Jump to content

Vreau Sa-mi Cumpar Un Golf3 Si Nu Stiu De Care


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Salut!

Vreau sa imi iau un golf 3, din bulgaria ca imi asigura procura, si am gasit destule modele dar inca nu sunt sigur ce sa imi iau. Vreau si eu recomandarile voastre pentru ca aveti deja G3 le-ati folosit ati mai intrebat una alta.. stiti mai bine. Sau daca ma puteti ajuta cu linkuri catre site-uri unde gasesc specificatiile modelelor de golf. In primul rand nu ma intereseaza super cai putere, prefer un consum mai mic, si un confort mai mare. As mai vrea sa stiu si despre "bubele" pe care le au si de ce ar trebui sa ma feresc. Este intradevar o masina fiabila, sunt acceptabile pisele la pret? Cum e mai bine, diesel sau benzina ?

Astept rasp. voastre de orice fel, orice parere ma ajuta! nu de alta dar weekendul viitor ma duc sa imi iau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 278
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    30

  • Wizard84

    14

  • hangyouridols

    13

  • D@ny

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

recomand pt consum optim/cai putere 1.6(consum pt bucuresti unde stim cu toti cum se circula fara aer consuma intre 9 si 10 iar afara la 100-120 undeva pe la 6-max7) sau var pe motorina

aer conditionat obligatoriu

preturile pt piese sunt f accsesibile .

la ce bani il iei de acolo?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votez si eu pentru motorul de 1.6 i benzina :blink: , dupa mine cel mai echilibrat ( consum / putere / taxe ) . Pentru informatii suplimentare despre motorizarile care le poti gasi pe Golf III cauta pe Liku asta

http://translate.google.com/translate?u=ht...Flanguage_tools

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand pt consum optim/cai putere 1.6(consum pt bucuresti unde stim cu toti cum se circula fara aer consuma intre 9 si 10 iar afara la 100-120 undeva pe la 6-max7) sau var pe motorina

aer conditionat obligatoriu

preturile pt piese sunt f accsesibile .

la ce bani il iei de acolo?

Pai dau vreo 2500E si ei imi asigura procura sa circul in tara.. si in banii astia sunt incluse si actele, eu doar ma duc sa il ridic. Sunt din Calarasi si Bulgaria e la 30min de mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fost posesor de G3 tdi iti indic aceasta masina. Consum 4,5%,putere, demaraj, tot ce vrei.Ce e mai slab la ele pragurile si usa spate care prinde rugina relativ repede, in rest masina robusta.Nu te incurca cu benzina de 1,6ca tre sa ai peco(8-9%).Motorul tdi e fiabil neavind turbo cu geometrie variabila,asa ca prbl de la G4 nu le ai cu acest motor, nu e pretentios nicila ulei, nici la motorina. BAFTA.Sa imi dai de stire ce ai luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e poza cu unu Diesel la 2500E, eu zic ca arata bine si ca merita, dar inca astept pareri ca nu stiu cum sunt astea diesel, mi-e frica sa nu pice ceva la ele si sa coste mult, da de obicei la diesel sunt mai scumpe. D-asta astept pareri ca o sa vina ziua sa-l iau si sa nu fac vreo greseala.

post-14665-1185136652_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cumva te hotarasti la un benzinar si vrei si economie de carburant, ia-l pe cel de 1.6 cu 75 CP, nu cel de 99 CP. Diferenta de consum este substantiala.Si daca te hotarasti la un diesel trebuie sa fii obisnuit cu trepidatiile motorului cand stai pe la semafoare pentru ca or sa te innebuneasca. In mers nu vei avea probleme de acest gen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwalu , poti sa spui cat consuma un G3 de 1.6 75 cp ? sant curios . Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POt sa te intreb cum vei circula cu el in Romania? Cum faci cu numerele si asigurarea? Vrei sa il tii inmatriculat in Bulgaria si sa platesti acolo toate taxele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Danny78:

Iata cateva informatii tot de pe forum:

- 1.6 mpi - 75 cai , Nm 126, vit max 168, 0-100km/h - 14 sec consum mixt 7,2;

- 1.6 - 100 cai, Nm 140 , viteza max 186km/h , demaraj 0-100km/h 10,7sec, consum mixt 9,4.

Eu nu am motor de 1.6, asa ca te rog pe tine sa-mi zici daca datele sunt reale in cazul motorului tau.

Modificat de vwalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 monopunct (bosch mono-motronic) imi ia ~10 in oras in aproape orice conditii de mers..forja, frig, cald, babeste.. dar evident in trafic aglomerat nu noaptea cand sunt singur. In concluzie imi permit merg mai tot timpul in trepte inferioare :D

Afara ia intre 6 si 8, dupa caz. De obicei (nu pe autostrada) imi papa 6,5-7.

Din cate stiu eu, pe Golf3, nu are mare importanta daca ai benzinar 1.4, 1.6 sau 1.8.. la consum iesi aproaaape la fel. 2.0 papa o idee mai mult dar nu exagerat. Prin urmare, un 1.8 daca e sa fie benzina ca ai macar ceva mai multa putere si gasesti dezmembrate la greu.

Un 1.9 TDI ar fi cel mai bun daca gasesti unul bun.. dar aici apare problema ca daca nu e bun ai de bagat bani in motor si nu e ieftin. Apoi mai este dieselul aspirat care e economic si fiabil dar puturos, chiar daca cuplul de diesel ajuta deci nu se simte chiar submotorizata ca un 1.4 benzina.

Despre 1.6 100cp nu stiu nimic asa ca nu ma bag. Sunt rare oricum pe la noi.

Motorizarea e chestie de preferinta pana la urma. Masina daca o iei cat de cat buna ai cel mult de bagat ceva bani la achizitie daca nu a fost 'pupata in fund' ca multe din masinile membrilor forumului. Eu dupa achizitie am bagat ~20mil in ea dar nu sunt unul dintre cei f norocosi plus ca am umblat si unde nu ardea. De atunci s-au mai adunat banuti dar nu pe chestii grave.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina din Satu Mare si am scos o medie de 5,5 pana la Iasi , si in oras chiar si fugarita ( mai ia cate 5000 RPM o data pe zi :) ) nu a sarit de 9 % . Bujiiile , capac delco , fise , filtre , ulei , sant noi . Curatat clapeta de acceleratie si alte mici operatii de intretinere. Motorul are 140.000 Km si e in stare buna de funtionare . Probabil un motor uzat si cateva probleme consuma ceva mai mult . Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cumva te hotarasti la un benzinar si vrei si economie de carburant, ia-l pe cel de 1.6 cu 75 CP, nu cel de 99 CP. Diferenta de consum este substantiala.Si daca te hotarasti la un diesel trebuie sa fii obisnuit cu trepidatiile motorului cand stai pe la semafoare pentru ca or sa te innebuneasca. In mers nu vei avea probleme de acest gen.
Chiar se simt asa rau trepidatiile ? Sambata o sa ma duc si ma gandesc ca daca gasesc diesel si o sa arate bine il iau, dar nu vreau sa imi para rau. Vreau si alte pareri de la cine mai are G3 Diesel
POt sa te intreb cum vei circula cu el in Romania? Cum faci cu numerele si asigurarea? Vrei sa il tii inmatriculat in Bulgaria si sa platesti acolo toate taxele?
Pai procedura e asa:Te duci in bulgaria si vorbesti cu cei de la parcul de masini, ei iti gasesc bulgar pentru procura. Ei se ocupa de acte si tot, tu pleci direct cu masina. Practic ai nevoie de contract de vanzare-cumparare cu bulgarul care iti face procura si pe numele caruia e inregistrata masina. Toate actele vor fii pe bulgaria (talon, asigurare, ITP...) Practic, in fiecare an te duci si iti reinoiesti procura cu bulgarul, platesti impozitele, dai un whisky, etc. si la 2 ani ITP-ul. Si tot asa pana scot, astia de sunt impotriva poporului,taxa de prima inmatriculare. Nu stiu daca te-am lamurit, dar daca mai ai intrebari sunt aici!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile la asigurari cum sunt acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, dar mi se pare cam complicat...

Toate ca toate, aer conditionat sa aiba. Atentie la praguri si la zona in care conductele de frana patrund in compartimentul motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturile la asigurari cum sunt acolo ?
Asemanatoare cu ale noastre
Nu stiu, dar mi se pare cam complicat... Toate ca toate, aer conditionat sa aiba. Atentie la praguri si la zona in care conductele de frana patrund in compartimentul motor
Pare complicat dar nu este, mai ales ca eu sunt aproape de BG, e ca si cum te-ai duce tu la Drajna ca vad ca esti din Slobozia.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in Varna (BG) si am gasit un Golf 3 1.4 din 1995 motorul pare impecabil, la relantiu se aude un bazait constant si abia vibreaza... ruleaza finut. Ziceti-mi si mie despre G3 1.4 din 95 daca e ceva de el. In primul rand despre consum si cum e el asa ca masina ca ma gandesc ca nu prea are cai multi. Nu o iau sa ma dau in ea, vreau sa ma plimb mai mult, nu o iau pentru performanta... Hai va rog, dati-mi parerile voastre! App.. costa 2000E cu tot cu acte si mi se pare super pret :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei performante, e OK. Verifica pragurile, usa din spate sa nu aibe rugina. BAFTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei performante, e OK. Verifica pragurile, usa din spate sa nu aibe rugina. BAFTA.

M-am uitat, e super ok! O sa pun poze cu el cat de curand ca mi-l iau, nush dar mi-a placut mult asta si sunt hotarat.

Zi-mi te rog ce consum are asta 1.4, in oras sare de 8 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trece de 8%, daca nu il forjezi, nu umbli cu masina incarcata la maxim, sonda lambda functioneaza bine,ii dai benzina buna. O SA SCOTI SI CONSUM DE 4,5% IN AFARA , DACA NU TRECI DE 90 LA ORA, SI PEDALA O TI CIT MAI CONSTANT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti lua 1.4 , o sa cam tragi de el , toti cu care am vb se "plangeau" de el , nu prea trage , nu are servo si o sa cunoasca fiecare persoana in plus in masina .

Minim 1.6 - consum bun si in oras si afara sau pe motorina .

http://translate.google.com/translate?u=ht...Flanguage_tools

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti lua 1.4 , o sa cam tragi de el , toti cu care am vb se "plangeau" de el , nu prea trage , nu are servo si o sa cunoasca fiecare persoana in plus in masina .

Minim 1.6 - consum bun si in oras si afara sau pe motorina .

http://translate.google.com/translate?u=ht...Flanguage_tools

Modelul 1.4 pe care l-am gasit este din 1995, esti sigur ca nu are servo ? Despre motor ai dreptate, dar nu am gasit nici unul intr-o conditie mai buna decat asta, pentru ca sigur mi-as fii luat 1.6 sau diesel, dar nu am incotro, asta este impecabil si decat cu motor 1.6 si rugina sau alte bube... prefer 1.4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca masina ramane pe numele proprietarului, procura asigurand dreptul de folosinta a bunului mobil. Gresesc cu ceva? Daca e corect ceea ce spun, ce se intampla in cazul decesului proprietarului(bulgar)? Daca urmasul de drept nu doreste sa reinnoiasca procura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu si sunt aproape sigur eu dar poate gresesc insa motoarele de 1.4 indifrent de an nu au servo , consuna mai mult in regin de autostrada si nu numai pt ca este un motor mic si face fata mai greu la solocitarile zilnice mai ales daca mai mergi cu altcineva in masina sau cu bagaje .

Sincer eu cand am cautat masina nici nu ma uitam la cele de 1.4 tocmai din aceste considerente si am asteptat si am gasit un 1.6 , intradevar sunt mai rare insa daca ai rabdare o sa fii multumit de el .

Cand cumperi o masina nu trebuie sa te grabesti , este un lucru f important pentru ca altfel risti sa iti para rau .

Sa ne tii la curent . :icon_thumright:

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!