Jump to content

ABS la Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

ABS-ul pe drum uscat aproape ca nu-l simt, iar daca-l simt il injur sa-l ia naiba.

Exemplu: te apropii de semafor e verde, se face galben, cel din fatza ta franeaza sanatos( nu exagerat de tare dar ca la un eveniment mai special ), tu la fel, amandoi luatzi o groapa din asflalt. el fara ABS sta bine mersi, iar tu cu ABS te trezesti in fundul lui pentru ca groapa a declansat sistemul ABS si automat frana s-a destins si distantza de franare creste. Este groaznic si am patzit-o de cateva ori bune. Nu au fost gropi mari, chiar neglijabile ( sparturi de asfalt turnat peste placi de beton pe care nu le potzi ocoli ).

Reactzia mea a fost sa apas mai tare pe pedala in acel moment, degeaba, poate daca as fi ridicat piciorul si sa apas iar as fi anulat efectul ABS si as fi intrat iar pe frana normala. Ce vreau sa spun, este ca itzi apreciezi fortza cu care apesi pedala si la jumatatea procesului de franare se schimba parametrii radical. Nu am avut evenimente ... dar senzatzii tari super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    11

  • BogMW

    9

  • Akebono

    9

  • marian_c

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Probabil ca numai la fabia, nu am auzit pe nimeni sa se planga si probabil numai in Romania ( caci noi avem drumuri de beton acoperite cu asfalt ), ma rog au si altzii dar nu ne bagam.

Cred ca abs la fabia este numai pe fatza deci spatele poate sa patineze. Un lucru este sigur fatza nu aluneca in lateral la frane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca numai la fabia, nu am auzit pe nimeni sa se planga si probabil numai in Romania ( caci noi avem drumuri de beton acoperite cu asfalt ), ma rog au si altzii dar nu ne bagam.

Cred ca abs la fabia este numai pe fatza deci spatele poate sa patineze. Un lucru este sigur fatza nu aluneca in lateral la frane.

offtopic:

mai sunt unii pe www.skodacommunity.de care se plang de acelasi lucru la Fabia, deci nu suntem doar noi :lol: , toti cu problema au tambure pe spate dar si anvelopele inguste de 165

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Asa e la Fabia ... daca prinzi o denivelare in timpul franarii, intra ABS si tre sa bagi klumea picorul in pedala sa aiba efect franarea ... altfel nu face decat zgomot. si pe orice tip de anvelope

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia cu discuri pe spate nu se manifesta??

Pai asta sa ne spui tu! :lol: :mrgreen: :D :D Cu discurile tale cu tot....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la masina asta eu nu am avut ABS, deci habar n-am cand si cum functioneaza.

O sa bag si eu niste frane mai tzapene sa vad ce se intampla... ma gandeam ca printre cei de pe Skoda Community care se plang poate exista si vreun discuri/discuri :12:

Ce am verificat deocamdata este ca ASR are limitele lui... pe ghetzush tot patineaza rotile daca insist (macar imi aprinde becul in bord sa stiu ca mere) Trebuie sa pun si niste frane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza asta cu ABS-ul care intra cand este pe drum prost cu denivelari am observat-o si eu, dar credeam ca e ceva normal: una din roti nu are aderenta buna fiind pe gropi, alta are aderenta mai buna, etc... Acum vad ca de fapt nu trebuie sa se comporte asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca abs la fabia este numai pe fatza deci spatele poate sa patineze.

Ma bag si eu in vorba cu un gand: din cate stiu eu sistemul ABS are mai multe canale 2,3 sau 4.

Cel cu 2 canale are un senzor pe puntea fata si unul pe puntea spate, deci ca ABS-ul sa intre in functiune trebuie sa se blocheze ambele roti de pe puntea respectiva.

La 3 canale sunt cate un senzor pe fiecare roate fata si un sezor pe puntea fata, iar la 4 canale va imaginati cum e treaba.

Banuiesc ca Fabia are 3 canale, deci ca sa actioneze ABS-ul si asupra rotilor din spate trebuie sa se blocheze amandoua in acelasi timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca abs la fabia este numai pe fatza deci spatele poate sa patineze.

Ma bag si eu in vorba cu un gand: din cate stiu eu sistemul ABS are mai multe canale 2,3 sau 4.

Cel cu 2 canale are un senzor pe puntea fata si unul pe puntea spate, deci ca ABS-ul sa intre in functiune trebuie sa se blocheze ambele roti de pe puntea respectiva.

La 3 canale sunt cate un senzor pe fiecare roate fata si un sezor pe puntea fata, iar la 4 canale va imaginati cum e treaba.

Banuiesc ca Fabia are 3 canale, deci ca sa actioneze ABS-ul si asupra rotilor din spate trebuie sa se blocheze amandoua in acelasi timp.

ABS-ul de Fabia e cu 4 canale - problema nu e ca nu intra, ci ca intra prea devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dau si eu cu presupusul... cu VAG-COM-ul nu se pot seta ceva delay-uri, parametri, etc? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ABS-ul intra de pe la 20-25 km/h -la Fabia... foarte secant

Pana acum ,toata iarna am evitat sa apas la maxim frana ca ma duceam drek de 100 de ori pana acuma in la din fata. Si scoate si un sunet cam tare... fata de alte masini cu ABS.

La Toyota n-am probleme de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

chestia asta cu abs-ul pana la urma se manifesta numa la variantele mai "neechipate" gen classic ? sau cum e de fapt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Si in plus exista o problema la ABS-ul Fabiilor cu tambure pe spate, problema care sunt sigur ca nu este cunoscuta in service, dar care cauzeza multe senzatii tari posesorilor de Fabie: atunci cand in timpul franarii se trece peste mici denivelari si ABS-ul incepe sa lucreze fara motiv si scade eficienta franarii.... s-a discutat si aici si o sa caut linkul.

Nu stiu cum este la Fabia pentru ca nu am condus-o niciodata, insa ceea ce sustii tu aici mi se pare un comportament normal indiferent de marca masinii.

Aceasta intrare prematura a ABS-ului pe drumuri denivelate am intalnit-o la mai multe masini, printre care masina mea, A6 sau A4.

Din punct de vedere teoretic, din nou mi se pare normal. In momentul in care roata este pe cale sa cada in groapa (chiar daca este f mica), forta de apasare a asfaltului asupra rotii (normala) scade dramatic, ceea ce are ca efect diminuarea tractiunii (frecarii) dintre asfalt si roata. Ca urmare roata se blocheza brusc (sau decelereaza brusc), ABS-ul nu face decat sa impiedice acest lucru. Deci totul pare normal...

Nu sustin ca ABS-ul Fabiei este fara cusur, pentru ca nu am de unde sa stiu, sustin numai ca acest comportament este normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal comprtamentul descris.

Iar de ... intrat, la mine intra si sub 15 km/h, dar numai pe umezeala sau gheata/zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit si eu si era sa dilesc masina rau de tot,noroc ca am tras de volan dreapta si n-a fost nimeni acolo...Am dat intr-o gropitza care mi-a declansat ABS-ul si m-am dus sanie ,eu nestiind atunci sa dau drumul la pedala de frana si sa o apas iar,f repede.Bine ca am scapat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal comprtamentul descris.

Iar de ... intrat, la mine intra si sub 15 km/h, dar numai pe umezeala sau gheata/zapada.

Multa lume are impresia ca ABS-ul nu intra sub o anumita viteza ceea ce nici eu nu cred ca este adevarat. Mai corect ar fi: ABS-ul nu functioneaza intre 0 - 15 Km/h (sau oricare alta viteza, datorita testarii senzorilor si electrovalvelor), dupa care functioneaza pana la oprirea motorului, indiferent de viteza masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

De citeva zile s-a aprins martorul de ABS.

Am testat daca intradevar nu functioneaza si am pus o frina brusca pe o portiune cu pietris din spatele blocului.

Nu a intrat ABS-ul, asa ca, am probleme.

A mai avut cineva problema asta ?

Se poate determina cu VAG-Com-ul sursa problemei ?

As vrea cit mai multe informatii inainte de a ma duce la service.

Multam.

r.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna, am testat si eu franarea cu abs si m-am speriat. Adica eu cel putin credeam ca fiind cu abs franarea este mai eficienta , dar.... stupoare NU ! Cum fac mereu drumul Cluj-Bistrita, care acum este intr-un mare proces de modernizare, la un moment dat se cicula pe 2 sensuri dar pe un drum foarte ingust. Adevarul este ca sunt multe denivelari + pietris + gropi etc. Dar cand am incercat sa franez , pe la 90-100 km/h , parca mergeam ca si o sanie.Chiar m-am speriat foarte tare. Cu toate ca am apasat pana la fund pedala , nimic.Am avut o senzatie de tremurat in pedala si masina mergea foarte bine mersi neavand ganduri de oprire.Ce e drept pe drum uscat si bun , franarea este ok, dar in rest.... Am citit ca asa se comporta Fabia, dar nu e prea bine deloc !!! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ABS-ul intra prea usor sau cand nu ar trebui si cand nu ai presiunea corespunzatoare in cauciucuri..prea mica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De citeva zile s-a aprins martorul de ABS.

Si la mine aceeasi chestie, dimpreuna cu martorul de ASR (stiu ca merg impreuna deci nu vreau sa aud inca o data ca merg impreuna, stim asta).

Care ar fi o lista a posibilelor cauze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!