Jump to content

Demontare Oglinda Stanga


CiocanR
 Share

Postare recomandată

Salut! Am deschis acest topic ca nu am gasit nimic despre subiectul asta!

Pe un pod mai ingust am atins alta masina si mi`am rupt oglinda, am cumparat alta si am montato prin presiune am apasat pe ia akolo unde trebuia sa intre si cred ca nu am pus toate clemele bine. Atunci cand incerc sa reglez oglinda se aude motorasul dar nu se mai musca oglinda si nu stiu cum sa o dezmontez fara sa o rup :) deoarece ma pricep foarte bine sa rup chesti fara sa vreau :D .

Poate sa ma ajute cineva? Merci!

Modificat de hbogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tragi de ea fara sa se indoaie deloc geamul . se sparge repede

Modificat de B_85_DIZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Eliminaţi cele 3 şuruburi de sub usa/panou.

step33torxscrewstx5.jpg

Se desface manerul cu panoul de comanda al geamurilor.

step4part1ps9.jpg

step4part2lu9.jpg

step5removeharnessmt9.jpg

Se desfac cele trei suruburi.

step63philipsqc2.jpg

Se desface si acest şurub aflat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreo sa demontez doar oglinda propriuzis sa vad de ce nu se incalzeste, cum se procedeaza/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Deci te referi la sticla oglinzii? Ok, am inteles!

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda propriu zisa este prinsa doar in niste cleme si se trage doar de ea (cu simt nu brutal). Este prinsa cu 2 fire si care se baga in niste papuci, trebuie masurat sa vezi daca vine curent la papuci. Daca nu vine atunci este problema undeva la fir (probabil intrerupt pe traseu); trebuie sa vezi daca cealalta oglinda se incalzeste.

LE: Uite cam astea ar fi pozele ce am reusit sa le gasesc:

Asa arata oglinda dupa ce scoti sticla : golf20420stubby20mirrorth9.th.jpg

Cam asa arata oglinda (asta e de G5) : 20080420014827b620passaiq0.th.jpg

Observi ca in acel cerc de plastic exista si niste cleme, despre care vorbeam mai sus - este singurul lucru in care se fixeaza sticla.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tra de ia dar mi-a fost frica sa no sparg, mersi o sa mai icerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La mine oglinda stinga are acel firicel in ea care se vede dar cea din dreapta nu il are ,inseamna ca nu are rezistenta si nu are incalzire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

"Firicelul" de care vorbesti nu este o rezistenta, doar delimiteaza zona de unde oglinda este convexa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine oglinda stinga are acel firicel in ea care se vede dar cea din dreapta nu il are ,inseamna ca nu are rezistenta si nu are incalzire?

Te referi la acea dunga verticala? NU este de la incalzire, incalzirea e pe spatele oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asta am incercat si eu, da nu am reusit.. Era sarita de le o "atingere". Trebuia sa o asez. Am desfacut suruburile de sub ea si unul l-am rupt. M-a enervat si i-am tras una (la oglinda), s-a asezat singura.

Nu procedati ca mine, se poate strica altceva, pe acolo.

Totusi sint curios sa aflu, cum se desfac carcasele de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@last

Bun DIY-ul de demontare a oglinzii, DAR ai uiat sa pui si asta :

post-34985-1231803899_thumb.jpg

Poate unii nu observa si surubul acela si fac prostii apoi. Mai e si mufa de la becul si LED-ul din portiera. :)

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Plasticul exterior stie cineva cum se demonteaza?
Totusi sint curios sa aflu, cum se desfac carcasele de plastic.

Vedeti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11, daca te uiti mai bine la poza nr. 6 din DIY-ul lui last, vei observa ca e vorba de acelasi surub despre care ne zici tu. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu stiu ce are nu ridica oglinda din stanga. eu o tin ridicata la max in sus ca sa pot vedea si scaunul lasat de tot in jos daca ridic scaunul nu mai vad. se ridica foarte putin fata de cea din dreapta oare de ce? specific ca oglinda se misca in toate directiile dar putin in sus ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-o fi intrat ceva mizerie sau agata in ceva. Desfa-o sa vezi mai bine. Nu cred ca are mare lucru, eventual dai cu multiwonder wd40.

AICI

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut.Aveti idee daca oglinda cumparata noua vine cu tot cu suportul acela din antimoniu? Mi-au furat oglinda si s-a rupt acel suport exterior de antimoniu

 

post-120375-0-16363400-1367403135_thumb.

Modificat de christyanx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oglinda cumparata "cu totul" inseamna partea exterioara ce se prinde pe usa. ce suport ti s-a rupt tie?

http://oglindaauto.ro/wp-content/uploads/2012/12/Oglinda-Stanga-VW-Golf-4-1J1-300x227.jpg

 am atasat o poza. In usa se afla un suport de antimoniu care la mine este rupt cu tot cu oglinda

Modificat de christyanx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vad poza ta.

suportul din usa nu vine cu oglinda...

in schimb ce ai incercuit tu vine cu oglinda cumparata complet. este partea de unde se rabateaza.

daca ai golf 4(cum e si topicul) si e vb de oglinda din dreapta...am eu una acasa.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am golf 4. Asa arata la mine ce a ramas pe usa.La oglinda noua imi trebuie si ala? Mie imi trebuie de stanga electrica.

post-120375-0-07132500-1367404657_thumb.

post-120375-0-57859100-1367404660_thumb.

Modificat de christyanx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea aia se tine de usa in clema alba de sus si un surub. pt demontare trebuie data jos fata de usa si grila de tweeter. o desfaci si o arunci.

 

vezi in dezmembrari, cu 100-150 lei iei oglinda cu totul. daca ai noroc gasesti si culoarea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!