Jump to content

Huruit in timpul rularii


hook
 Share

Postare recomandată

Salut am si eu o Bora 1,9 TDI si de ceva vreme in timpul mersului se aude un huruit continuu.Cand iau curbele spre dreapta acesta inceteaza.Are cineva vreo idee despre ce ar putea fi?(am faqcut unghiurile de curand si rotile echilibrate)

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jahman

    7

  • bogd

    6

  • marius1982.11

    6

  • asorin86

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

poate sa fie din cauza cauciucurilor sau ceva rulmenti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica anvelopele la un centru specializat de roti sa nu ai dinti de fierastrau, echilibreaza-le apoi fa si o directie. Daca zgomotul persista, poate fi rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci o sa incerc maine chestia asta si daca nu, vad de rulment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulmenti e usor de probat ridici masina sau o pui pe cric si invarti rotile pe rand :( vezi daca nu ai gaura in toba de esapament :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am schimbat azi a fost rulmentu' dreapta fata.daca mai auzeam iar huruit innebuneam . merci de sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curiozitate , cat ai dat ? piese + manopera ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare. Pe linie dreapta sau in viraj stanga nu se aude absolut nimic. Insa cand virez dreapta chiar si f putin, se aude un har har har, imi pare mie la roata din dreapta. Poate fi tot rulment? Sa fie pe stanga? Sau e vreo planetara ceva? Oricum am in plan vizita la "doctor" cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se aude la viraj dreapta e pe stanga, daca se aude la viraj stanga, e pe dreapta... Got it? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curiozitate , cat ai dat ? piese + manopera ?

rulmentu a fost 140 RON si s-a mai stricat si capu' de bara cand a desfacut bratu si ala a fost vo 50 RON si manopera la tot vo 80 RON - parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutand aici nu pot sa iti spun, trebuie facuta o verificare a masinii amanuntita, poate fi de ex. din anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am dat un simplu exemplu, nu am spus ca de acolo este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu o problema cu dreapta fata ... se aude un huruit indiferent de viteaza.... cred ca este rulmentul. As vrea sa schimb inainte rotile fata intre ele apoi sa vad cit costa un rulment si manopera. are cineva idee. nu prea imi vine sa cred ca este 140 ron + 50 nus ce bucsa si 80 manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat rulmentii pe fata de moartea pasiunii si am dat daca imi amintesc bine 80 RON pe rulment. Merg brici, nu se aude nimic, uruit, in shimb este pe spate, unde intr-adevar daca vedeti pretul va speriati. 250 RON bucata pentru ca u inclus butucul. Merge si cu uruitul acela finut, ca doar nu e dacie, dar pe fata mai mult de 80-90 RON nu costa. Nu se schimba nimic decat rulmentul care iese cu presa si se baga cu presa. Sfat prietenesc, daca tot iti da jos fuzeta cu amortizor, etc, schimba si rulmentii din flansele amortizorului, ai sa vezi cat de mancati sunt. undeva la 20 ron bucata.

Drive Safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Si eu ma confrunt cu o problema asemanatoare. Pe linie dreapta sau in viraj stanga nu se aude absolut nimic. Insa cand virez dreapta chiar si f putin, se aude un har har har, imi pare mie la roata din dreapta. Poate fi tot rulment? Sa fie pe stanga? Sau e vreo planetara ceva? Oricum am in plan vizita la "doctor" cat de curand.

ai rezolvat ceva ?

same thing - partea celalalta de o zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POstez si eu aici, pt ca ma confrunt cu aceeasi problema de cand am schimbat rotile de vara cu cele de iarna. Nu stiu de ce, mi se pare ca aud in huruit slab la rulare, dar, ciudat numai cand tin drept directia...ciudat, nu? Oare e din cauza profilului cauciucului sau a intrat ceva praf pe la discurile de frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In general anvelopele de iarna sunt mai zgomotoase in mers fata de cele de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am un huruit tot pe dreapta, dar in ce fel, in primul rand nu mereu, am observat ca la frig si cand e pus pe AUTO dar la temperatura mica, gen 24 gradeC...daca dau pe manual la treapta mai mare dispare...

Ce sa fie?? tot rulmentul?? Precizez ca am cliamtronic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sint bucsele de bronz, de la motorasul ventilatorului, care "striga" dupa 2-3 picaturi de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu tdi, s-ar putea sa ai dreptate, dar trebuie verifivat ventilatorul daca nu are joc, acel huruit poate sa apara si daca exista joc la ventilator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum intrebare: eu pot face aceasta operatie de ungere? sau trebuie sa merg la un service??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sigur.

Vrei sa mergi la service sa iti schimbe aia motorasu` , sa dai o gramada de bani? Picura cu o siringa, putin ulei, pe cele 2 bucse. Desfa torpedoul, in spatele lui e motorasul, care il dai jos, pui uleiul si e ca nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!