Jump to content

Car kit Cark -91 Nokia


Red
 Share

Postare recomandată

salut

as dorii sa imi montez in masina un car kit nokia cark-91 ..

are cineva idee unde se monteaza unitatea centrala ? in carte arata ca la picioarele pasagerului din dreapta ..

dar eu as dori sa o ascund . sa nu se vada ..

si stiiti cumva de unde sa iau un suport din acela mobil sau un picior de piele pe care se monteaza cradelul de la telefon ?

antena de radio are un fir spiralat in jurul ei .. asta inseman ca are si mufa pt telefon !? ca sa pot conecta si telefonul a acceasi antena ?

mulumesc

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ceea ce stiu eu:

Suportul care se prinde de bord vine odata cu Car-kit-ul.

Cablul de antena pentru car kit va trebui tras pana in spatele masinii (se trage printre cupola si imbracamintea acesteia, printre stalpul dreapta fata si imbracamintea acestuia daca nu ai airbag-uri de ale laterale ( sau cum se numesc), daca nu se trage ' prin prag'.

Alimentarea se poate lua de la casetofon ( +,- ,+ prin contact, pinul pentru mute, si paote si fir pentru luminarea bordului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ceea ce stiu eu:

Suportul care se prinde de bord vine odata cu Car-kit-ul.

Cablul de antena pentru car kit va trebui tras pana in spatele masinii (se trage printre cupola si imbracamintea acesteia, printre stalpul dreapta fata si imbracamintea acestuia daca nu ai airbag-uri de ale laterale ( sau cum se numesc), daca nu se trage ' prin prag'.

Alimentarea se poate lua de la casetofon ( +,- ,+ prin contact, pinul pentru mute, si paote si fir pentru luminarea bordului)

la faza cu suportu .. ma gandeam ca trebuie sa vina cu car kitul.. acuma ..asta e al meu e sh ..

deci antena are mufa si pt telefon ?

unde sa pun unitatea centrala >?

mulumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena NU are mufa de telefon daca te referi la antena pentru radio.

Si unitatea centrala e bine a o pui sub bord in partea din dreapta( cum ar fi deasupra picioarelor pasagerului din dreapta.

Bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o pronlema ...

stie cineva cum sa fac la carkitul cark -91 de la nokia ca telefonul sa se auda in boxele masinii fara sa folosesc difuzorul carkitului ?

leg firele care ar trebui sa mearga la difuzorul carkitului la unu dintre difuzoarele masinii ? sau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Red - se aude ca naiba in ala al carkitului.Trebuie sa faci legatura pt a scoate sunetul prin dif-urile din portiere, dar cred ca legatura trebuie sa o faci la casetofon, astfel incat muzica sa se intrerupa in momentul cand suna telefonul sau incepi sa formezi un numar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu treaba asta tocmai de asta vreau sa pun prin boxele masinii , carkitul are functia sa opreasca muzica ,la fel si cd-playerul masinii..problema e .. carkitu are diful lui ... (unul doar) in consecinta daca as lega la cas( ceea ce am sa fac) o sa leg doar pe un canal !? sau chiar daca carkitul e mono sa-l leg pe doua difuri inseriate !? nu e problema cu imedanta ..? nu se strica headunitul carkitului ?

oricum acuma dimineata-l montez . .eventual vb si cu un electrician .. va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat car kitul .. e misto ..doar ca nu am reusit sa il trec prin boxele masinii ..

cica am nevoie de ceva modul ..care sa comute sunetul care merge pe boxe de la cd-player la car kit

aveti idee despre ce modul e vorba ? si de unde pot sa-l iau ?

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da are ! e un sony GT500

de ieri m-am mai documentat si teoretic ar trebuii sa meraga daca pun car kitul in line in sau in Aux

chestia e ca pe langa aux mai am si intarea de la cd changer ..

crezi ca stie sa comute direct el pe line in ?

problema e ca am functie de telephone la el dar ca imi reduce sonoru la jumate (ATT) sau crezi ca face asa din cauza ca nu l-am pus in line in carkitul ?

mulumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand tu nu poti pune semnal de la difuzor direct la LINE IN deoarece semnalul pentru difuzor are o tensiune efectiva de peste 600mV cat trebuie pentru LINE IN. Deci trebuie trase fire din ''cutia car kit-ului'' mai precis de la intrarea in partea de AMplificare ( Circuit integrat specializat) si pana la LINE IN al casetofonului.

Si incearca sa montezi si firul pentru telephone mute al Head-unitului SOny.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus firul de mute al carkitului la firul de telefon al cd-plyerului .. si e oki opreste muzica dar nu de tot ci o pune pe ATT asta nu m-ar deranja ..

acuma am priceput ce ai spus sa fac .. iau semnal de la car kit dinaintea amplificatorului si pun in linein-ul cd-plyerului .. perfect .. si ar trebui atunci sa mearga ? adica o sa treaca automat pe line in ..? sau semnalul care vine pe line in ( comvorbirea telefonica ) o sa intre peste muzica ( care defapt e in ATT ) ?

multumesc de ajutor

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui cum ti-am zis am impresia ca trece automat pe line in. Poti sa te uiti un pic in cartulia CD-playerului sa vezi ce optiuni mai are prin MENU.

Si in situatia asta cred ca nu se va mai atenua muzica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spune acolo in cartulie ca pot sa pun device-uri pe line in sau pe aux dar doar .. Sony .. acuma nu stiu ce sa cred .. si spune ca acestea pot folosi difuzoarele masinii si ampliful cd-plyerului .. ce imi ramane sa fac e sa incerc doar !

oricum la ATT in manual scrie clar ca e pt telefon ..

mulumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu 'doar device-uri ' Sony e un fel de campanie publicitara. :P

Eu ma gandesc ca daca in momentul cand bagi semnal in HU acesta comuta pe line-in atunci cred ca trebuie sa scoti firul cu 'phone mute'.

Numai in cazul cand poti regla nivelul ATT-ului as zice sa pastrezi conexiunea cu "telephone mute'.

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda .. asa m-am gandit si eu ca e campanie publicitara cu sony devices .. dar .. surpriza am incercat acum sa punsemnal in line in la sony de la car kit si normal si dinintea amplificatorului carkitului si din pacate pentru mine nu se comuta .. direct .. doar daca-l comut eu manual din butonul de source ..si atunci merge perfect .. dar mi-se pare aiurea ca in momentul in care imi suna telefonul eu sa apas pe source sa trec pe aux in .. asa ca se pare ca au mai ramas doar 2 solutii 1. sa folosesc diful din doatarea car kitului

2. sa fac rost de un modul care se cheama : music mute advaced ( am aflata asta datorita lui Daz ) numai sa-l pot cumpara din arad ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am si eu un cark 91, la fel ca al tau... dar am unitatea centrala HFU-2 stricata. Ai idee unde gasesc una second-hand?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general e posibil sa se poata reparata. Depinde de ce face sau nu face :D

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mai am un car kit .. 91 .. dar ii lipseste un suport .. daca te intereseaza da-mi pm !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare , revin la problema cu carkitul

am schimbat masina .. si acum vreau samontez carkitul penoua masina .. si se invesc 2 probleme

1. am gamma pe masina ... mai am nevoi de modulul de trecere a sunetului de pe diful carkitului pe difuzoarele masini?

2. unde gasesc adaptor pt nokia 6230i pentru carkitul nokia carkit 91

adaptorul se nuemste echo 91 .. dar nu l=am gasit nicaieri in romania

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit solutia ! la problema adaptorului de 6230i

mbc 15 S - suportul de telfon - 80 de Ron

ca -55 - cablu de date care intra in unitatea de la carkit 91

si in suportul special mbc 15 s

cablul nu l-am cumparat inca dar se gaseste pe piata pe la 100 de roni aprox

partea frumoasa e ca modificarea functioneaza cu absolut orice telefon

e compatibil cu suportul respectiv !

mai tarziu am sa postez si un scurt DIY cu monatrea lor si

cu monarea unui suport " home-made "de prindere pt suportul car -kitului

in butonul fals din bordul masinii ( cel opus butonului de ESP , avanajul

mare e ca daca doresti sa demontezi car kitul , plasticul respectiv se

schimba si nu ramai cu nici o gaura in bord sau alte chestii )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ,

dupa cum am promis revin cu poze de la montare ( sau remontarea ) carkitului ck91 , care initial era pt 6310i, acum e pentru 6230 i ( sau pt alte telefone cu mufa pop=port )

Asadar , am achizitionat suportul special mbc 15 s de la nokia ( 80 ron )

si cablul de date ( adaptorul ) CA-55 de la nokia (200 ron )

Suportul l-am montat in in partea dreapta a bordului , intr-un buton fals , cu ajutorul unei bucati de plastic ( danamit ) frezat

in asa fel incat sa-i dea un mic unghi , microfonul l-am montat in in plafoniera, firul microfonului l-am tras pr sub tabiteria stalpului dreapta fata pana la plafoniera , unitatea centrala si cablurile le-am ascuns deasupra torpedoului ( l-am demontat )

Ca-55 face defapt totul , face legatura de la suportul telefonului la unitatea centrala .

Sunt multumit momentan de cum functioneaza doar ca as mai aduce niste inbunatatiri , am vazut ca unitatea centrala de la car kit are o mufa de tipul rj45 pe care scrie "data" de asemenea si in radio casul Gamma exista o mufa cu in care exista un pin " tel data " credeti ca e posibil sa fac sa se vada agenda de telefon pe displayul computerului de bord ( mare)

si sa navighez in agenda cu comenzile de pe volan ?

inca una

si inca una

inca una

ultima , mai trebuie sa le modific pe rest, le voi posta maine

aici se vede cel mai bine , bucata de plastic frezata , cu asta am evitat sa gauresc bordul , am preferat sa gauresc butonul fals

post-5830-1182771331_thumb.jpg

post-5830-1182771424_thumb.jpg

post-5830-1182771501_thumb.jpg

post-5830-1182771593_thumb.jpg

post-5830-1182771659_thumb.jpg

post-5830-1182771834_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Am si eu carkit Nokia si difuzorul la picioarele pasagerului dreapta! Totusi cand sun pe el aude cel de afara (deci microfonul functioneaza), insa cel din masina nu aude ce spune cel de afara! ce se poate face, care e problema?

Multumesc!

Modificat de :::AL3X:::
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!