut nici una. am mai mers cu alte masini din grupu vw si la fel se aude.

sa fie o boala la toate nu cred. doar sa nu va referiti voi la alt zgomot. numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau placutele sunt facute dintr-un material ecologic care este putin cam zgomotos, voi ce ziceti??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este placutele sunt facute din material ecologic si scirtaie nu sunt probleme de natura tehnica sau de siuranta....cu timpul o sa dispara dar pot reaparea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai poate fi o explicatie, mai ales daca zgomotul apare "la rece"; noaptea, sau dupa o stationare mai indelungata, pe suprafata discurilor de frana apare un strat foarte subtire de rugina. Acest strat are rugozitate mai mare decat discul de frana ( el genereaza acele zgomote ) si dispare ( stratul de rugina ) dupa cateva franari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici nu e vorba de scartait de placute fata care se datoreaza prafului si apei in general. se refera la un hasait de pe puntea spate la o franare mai brusca de la viteza mica. cel putin asa face la mine cateodata. personal am mai spus si ma repet. nu cred ca este vreo problema nici la nivelul sistemului de franare nici la nivelul zgomotului interior pt ca am mai mers si cu o octavia 1 si cu un audi a3 si tot la fel faceau si la fel se auzea in interior.

numai bine.

s-a scris mai devreme si cred ca se datoreaza materialului din care sunt confectionate placutele/discul.

numai bine.

ps: si eu ma alarmasem putin cand am auzit prima data cum faceau (desi faceau rar)... dar dupa ce am mai auzit si pe la alte modele care fac parte tot din VAG, mi-am dat seama ca nu e nimic grav. (mai ales ca faceau in aceleasi conditii ca si ale mele).

@alin105... poate la tine face mai rau si de aceea insisti si esti nelinistit. de ce nu te intalnesti cu cineva (si care stie de zgomot) care sa asculte si el la masina ta si dupa sa incerci la service daca iti confirma si persoana respectiva un hasait mai pronuntat.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu cand dau in spate cu masina si franez brusc,parca imi bubuie placutele de parca s-ar misca si trosnesc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cand dau in spate cu masina si franez brusc,parca imi bubuie placutele de parca s-ar misca si trosnesc.....

la fel si la mine, asa a facut de noua, si am 38.000 km acum. La service a zis ca e ok totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am facut si eu "testul" noaptea trecuta si.... :) si la mine se aude!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur k s=a descoperit problema cu pocnitura la franare cu spatele .la fel face si la mine de noua si credeam k is singurul :question: . O fi vro remediere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

deci la mine la viteza redusa daca pun o frana brusc se aude o trosnitura din spate,asa a facut de noua,parca citisem pe undeva ca ar fi de la cablul de la frana de mana care loveste ceva de la caroserie.Altii spun ca e de la palcute.Care mai are problema asta si cum a rezolvat-o,,nu de alta dar inecpe sa devina agasant acest zgomot si nici la dacie dreq nu il aveam,e jenant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude cand franez mai brusc la viteza mica cred ca ...asa face toate :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi sunet este si la mine,cu toate ca a mea nu are decat o luna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu va speriati ca asa fac toate. Nu-i nicio problema. Va dati seama ca sunt testate si ele, nu puteau vinde ceva aiurea. Probabil sistemul folosit de ei face in asa fel incat la franare brusca in raport cu greutatea masinii componentele mecanice au o mica vibratie pana cand sistemul se stabilizeaza pana invinge forta masinii din acea inertie. Va dati seama ce forta e acolo si, deci eu zic ca e normal mai ales daca se aude ca si la alte masini face. La dacie... Pai aia e usoara. Nu se compara 800Kg cu 1,5 tone :icon_cool: Intradevar mai depinde si de materialul folosit si cum se comporta la o anumita temperatura pt ca in timpul franarii placutele tind si chiar se incalzesc. Deci se produce stabilizarea sistemului mecanic de franare intr-un interval de timp ce se produce franarea. Oricum nu se va rupe nimic. :beer: Deci mergeti fara grija :Driver:

Modificat de neutronik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Momentan am 6000km cu masina si inca nu am reusit sa reproduc acest zgomot.Poate cineva sa imi zica cu masina MY2008 daca ii face la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca va referiti la o frana putin mai brusca si de la viteza mica... si se aude un zgomot de la rotile spate asemanator cu o franare cu frana de mana ... pot sa va spun ca nu este nici o problema. absolut nici una. am mai mers cu alte masini din grupu vw si la fel se aude.

sa fie o boala la toate nu cred. doar sa nu va referiti voi la alt zgomot. numai bine.

Asa se aude si la mine cand franez brusc la viteza mica sau daca sunt in panta, fie ca merg normal fie ca dau cu spatele, insa sistemul de franare merge impecabil, nu exista defecte.

Poate fi cumva de la sistemul Hiil Hold Control?

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-are treaba nici cu hill hold control nici cu nimic. e doar de la franare brusca la viteze foarte mici. nu ai de ce sa te ingrijorezi. stai linistit. chiar nu imi dau seama daca mai face sau nu. am peste 60.000 km cu masina, insa nu stiu daca am mai auzit. si eu imi faceam fel de fel de griji cand aveam doar 1000 5000 10000km. mergi linistit cu masina. eu pana acum, in afara de revizii... nu am ajuns in service. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

60000 km acelasi scartait cu placute noi schimbate recent...scartie ca o dacie veche ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nu mai vreau sa deschid un topic nou asa ca vreau sa pun aici o intrebare celor ce urmaresc acest topic.

Daca nu am mers cu masina 5 zile e normal ca dupa aceasta la franarea brusca la viteze mici sa se auda zgomote metalice atat pe fata cat si pe spate?

Nu sunt zgomotele specifice de disc oxidat dupa ce nu ai folosit masina o vreme ci un zgomot care tine mai mult de suspensie atat pe fata cat si pe spate.

masina are 1 an si 15.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rosso corse

Da, e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!