Jump to content

Apa in masina


geocelly
 Share

Postare recomandată

O mare problema Intra apa in masina......... problema este ca nu identific pe unde intra

Firisorul de apa se scurge exact pe la imbinarea de la prag intre masca firelor si masca care vine din bord, este un si manerul de desfacut capota motor, este nasol, cred ca trece si pe la tabloul de sigurante

A mai avut cineva o problema de acest gen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Masina ta are trapa din fabrica?

Daca da, vezi ca acolo se afla unu din furtunele de scorgere a apei din tavita colectoare a apei de la trapa. Are un fel de mufa acolo ce iese prin stalp spre exteriorul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut este din fabrica trapa, dar unde sa caut?????deschid trapa si.............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi lucru l_am patit si eu , sigur este de la sistemul de drenare al apei care se infiltreaza pe langa garnitura trapei . daca deschizi trapa vei observa in partea din fata atat in dreapta cat si in stanga 2 orificii , pe akolo se scurge apa , trece prin stalpul parbrizului si sajunge in ext print-un orificiu situat deasupra balamalei de jos a usii . exact akolo unde ai zis tu se imbina 2 furtunase , sigur ele s-au desfat si trebuie remufate ( lucru deloc usor avand in vedere spatiul ingurt de akolo dar cu putin efort nu ai cum sa nu reusesti )

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi lucru l_am patit si eu , sigur este de la sistemul de drenare al apei care se infiltreaza pe langa garnitura trapei . daca deschizi trapa vei observa in partea din fata atat in dreapta cat si in stanga 2 orificii , pe akolo se scurge apa , trece prin stalpul parbrizului si sajunge in ext print-un orificiu situat deasupra balamalei de jos a usii . exact akolo unde ai zis tu se imbina 2 furtunase , sigur ele s-au desfat si trebuie remufate ( lucru deloc usor avand in vedere spatiul ingurt de akolo dar cu putin efort nu ai cum sa nu reusesti ) daca esti din buc. te pot ajuta sa reconectezi alea.




Am rezolvat datorita sfatului tau
problema era exact deasupra capului meu acolo unde se mufeaza capatul care vine de la trapa si furtunul care duce la usa jos, erau demufate si toata apa se ducea in plafon dupa care curgea in masina foarte aproape de tabloul de sigurante.
Iti raman dator lol.gif
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Eu am descoperit o balta la locul din dreapta.. M-am uitat pe dedesubtul masinii si am vazut un fel de supapa de cauciuc - este cumva o scurgere? Am miscat-o putin si era apa pe acolo..e ok sa desfac supapa aceea sa scap de apa din masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am gasit si eu apa sub ambele presuri din fata. Se prelinge de undeva de sub bord si curge pe linga manerul de deschis capota. Nu am trapa. Gaurile de scurgere nu sint infundate cu frunze sau mizerii, am fost la service si le-au desfundat. E foarte enervant, dupa fiecare ploaie gasesc balta sub presuri! A mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cititi ma la sectiunea Trapa Golf3/Vento . Acolo e explicat la maxim ce si cum sa faci in cazul asta.

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a specificat ca nu are trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am descoperit o balta la locul din dreapta.. M-am uitat pe dedesubtul masinii si am vazut un fel de supapa de cauciuc - este cumva o scurgere? Am miscat-o putin si era apa pe acolo..e ok sa desfac supapa aceea sa scap de apa din masina?

nuuuu. sa nu le desfaci. sau daca le desfaci sa le pui la loc cu un adeziv ceva ( silicon, mastic ) ca sa fie etanse. Sunt dopuri de condens. Aceeasi problema am avut-o si eu numai ca atunci cand am scos dopurile au iesit cu tot cu bucati mari de tabla din podea. A trebuit sa le inlocuiesc prin sudarea unor bucati de tabla :|. Am ramas socat cata rugina putea sa se faca in jurul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e problema lor.... ruginesc si in curand in loc de dopuri o sa apara niste gauri urate in podea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cam cat costa (si daca se mai gasesc) astfel de supape de cauciuc? Doresc sa imi antifonez masina interior/exterior si vreau sa schimb si aceste supape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine ai renunta la ele. oricum de folos nu sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fac dopurile alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine ai renunta la ele. oricum de folos nu sunt.

Pai asa ma gandeam si eu sa le astup dupa care sa trec cu antifonul cauciucat peste ele, neavand in cei 2 ani de proprietate a masinii probleme cu apa in masina.

Si am aflat ca sunt in jur de 10-15 ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa fiecare ploaie mai serioasa imi intra apa in dreapta soferului ..

Stiu ca vine dupa tubul de sub bord de la aeroterma... Am observat ca apa se scurge printr-un canal de langa filtru de polen. Am descfacut pe acolo sa curat ca erau frunze, am crezut ca nu se scurge repede din cauza frunzelor. Dar problema tot persista. Practic am impresia ca apa trece peste filtrul de polen si apoi ajunge in aeroterma si apoi in masina .

Aveti vreo idee? Ce trebuie sa mai fac ca e foarte nasol sa scot o galeata de apa dupa fiecare ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai trapa atunci 100% este infundat furtunasul de scurgere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau din cauza ruginei ai vreo gaurica pe la parbriz sau pe sub stergatoare prin care iti curge. Asta in cazul in care nu a iesit furtunasul care duce la cotul de cauciuc pe unde trebuie sa se scurga apa de la trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incer sa fac ca in poze CVA G3 poate scap de problema asta ca ma doare capul dupa ploaie cand intru in masina. Masina este dotata si cu trapa, am sa ma uit si la furtunase, dar cum sa ajunga in aeroterma de la trapa. Nu stiu de rugina ar putea fi, dar nu am gasit nimic ca m-am uitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ultima ploaie pe langa apa care curgea din aeroterma am gasi parbrizul aburit.. Am dat drumul la aeroterma, merge se aude dar nu baga aer, mai mult baga abur... Aveti vreo idee ce se intampla ... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul polen este umed. Sau e o balta acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau s-a spart caloriferul de este abur in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai geamurile uleioase atunci e caloriferul spart,daca nu e ce a zis colegu CVA G3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde se afla acest calorifer ? Trebuie sa dau bordul jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!