Jump to content

Demontare Trapa... Pas Cu Pas


Asterix
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Eu pana acuma am mai desfacut trapa de vreo 2 ori, dar se pare ca am facut-o ciobaneste rau de tot .

O scoteam cu totu, destul de greu, si riscant sa zgarii vopseaua de pe plafon.

Acum cateva zile ma uitam pe un manual de haynes, si aia descriau alta procedura... n-am inteles-o.. Era povestita pe scurt si cu multzi multzi termeni tehnici..

Voi cum ati dat-o jos? pas cu pas....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De demontat e cel mai simplu lucru...Eu acum trebuie sa o montez si dupa ce e vopsita intr-adevar e dificil si cu riscul de a zgaria vopseaua. Deschizi turela, demontezi manerul de deschidere si rotita aia dintata(de sub tapiterie) care invarte cablul si apoi pe deasupra desfaci toate surubelele alea ce tin sina de jur imprejur. Mare grija cand o scoti afara, lipeste banda adeziva (eu am lipit dinaia de hartie cu ce se mascheaza la vopsire) pe colturile din fata ale ramei turelei ca in poza

post-14538-1206171595_thumb.jpg

si daca vrei sa salvezi si vopseaua de pe trapa, iti recomand sa lipesti banda pe toata suprafata ei, dar inainte sa te apuci de demontat.

Vb si pe mess daca mai intampini vreun necaz, am id la profil. Succes! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tot asa am facut si eu. Am pus o carpa mai mare ca sa protejez vopseaua.

Dar banui ca se face altfel, mai simplu...

Uite ce am gasit in haynes:

28 Sunroof - removal, refitting and adjustment 2

Removal

1 Half open the sunroof then prise off the five steel trim clips.

2 Close the sunroof and push the trim to the rear.

3 Unscrew the guide screws from the front of the sunroof and remove the guides (see illustration).

4 Disengage the leaf springs from the rear guides by pulling them inwards.

5 Remove the screws and withdraw the rear support plates.

6 Lift the sunroof from the vehicle.

Nu am priceput eu in intregime....

Ma gandeam ca e cineva care cunoaste tehnica asta si poate sa o explice...

Din cate am vazut, banui ca se desface placa aia tapisata, si dupaia se demonteaza bucati din trapa in timp ce aceasta este inca pe masina....

post-2306-1206173395_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo se poate da jos tapiteria de pe trapa fara a fi data jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut, banui ca se desface placa aia tapisata, si dupaia se demonteaza bucati din trapa in timp ce aceasta este inca pe masina....

Da, in manual asa explica, dar e mai simplu cum ti-am descris eu.

ks_id- se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine ma intereseaza sa inlocuiesc tapiteria ca este murdara, dar as avea nevoie de explicatii mai amanuntite in privinta asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 5 cleme in partea din fata, tragi de ea si vine in jos, apoi o tragi din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!Pot schimba manivela de la trapa cu un motoras?Daca a facut cineva treaba asta(si ia si iesit bine)...sa imi spuna si mie cum se poate face...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti, voi ati schimbat si garnitura de la trapa? eu vreau s-o schimb si nu stiu de unde sa iau sau la ce pret pot sa gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti, voi ati schimbat si garnitura de la trapa? eu vreau s-o schimb si nu stiu de unde sa iau sau la ce pret pot sa gasesc.

si pe mine m-ar interesa acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pe original in jur de 200 ron

post-14538-1207721401_thumb.jpg

Modificat de MK16V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am garnitura destul de mancata si imbatranita si totusi nu imi ploua inauntru. Vedeti sa nu fie infundate scurgerile de la trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a zis nimeni ca ploua........In schimb ai perfecta dreptate, chederul nu rezolva problema cu apa in cap, cele 4 scurgeri, fata - spate trebuie desfundate si atunci da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am garnitura destul de mancata si imbatranita si totusi nu imi ploua inauntru. Vedeti sa nu fie infundate scurgerile de la trapa.

nici mie nu-mi ploua. nu am probleme, doar ca arata destul de jerpelita. din cate stiu are rolul de a nu lasa sa intre praful, nu sa etanseze impotriva apei de pe cupola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu sunt pb cu apa dar a crapat destul de rau si a inceput sa nu mai stea la locul ei. parca 200ron nu-mi vine sa dau pe ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu mi-a fost tot una cand am scos banii din buzunar dar asta e, o am o viata. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

din cite vad ati mai mesterit la trapa!!

am si eu nedumeriri!

trapa a mers perfect !! de citeva zile exact cind deschid trapa parca agata in plafonul sub care intra! dar numai primii 5,8 cm la dechidere si ultimii la inchidere!! (sa zgariat vopseaua de pe trapa cam 4 cm :angry: )

m-am uitat asa cu trapa deschisa p-acolo si am vaz ca pe partea cu soferul se vede cablu care trage dar pe partea dreapta nu se vede nimic (si este locas pt cablu,sau nu trebuie sa fie cablu numai pe o parte?)

trapa functioneaza,se inchide usor,si nu o vad sa fie decalata sau sa traga intr-o parte

pareri!!!

si ce e de facut !(stiu!! alta trapa :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca sunt stranse suruburile ce tin sina, cablul trebuie sa fie pe ambele parti. E posibil sa ti se fi slabit suruburile si s-a ridicat sina, deaia nu se mai vede nici cablul in partea aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu sunt cabluri pe ambele parti trapa nu cred ca se culisa,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am descoperit ca am 2 cabluri (de fiecare parte )dar de ce iimi zgirie capota primi cm la deschidere si ultimii la inchidere ?(suruburile sunt ok) are un ghidaj care urca si coboara trapa oare sa le las mai jos? mi frica ca apoi ca poate nu imi mai imchide si mi-a ploua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 piese responsabile de urcarea/coborarea trapei(cate una pe fiecare parte). Arata ca o bucata de platband, indoita in forma cifrei 4, pe care aluneca un papuc de plastic prins de turela. Are posibilitate de reglaj acolo, trebuie demontat si vazut care e treaba. Ai dat jos tapiteria, ai verificat suruburile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am dat jos tapiteria ,amcrezut ca sunt suruburile care se vad :D ,unde sunt mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza trapa si vezi daca nu ai ceva rupt. Daca totu e ok, atunci monteaz-o la loc si regleaz-o. Se desface foarte usor.

O deschizi jumatate, si tragi in jos de tabla tapisata de la interior, de mijlocul ei. Are 5 clipsuri in care se prinde pe tabla de deasupra. Dupa ce ai desfacut-o din clipsurile alea, impinge tabla tapisata in spate, si inchide trapa la loc. Acuma ai acces la toate suruburile de prindere a tablei exterioare. O dai jos, si apoi poti sa verifici sinele si cablurile.

Montajul e operatia inversa.

l.e. : in postul 3 e explicat in engleza, si e si poza

Modificat de Asterix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Exista vreo alta metoda de a schimba cablul trapei fara a se demonta toata trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce bine ar fi, dar nu se prea poate

ce bine ar fi, dar nu se prea poate. si eu am schimbat un cablu, care de fapt e un arc cu spire foarte dese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!