Jump to content

Schimbare Buton Comanda Geam


doctorul
 Share

Postare recomandată

orgoliul meu perfectionist nu se simte bine daca ceva nu merege perfect!

deci:butonelul pentru geamul soferului a inceput sa mearga mai greu.

pot sa ii schimb locul cu unul din cele pentru geamurile spate?

daca da, cum?

toata consola din poza cum se scoate?

va multumesc!

p.s se gaseste unul singur de cumparat?

dar cel pt blocare copii?

post-5363-1178914236_thumb.jpg

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu cred ca poti, ca cele de pe spate au doar 2 poziti, iar cele de pe fata au 4 pozitii.

post-8441-1178958934_thumb.jpg

post-8441-1178958939_thumb.jpg

post-8441-1178958943_thumb.jpg

post-8441-1178958977_thumb.jpg

post-8441-1178959040_thumb.jpg

post-8441-1178959043_thumb.jpg

post-8441-1178959046_thumb.jpg

post-8441-1178959049_thumb.jpg

post-8441-1178959113_thumb.jpg

post-8441-1178959116_thumb.jpg

post-8441-1178959119_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

am butoane cu impuls pe toate cela 4 geamuri!

mii de multumiri, f misto pozele!

doar inceputul mi-e neclar, am imitatie de lemn acolo si mi-e sa nu crape, ceva!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greseala mea!

scuze, nu am decat pe fata butoane cu impuls, dar asa am fost convins pana acum!

deci: 1.se poate curata butonul?merita schimbat??

2.daca da, cum dau jos muchia aia de lemn?

m-am uitat la un passat fara lemn, asa e, ca in poze!

dar comparat cu ce am pus eu, nu imi dau seama care muchie sao fortez sa iasa!

help! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce dai jos plasticul negru din prima poza practic ea sta numai in clemele galbene pe care le vezi in cea de a doua poza .

Incearca sa fortezi ridicarea di partea cu butoanele si trebuie sa iasa .

Eu am curatat la o octavia cu spray de contacte si a mers .

Atentie !!!!! NU da cu spray si pe membrana alba este posibil sa o atace , mie mi-sa incretit putin .

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu exista bucata aia de plastic negru!

uitati-va la poza pusa de mine.sunt 2 "lamele" de lemn!

s-o scot pe cea dinspre usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Doctore !

Nu este neagra partea din interiorul minerului ,este imitatie de lemn dar este acelasi lucru .

Daca nu te descurci stii unde ma gasesti . Atentie la circuit F3 ca posibil sa inchida zona pina saptamina viitoare .

dar daca incerci ca in poze nu ai cum sa gresesti .

bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

eu cand mai vin, vin si cu berea! :offtopic:

a iesit in 2 minute, a trebuit numa ceva mai mult curaj!

acu am venit cu toata jucaria sus, sa o iau la "gadilat"!

multam muuult!

L.E intrebari de la fata locului":

1.ce pana mea de suruburi sunt alea miciile, ca nu am gasit nimic sa bag in ele, si am o mie de torxuri si minuni pe aicea!

2.pe poza a 4-a, pastila aia metalica a ramas pe butonel, nu pe carcasa, cand am trasa butonelu afara!oare de aia nu merge nici asta?(nu ramane blocat)

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubelele sunt ceva de genul celor din telefoane . La orice taraba din piata gasesti ieftin un set de surubelnite care le mai poti folosi si la altceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

cumparat torx din brico.acu desfac!dupa aia postez! :D

p.s. avea set surubelnite ceasornicare, de la stanley.nu se potrivea nimic!

avea si acelasi set cumparat la 3 ron. s-a rupt instantaneu.

L.E. gata, demontat, remontat.

contactele sunt f mici, m-am temut sa dau cu spray, aveam un WD40 universal, din cora, pe care scrie ca e bun pt 1000 de dracii, dar s-ar fi imprastiat pe toata placuta, si mi-am zis ca nu e cazul.

am schimbat o "pernuta" de la butonul cu pricina cu o alta "pernuta" de la unul din butoanele din spate.

ma duc sa fac proba!

!pernuta nu e cel mai potrivit cuvant, era o bucatica de plastic alb, cine s-a uitat la poze s-a prin deja, cred!

L.L.E :montat, merge perfect.pleaca geamul la cea mai mica apasare.abia acu mi-a trecut prin cap, si imi pare rau ca nu am dat cu niste spray din ala pe un betigas de curatat urechi ;) si sa fi dat cu ala pe contacte.

in orice caz, daca mai face figuri, a treia oara iese singur, si e clar ce il asteapta!!

multumiri a nu stiu cata oara colegilor de forum pentru poze, sfaturi si toate cele!cred ca aici am intalnit cei mai de treaba oameni cu putinta!!! :D

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

umblat si azi cu masina!

lux a I-a!!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La mine la geamul soferului nu merge tot timpul al 2-a pozitie a butonului de ridicat geamul. Adica la deschis, daca dau pe a 2-a pozitie, se duce singur in jos pana la capat. Dar cand dau sa se ridice singur in sus (pe a 2-a pozitie a butonului) f rar vrea s-o ia. Cum iau mana de pe buton, cum se opreste.

Nu am reusit sa identific un tipar dupa care apare aceasta anomalie. Singura varianta la care ma pot gandi este un contact imperfect. Sa desfac si sa curat toate contactele ???

Mentionez ca geamul dreapta fata functioneaza perfect si la coborare, si la urcare.

Modificat de dolphspeed99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de pe stanga e mai uzat, fiind mai des folosit. Desfa-l si curata-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dar pe cealalta parte cum se face?

Are careva poze?

TNX.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care de pe cealalta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
petru.tomsa

unde gasesc de cumparat buton pentru geamul de la pasager fata?

s-a dus sticla aia iluminata in interior iar acuma nu mai pot da geamul jos decat de la sofer si nu stiu unde gasesc buton de cumparat si cum il scot afara pe cel stricat.

daca aveti indicii pls reply..

All the best

Modificat de petru.tomsa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Eu am reparat unul dinala din dreapta. Tot aceeasi problema o avea ca si tine.

Se scoate tot prin interior. Dai jos capitonajul de pe usa, apoi are niste cleme care-l tin in plasticul ala de pe usa.

Se poate si demonta bucati sa vezi ce s-a dus prin el. La cel despre care discutam s-a dus piciorusul ala cu arc ce il tinea impins. Am schimbat cu un alt piciorus dintr-un intrerupator de lumina de camera si merge perfect. :)

La dezmembrari il gasesti la bani marunti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

petru tomsa revin codul butonului e 3b0 959 855 b si te costa 65 ron in reprezentanta. Decat sa iei SH mai bine iei nou sau dasfaci si vezi ce are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

juristul2000

Intrebare:

Vreau sa pun pe spate geamuri electrice Passat B5 2002.Se potrivesc cele de golf 4 (macarale, butoane, comanda).Daca da ce trebuie sa iau de pe golf pe langa cele enumerate, ceva modul de comanda sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am vazut pe net tot felul de kituri pt geamuri electrie (cica universale). A folosit cineva asa ceva? Pot sa montez un kit de ala pe un golf 5? De ce mai am nevoie?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

HELP !!!

Am demontat butoanele, le-am curatat, totul era ca nou. Am montat inapoi pe masina si am fost foarte mirat sa vad ca totul functioneaza cum trebuie (eu nu le am cu DIY, asa ca ma asteptam la ce e mai rau). Oricum, cu putin noroc si cu f mult ajutor din partea pozelor postate de cosmin, am reusit.

M-am jucat putin cu a 2-a pozitie a butonului pt geamurile fata (la a 2-a pozitie nu coborau si urcau singure tot timpul, numai cand avea ea chef) si am avut marea neplacere sa constat ca geamul de la sofer nu se mai ridica singur. Asta s-a intamplat dupa ce am mers cu masina 10-15 metri, cat am parcat-o.

Offfff! Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi, ce sa fac sa faca contact cum trebuie butoanele?

Modificat de dolphspeed99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!