Jump to content

Distributia la Audi A4 1.9TDI


schumy
 Share

Postare recomandată

Sal. Am achizitionat recent un Audi A4 1.9TDI si nu stiu cand ar trebui sa schimb distributia. Masina e din 2002, am luat-o la 145.000 km, si acum are 151.000 km. Ce spuneti? Ar trebui schimbata sau mai astept? Cam cat m-ar ajunge la pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neamtu spune ca trebuie schimbata la 90 000 km dar ca sa nu ai tu emotii e mai bine sa o schimbi la 60-70mii km

lucrul asta trebuia facut de cand ai luat masina ca cel putin asa se face , pt ca tu nu cred ca stii cand a fost schimbata aceasta

pai cand schimbi distributia tre sa iei urmatoarele , role de intindere ,pompa apa , curea .cred ca te ajunge cu totul in jur la 7-11 milioane lei cu tot cu manopera

cam atat stiu eu sper sati fie de folos si daca am gresit undeva rog sa fiu corectat

Si sa stapanesti sanatos achizitia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar atat? Esti sigur? Eu am auzit preturi care se invart undeva la 20-25 mil. Ar fi bine sa fie asa. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20-25 milioane sau chiar mult ar fi de platit la reprezentanta.Passat No1 se referea intr-un service noname dar priceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa fac. Eu vreau sa o schimb acum sambata, dar nu sunt hotarat unde. Sa ma duc la reprezentanta la Iasi(eu sunt din Vaslui) sau sa-mi cumpar eu piesele si sa o fac la wolkswagen sau skoda. 20-25 mil. cam mult. astept sfaturi. merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curea distributie la A4 1,8 benzina schimbata la 160000(audi recomanda la 90000sau 4 ani)+role+curea si rola A/C_7mil la atelier audi nu reprezentanta(cu garantie).La diesel din cate stiu se recomanda schimbarea la 120000.

Modificat de mikye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=3802&st=20 am detaliat io putin cheltuielile la recenta schimbare a kitului de distributie.

Despre oportunitatea interventiei, la motorul tau, nu pot spune decat ca in manual se recomanda schimbarea distributiei la 90k km si ulterior la 60k. Mai departe tu decizi, in functie de datele masinii pe care numai tu le cunosti (km reali, de unde ai luat-o, carte service (reala), etc.).

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult florinA3. Sa vad ce fac. Daca ma duc la reprezentanta Wolkswagen Audi din iasi sigur imi baga un 20 mil. cel putin. Ce zici, sa-mi iau eu piesele si sa ma duc la un service? De exemplu Wolkwagen? Sau skoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate mia mecanicul imi ia pt o asemenea operatie in jurul la 400-700 mii

hai sa facem un calcul , 1 rola ajunge undeva intre 1,9 -2,8 mil, sunt doua role punem 6 mil si cu pompa vreo 4mil ajungi la 10, cureaua ajunge pana intr-un milion , deci sunt cam 11 mil si cu manopera la tine inca un milion sau poate cuceva mai mult 12,5 mil deci nu te gandi la sume exorbitante , daca ai carte servvis ,atunci cred ca esti obligat sa te duci la reprezentanta

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zici, sa-mi iau eu piesele si sa ma duc la un service? De exemplu Wolkwagen? Sau skoda?

Ce nu te costa (garantez ;) ) e o prospectare atenta a serviciilor - cat costa manopera unde vrei tu sa faci lucrarea, fa o intrebare de kit de distributie, vezi si pe la distribuitori ce preturi obtii si in final alegi varianta cea mai buna.

Sincer, daca diferenta nu e mare, te sfatuiesc sa optezi pentru toata lucrarea (manopera+piese - din considerente de garantie) la un service serios (verificat) de la tine.

PS: Completeaza, te rog profilul, scutesti lumea de rasfoit prin posturi pt aflarea locatiei ;) .

Modificat de florinA3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat kitul de distributie la un Audi A4 1.9 TDI 96kw in februarie 2005 la Augsburg, manopera a fost in jur de 4,5 mil. lei, cu garantie 2 ani daca cumperi si piesele de la ei. Am dus-o dimineata si am luat-o seara, am fost multumit de cum au lucrat.

Pretul total a fost de 28 mil. lei (piese + manopera), pentru urmatoarele lucrari:

- schimbat kit de distributie;

- inlocuit ulei motor si toate filtrele;

- inlocuit placutele de frina fata/spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru l-am facut si eu si tot la Augsburg in iunie 2005.

- schimbat kit de distributie

- inlocuit ulei motor si toate filtrele

Garantie 2ani obligatoriu cu schimbarea pompei de apa (altfel nici nu au vrut sa auda).M-a costat 24mil. si am preferat la ei pentru ca mi s-au parut un service serios.Operatiunea am facut-o la 90.000km si am inteles ca urmatorul schimb de distributie este peste 60.000km (asa recomanda neamtul,zic ei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru l-am facut si eu si tot la Augsburg in iunie 2005.

- schimbat kit de distributie

- inlocuit ulei motor si toate filtrele

Garantie 2ani obligatoriu cu schimbarea pompei de apa (altfel nici nu au vrut sa auda).M-a costat 24mil. si am preferat la ei pentru ca mi s-au parut un service serios.Operatiunea am facut-o la 90.000km si am inteles ca urmatorul schimb de distributie este peste 60.000km (asa recomanda neamtul,zic ei).

Si eu am facut aceasta operatiune la Augsburg in Feb2006 : kit distributie + ulei(asta e scump 700.000lei/l) + filtre+manopera - 17 mil.

Mi s-a spus ca am garantie 60.000Km (max. 2ani) dar cand am cerut certificat de garantie mi s-a spus ca factura are scris pe verso conditiile de garantie dar eu nu am gasit scris explicit ca pentru schimbare kit distributie garantia e de 60.000Km. Voi ati primit certificat de garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Un milion mecanicul???? :D sigur nu este cumva o segmentare de Dacie?? Hai mai ce naiba ca in cel mai parlit service nu costa sub 2,5 mil asta sub clar de luna si cu garantia ca fuge tare mecanicul pe stradute daca pateste ceva masina in timpul sau dupa operatie. Poate ca tin eu mai mult cu partea de munca prin service-uri si unii practica tarife nejustificate dar unele pareri ca altfel nu le pot spune sunt nejustificate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am primit certificat de garantie de la Augsburg, insa pe verso la factura scrie despre toate tipurile de garantii pe care le acorda, iar componentele distributiei face parte din categoria pieselor de folosinta indelungata, la care este specificata perioada de 2 ani garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel scrie si la mine pe verso facturii (si tot asa mi-au zis si mie cand am cerut un certificat de garantie) dar tot ce va pot spune este ca am o cunostiinta cu un A4/2003 care a schimbat distributia la ei tot anul trecut si dupa 2 luni s-a blocat o rola.Nu stiu sigur ce s-a intamplat (bine nu cred ca a fost) dar s-a dus la ei (cu masina pe platforma) si l-au rezolvat in baza garantiei.Au fost foarte prompti si dupa constatare nu au comentat nimic,au schimbat ce era de schimbat la motor si i-au dat garantie iar (60.000km sau 2ani).

L.E.-Nu cred ca la un service din spatele blocului (chiar daca respectivul mecanic lucreaza la Augsburg) poti sa te duci si sa ceri repararea masinii ca s-a intamplat ceva pe la distributia schimbata de el.De aceea este recomandabil sa schimbati distributia la un service autorizat si cu o oarecare nota de prestanta daca nu vreti ca pentru o economie de 5mil sa scoateti din buzunar mult mai mult pentru eventualele pagube produse de o distributie schimbata dupa ureche (apropo,din ce am auzit un motor de A4 1.9TDI adus pe palet din DE costa undeva in jurul sumei de 7000e).

Modificat de Aedy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare

am schimbat distributia (audi A4 1,9 TDI 130 CP 2002) la 150 000 km,adica atunci cand am cumparat-o

nu stiu de ce dar nu mi-au zis de pompa de apa.tot ce stiu e ca daca trebuie sa schimbi pompa iar demontezi juma de masina,ca la distributie

intrebarea e,care e riscul sa pice pompa (din auzite),cum afli ca nu mai merge(treptat sau in timp) si daca poate genera si alte defecte pana la primul service

multam mult

sebitza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Mi-am cumparat un Audi A4 1.9 TDI 130 Cp PD AVF 2004 . In cartea de service scrie clar ca la toate reviziile de 120.000 se schimba Kit distributie la motoare 3 si 4 cilindri TDI Pumpe Duse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Desi e cam vechi topicul, eu sunt nou...:-) Confirm ce a zis gynel. La Audi A4 1.9 TDi, distributia se schimba (cu tot cu pompa de apa) la 120000 Km. Eu am luat-o la 142000 si am verificat, era schimbata la 118000. Mecanicul mi-a recomandat sa o mai schimb la 200000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
rasheedkpenny

La mine au schimbat distributia la 89k km.... acum am 151k - am luat-o la 148k. Trebuie sa-i fac schimbul de ulei + filtre. Ce ziceti, sa-i fac si distributia cu ocazia asta? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai cumparat-o din familie (la propriu) eu zic sa nu te gandesti de 2 ori.... Daca cumva are mai multi km si se rupe... iti pot arata cat este un deviz pt. asa ceva la benzina (la diesel este mai scump) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

parerea mea este ca nimeni nu-ti va garanta la noi in tara distributia nici macar 10.000km.cred ca sunteti constienti de cine va platii in cazul cel mai nefericit si anume acela de a se ''rupe'' . La noi se acorda garantie doar pe hartie la lucrurile mai importante (financiar vorbind),ce sa faci ?! cu cine sa te certi ? ai vreo sansa sa castigi ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta(una oarecare din tara) o distributie( role, curea si pompa de apa) + filtre aer+polen+combustibil=2200RON, cu tot cu manopera, dar la efectuarea reparatiei s-a constatat ca si rola si intinzatorul curelei alternator erau varza, la fel cxa si placutele frana spate, care au mai costa inca vreo1100 ron cu manopera, deci undeva pe la 3300 ron(total, cu tva inclus). masina a fost lasat dimineata la 8.30-8.45 si ridicata la orele 14.00.(spalata int+ext :) ). cat despre interval , distributia se schimba la 90.000 km, la aceste modele, fapt consemnat si in cartea service a masinii, precum si prin eticheta lipita in fata, sub capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!