Jump to content

Senzor uzura placute frana


Tracto
 Share

Postare recomandată

Am remarcat faptul ca unele golf-uri/vento au martor de uzura a placutelor de frana. (este situat in dreapta martorului de frana de mana).

Atasez ( o poza cu bordul si cu un martor pus de mine ) desi nu am gasit nimic despre prezenta acestui senzor pe masinile acestea nici in manualul de reparatii nici in manulul de UTILIZARE .

Toate golf/vento-urile sunt dotate cu acest senzor de uzura ?

EU unul l-am observat prin faptul ca atunci cand era aprins martorul de frana de mana a iluminat foarte slab si martorul de uzura de placute din dreapta lui si asta la un bord tip mai nou cu leduri la martori. la bordul meu modelul mai vechi cu becuri nu am putut detecta prezenta acelui martor acolo.

post-10002-1257089449_thumb.jpg

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am golf din 96 si nu am martor pentru placute dovada fiind faptul ca am ramas fara frane pe drum datorita uzurii exagerate a placutelor de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu e din 97 si tot nu am asa ceva, si nici nu am auzit pana acum sa fi fost pe golf 3 asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am auzit pana nu am vazut la un golf 3 ca are acel martor (bineinteles nu s-a aprins pentru ca are placute bune) si am mai vazut intr-un filmulet pe youtube.com prezenta acestui martor.

filmuletul aici :

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta cu usurinta acest martor, discul se comporta ca un intrerupator si inchide circuitul electric. Un optional care nu ar costa mai mult de 40 lei. (fara a lua in calcul placutele) O idee buna pentru un DIY. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vroiam sa zic ca exista din fabrica acest martor (parerea mea) cele 2 exemple date de mine mai sus.

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte posibil ca pe variantele SUA sa existe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelul vazut pe viu de mine este un golf 3 asamblat in si pentru belgia. o sa revin cu o poza cand voi avea ocazia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil ca la GTI sau VR6 sa aiba. Detinatorii sa confirme sau infirme.

In primul rand iti trebuie placute cu senzor ca sa-ti arate ceva in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primu rand senzorii de la placute trebuie sa se conecteze undeva si eu nu am observat nici o mufa sub aripa.Cred ca trebuie trase fire pentru asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o brosura de vr6 si arata ca e dotat cu asa ceva.

post-31559-1257146867_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

Pot sa va confirm ca si eu am martorul pe bord dar nu mi s-a aprins niciodata ,cert este ca e situat imediat langa martorul de frana de mana cum explica si colegul mai sus

masina este un golf 3 / 1.8 ,motor ABS de 90 cp , am indoieli in privinta anului , in talon e trecut 13 /07 / 1999..

Cu ocazia asta rog un coleg mai experimentat sa ma lamureasca daca este posibil sa corespunda anul de fabricatie

Ma scuzati pt offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu, probabil e pus pe modele mai noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul meu este printre ultimile (an fabricatie 1997),In anul urmator sau in acelas an a aparut Golful 4!O seara buna la toata lumea!

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si el meu e printre ultimele, mai 1997, dar totusi e posibil sa existe.

Chiar sunt curios :blah_:, daca s-ar putea pune asa ceva pe golf-urile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca si la vw`urile mai noi ,senzorul placute frana a fost optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 4 cred ca era standard. (asa am impresia)

oricum mi se pare inutil sa il montezi pentru ca o sa ai niste costuri suplimentare pentru nimic. poti sa iti dai seama si singur daca te mai tin sau nu placutele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu e un "must have" :D

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un caddy din 2006 luat nou si te asigur ca nu e standard :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tracto, degeaba arati poze cu simbolul din bord daca nu vedem o poza cu mufa de la placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala este ceas de vr6 si poate asta e motivul pentru care are acel martor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!