Jump to content

CAUT MECANIC PT GOLF 2( exista oare?)


apropo_000
 Share

Postare recomandată

Salutare.Nu stiu cum reusiti voi dar eu numai la cretini cu titlul de mecanic am ajuns.Chiar nu stie nimeni un mecanic serios caruia sa-i lasi masina si sa o iei fara sa mai treci si pe la altii?Chiar nu mai exista mecanici seriosi si competenti in Bucurestiul acesta?Mentionez ca nu mai vreau sa mai aud de service-uri, unde 80% din pretul final este pt frecat menta nu ca ar fi facut ceva la masina...

Si apropo.....daca aveti neplaceri cu vreun mecanic( neserios, prost, etc...) hai sa-i facem de ras aici ca sa afle si altiii.....sa se fereasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postezi pe forum ce problema ai. unu' stie sa faca ceva, altu se pricepe la altceva. mai aruncam un ochi prin manuale de reparati, mai vizitam niste forumuri straine, pana la urma i dam de cap.

daca vrei mecanic pentru o revizie generala, sa-ti ia masina la puricat si sa-ti raporteze tot ce trebuie schimbat/reparat si sa nu te ia de fraier... mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce sa am.....2 lucruri mari si late....

1: tinichigerie -vopsitorie( am facut-o acu 2 ani si este varza)

2: carburatorul.....au umblat atatia in el, si am schimbat atatea, incat nici nu mai stiu daca este al masiniii.In privinta carb. cred ca o sa-mi caut o injectie....macar monopunct doar injectie sa se numeasca.

Apropo daca are careva....sau stie pe undeva injectie( cu tot cu electrica)pt 1300cc sunt amator.

Iar despre mecanici ...ca sa fie cat mai veridic, o sa fac o tura prin orasi (Bucuresti) pe la toti care am fost, sa le iau si adresele(unde am avut lasata masina evidentnu ale lor de acasa) cu mentiunile de rigoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat esti dispus sa platesti pentru o tinichigerie/vopsitorie de calitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pune problema doar pt bucuresti :D

eu chiar sunt curios daca gasesc un tatic de golf in constanta. ce ma intereseaza este motorul - partea de mecanica si electronica. mai umblam putin pe la frane si punti, si gata. cam atata vreau :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pune problema doar pt bucuresti :P

eu chiar sunt curios daca gasesc un tatic de golf in constanta. ce ma intereseaza este motorul - partea de mecanica si electronica. mai umblam putin pe la frane si punti, si gata. cam atata vreau ;)

salut ! am si eu un golf 2 td 1.6 si m-a lasat alternatorul..are creva vreo idee pe unde-as putea gasi unul sh bun ?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu se pot reconditiona alternatoarele. acum depinde si de starea in care se afla. eu l-am facut pe al meu la un atelier pe sos andronache, dar sunt sigur ca mai exista si altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kris78

Daca optezi pentru inlocuire cu sh: pe Cornel (Golfistul pe forum) l-ai intrebat ? Are rubrica la vinzari / cumparari.

Si eu am ramas, dupa 3ani, fara mecanic. E f greu de gasit unul bun (serios, cunoscator si cu dotari cit de cit): chiar daca initial esti incintat de unul, in timp nu se lasa el pina nu-ti face una sa regreti ca l-ai intilnit.

Modificat de Viorel C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kris78

Daca optezi pentru inlocuire cu sh: pe Cornel (Golfistul pe forum) l-ai intrebat ? Are rubrica la vinzari / cumparari.

Si eu am ramas, dupa 3ani, fara mecanic. E f greu de gasit unul bun (serios, cunoscator si cu dotari cit de cit): chiar daca initial esti incintat de unul, in timp nu se lasa el pina nu-ti face una sa regreti ca l-ai intilnit.

Am luat legatura cu el si m-a rezolvat rapid si bine !mi-a pus unul sh si acum nu mai am probleme , e meserias tipul !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in resita este un atelier de mecanica auto super, poate multi ati auzit de acele "butoiase" cum le zice de la raliu :), golf 2 respectiv 1, raliurile sunt modificate la acel atelier in mare parte, oamenii sunt specializati in golfuri si masini straine, daca ai masina straina e clar ca mergi acolo :).

atelierul a avut sediul in incinta bazinului olimpic :) (la 1 bloc de mine), acum s-a mutat pe calea timisoarei.

pentru cei din bucuresti nu este rentabil un drum pana aici, dar sa stiti ca mana de lucru este ieftina si buna.

multe lucruri am invatzat de la ei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat esti dispus sa platesti pentru o tinichigerie/vopsitorie de calitate?

Nu ma dau banii afara din casa, iar ceea ce spui tu este stupid pt ca nu stii ce anume am de facut, deci cat muncesti la ea.

Caut ceva de bun simt in care PRETUL sa i-mi reflecte realitatea, si nici decum ceva de genul ....vai ...ai o masina straina....1000 euro.

Daca nu ma costa nimic sa-mi vezi masina si sa-mi stabilesti un pret pt ceea ce faci , at o vezi si daca este in regula ...se rezolva....... nu sunt rau platnic ci doar tin la banii mei si vreau sa-i dau pe munca nu pe vorbe.

Sper sa nu te fi jignit cu nimic si astept un raspuns. Multumesc...Alex

in resita este un atelier de mecanica auto super, poate multi ati auzit de acele "butoiase" cum le zice de la raliu :D, golf 2 respectiv 1, raliurile sunt modificate la acel atelier in mare parte, oamenii sunt specializati in golfuri si masini straine, daca ai masina straina e clar ca mergi acolo :D.

atelierul a avut sediul in incinta bazinului olimpic :) (la 1 bloc de mine), acum s-a mutat pe calea timisoarei.

pentru cei din bucuresti nu este rentabil un drum pana aici, dar sa stiti ca mana de lucru este ieftina si buna.

multe lucruri am invatzat de la ei :D

Lasa - mi te rog un numar de tf. sau o adresa exacta, precum si un nume.Daca este cum spui tu at sa-i laudam astfel in cat sa se bucure si altii de '' meseria'' lor.

Ar fi bine daca ai avea si niste preturi aproximative.....ce ai facut si cat ai dat....ca sa putem face o comparatie si sa iasa in fata cei mai viabili.

din cate stiu eu se pot reconditiona alternatoarele. acum depinde si de starea in care se afla. eu l-am facut pe al meu la un atelier pe sos andronache, dar sunt sigur ca mai exista si altele.

Pt asa ceva eu va recomand cu caldura sa va ferit de cei din I.M.G.B. AM LUAT TZEAPA DE 2 ORI.

o garamada de bani atat pt alternator cat si pt electromotor...degeaba...au rezistat cam 2 saptamani....UAAAAAA. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Nu stiu cum reusiti voi dar eu numai la cretini cu titlul de mecanic am ajuns.Chiar nu stie nimeni un mecanic serios caruia sa-i lasi masina si sa o iei fara sa mai treci si pe la altii?Chiar nu mai exista mecanici seriosi si competenti in Bucurestiul acesta?Mentionez ca nu mai vreau sa mai aud de service-uri, unde 80% din pretul final este pt frecat menta nu ca ar fi facut ceva la masina...

Si apropo.....daca aveti neplaceri cu vreun mecanic( neserios, prost, etc...) hai sa-i facem de ras aici ca sa afle si altiii.....sa se fereasca.

[/quote

Apropo........trebuie sa-mi fac 2 perechi de praguri( golf 2 si Fairlady- masina de tipul celei din poza)....stie careva pe unde se fac si ce preturi ar fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, m-ai inteles gresit mane. eu nu ma ocup cu asa ceva, nu sunt tinichighiu sau vopsitor (scuze daca asta am lasat de inteles din postul meu). te intrebam ca sa ne facem o idee, sa stim in ce directie te trimitem. vrei o solutie de buget sau ceva cu raport bun pret/calitate sau pur si simplu "masina mea primeste tot ce-i mai bun, banii nu conteaza"... daca ma intelegi :D

din moment ce multi dintre noi am trecut prin operatiile de care ai si tu nevoie acum, putem sa te mai indrumam catre un loc sau altul...

spor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa ma laud ca banii nu sunt o problema,pt ca am foarte multe angajamente care ma trag inapoi, dar ma descurc daca mi-am pus ceva in cap. Problema este ca nu vreau acelasi raspuns...ai masina straina 1000 euro. fara sa se uite.

Tot ce vreau este un meseriasi recomandat de voi, care se uita si argumenteaza real banii pe care ii cere.

Ca difera cu 3-5 milioane pretul asta nu-i o problema..... dar tot ce caut este sa difere asa fata de pretul real al lucrarii, nu sume aruncate aiurea....sa nu crezi ca nu am mai fost prin service-uri sa intreb.

Un exemplu simplu: Fosta scoala de soferi MODEL , chipurile fara sa intru in acte, pt un profil ''U'' sudat pe lonjeron au cerut 7 milioane.....inacceptabil.( sa rezolvat cu 500.000 mii lei vechi)

apropo daca folosesti yahoo mess. eu sunt : apropo_000 poate comunicam in ''timp real''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putem sa comunicam si in timp real doar ca postand pe forum mai pot "culege" informatii si alte persoane interesate de subiect si pot veni cu sfaturi mai multi colegi de pe forum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putem sa comunicam si in timp real doar ca postand pe forum mai pot "culege" informatii si alte persoane interesate de subiect si pot veni cu sfaturi mai multi colegi de pe forum :)

Nu m-am gandit la asta.....am fost egoist :D ...scuze....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista mecanic g2 si nu numai g2 0744640634 sarpe

iti iei masina la cheie!

unii spun wow ,nu se poate,dar e chiar maniac la vw-audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista mecanic g2 si nu numai g2 0744640634 sarpe

iti iei masina la cheie!

unii spun wow ,nu se poate,dar e chiar maniac la vw-audi

este din bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce zona are garajul sau atelierul unde repara?

parca am auzit de sarpe asta, mi se pare cunoscuta porecla :vaidecapulmeu:

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Sunt nou nout pe forum si destul de nou proprietar de VW Golf II TD 1,6 . De fapt nici nu l-am inscris si am facut vreo 2000 km.

Doua probleme:

1 . nu am frana de mana de niciun fel; fostul proprietar (un prieten) mi-a zis ca nu a folosit-o niciodata si nu s-a bagat sa o repare; nici eu nu prea o folosesc dar din cand in cand e utila; si oricum as vrea sa fie functionala; deci intrebarea cu mecanicul e valabila si pt mine.

2 . mai grava probabil: acum 40 de minute cand am parcat-o nu a mai functionat inchiderea centralizata (e pe aer), mai exact motorasul s-a auzit functionand destul de mult timp (poate 40 secunde), s-a oprit, dar usile nu s-au inchis.

Inca o intrebare: cum trebuie sa il pregatesc de iarna? Sincer, nu prea stiu si nici el nu imi da idei pentru ca merge exceptional :) / deci la ce sa ma astept cand vine iarna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am citit. Destule informatii pe care nu le detineam ...

Sper sa se identifice mecanicul ala mult dorit ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In sfirsit am gasit un mecanic pentru Golf II ieftin si super serios un lucru care in ziua de azi chiar nu mai credeam. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!