Jump to content

Senzori Abs


danyoan
 Share

Postare recomandată

salut prieteni, vreau sa dau senzorii de abs jos sa ii curat bine, ca imi sta aprins martorul abs in bord , dar nu tot timpul, cand se aprinde...., cand nu, iar cand nu este aprins imi intra abs-ul tot timpul. Inainte de ai face o scanare vreau totusi sa curat senzorii si sa ma uit si la placutele de farna pt ca mi se aprinde si martorul de placute uzate cu toate ca sunt aproape noi (3000 km). Daca stiti procedura de desfacere a acestor senzori invatati-ma :D si pe mine. Multumesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, eu te-as sfatui sa-i cureti in pozitia care sunt . Ca sa-i dai jos e foarte riscant sa-i strici plus ca uneori, sau de cele mai multe ori , nici nu iasa fara sa-i distrugi(operatiune ce o faci atunci cand esti 100% convins ca e defect).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu trebuie sa tragi foarte tare de el (exista riscul sa-l rupi ,asa ca ai grija). e intepenit bine din motive lesne de intels.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorii ABS sunt senzori cu efect Hall (care sesizeaza perturbarea cimpului magnetic din apropierea lor) si sunt situati la cca 0,6-0,9 mm de "dintii" de pe disc. Daca vrei sa cureti ceva pe acolo e bine sa o faci uscat deci cu jet de aer de la un compresor si sa o faci FARA demontare pt ca s-ar putea sa nu mai nimeresti remontarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc pentru raspunsuri, cred ca m-ati calmat, o sa stau linistit cred :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la scanare poate aparea eroare DAR se poate sa nu fie senzorul de vina!

prima data, scoate mufa de pe calculatorul de ABS (are o siguranta mecanica parca, care nu il lasa sa iasa din prima) incearca sa cureti cat poti, sufla mizeria, si apoi pune-o la loc. se poate sa ai o surpriza si sa mearga. cel putin la mine asa a fost si s-a rezolvat.

era mufa oxidata si imi dadea eroare pe senzorul fata dreapta.

mufa se scoate cu motorul oprit si cu cheia scoasa din contact.

daca ti se stinge martorul totul este ok. eroarea stocata se poate sterge dupa, fara nici o problema.

daca nu se rezolva, se schimba senzorul, NU se curata.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"scoate mufa de pe calculatorul de ABS " - unde este calculatorul pt abs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum te uiti din fata, sub pompa de frana, undeva in stanga casetei de directie, in spate, mai jos putin. e o mufa dreptunghiulara ceva mai maricica ca de obicei. face corp comun cu pompa de frana parca

(cel putin asa e la mine, dar nu cred ca e mare diferenta)

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine, inainte de a curata acolo iti intra abs-ul aiurea la viteza mica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si fara nici un sens. intra cum vroia el. si incepuse sa stea mai mult aprins decat stins

m-am trezit la o franare de urgenta ca mi s-a aprins martorul in timpul franarii. am lasat urme de 30m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oadata cu cel de abs se aprindea si cel de esp? ca la mine asa face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat dupa aceasta mufa dar nu vad nimic, poate la mine e altfel. Poate stie cineva unde este calculatorul pt abs la un motor asv??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema, erau firele la roata stanga fata sectionate. Nu pot sa imi dau seama cum s-a intamplat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers la intamplare pt ca imi dadea eroare si pe placutele de frana cu toate ca erau noi, si asta nu putea sa fie decat de la roata stanga fata pt ca acolo e senzorul, iar cablul acela cu patru fire care care vine in cei doi senzori era ros si se vedea sarma

ma gandesc ca poate a ros cablul un soricel :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

nu am reusit sa desfac senzoru abs roata stinga lam si spart,dar tot nu am reusit....nu as discu jos sal desfac..poate imi spune cineva daca exista o metoda de scoatere fara sa mai dau disc jos ...un mecanic imi cerea 50ron sal monteze ...mi se pare mult...va multumesc si paste fericit la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu problema cu acest senzor,

vag-comu zice:

00283 - Front Left ABS Wheel Speed Sensor (G47)

012 - Electrical Fault in Circuit

stie cineva unde se afla mufa aia ? poate o poza ceva mai sugestiva , ca nu am gasit pe net nik :vaidecapulmeu:

iar altul nu cumpar pana nu trag concluzia ca e asta defect.

pina la urma o sa dau si discul jos ca si asa trebuie sa il schimb si placutele la fel.

oare e la fel ca aici ?

http://tech.bentleypublishers.com/servlet/...6_ABS_Front.jpg

Modificat de pusttiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pozitia senzorului este marcata cu sageata rosie.

n450116.gif

Nu trebuie sa demontezi discul de frana, trebuie sa ridici masina pe un elevator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am elevator, dar o sa incerc sa o ridic cumva sa incap dedesupt.

dar celalt capat al acestui senzor unde vine? unde este mufa care se infinge in modulul abs? poate din greseala am umblat pe acolo cind am facut curatenie la motor, ca am umblat si pe la filtrul de aer si o fi pe acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Demontare si montare senzori ABS - fata si spate

post-10701-1247323992_thumb.jpg

post-10701-1247324009_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontare si montare senzori ABS - fata si spate

Demontare si montare senzor ABS spate (din greseala am uploadat de 2 ori pt cel fata).

Sper sa va fie de folos.

post-10701-1247339920_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Hai ca`i simpla treaba

ridici pe cric, scoti roata si dupa ai loc berechet

Un imbus de 5 parca nu mai tin minte exact

apoi dupa ce ai desfacut surubul care tine senzorul cu o surubelnita subtire si finuta bagi intre disc si senzor si faci o parghie pe acolo si`l impingi usor, dar USOR sa nu rupi pe acolo ceva aiurea, se indeparteaza si dupa`l scoti cu mana, de bagat la fel, daca nu intra tot din prima, bagi usor in el cu un ciocanel de cauciuc si intra la loc.

Distanta 0.6 - 0,9mm intre capul senzorului si discul de frana.

Eu am facut skimbarea de senzor acasa fara mecanici si alte idei de genul asta.

Treaba e sa lucrezi atenti si sa nu smuncesti sau sa lovesti puternic senzorul ca`l poti strica.

Recomand dupa o scanare cu vag.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai reusit tu sa scoti intreg un senzor ABS ? Eu cu toate ca stiam ca e defect, am incercat sa-l scot intreg si-am dat dovada de foarte multa rabdare dar n-a vrut sa iasa intreg. Eu va recomand sa nu va bazati pe faptul ca puteti demonta si refolosi un senzor ABS montat acum 5-10 ani intr-un alezaj care a ruginit. Oricum, succesuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!