Jump to content

Esapament Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

A decedat. De tot. Toba mare se mai tzine numai in silent blocul de prindere, intrarea in ea este libera, iesirea este coapta. Tzeava intre toba mica si toba mare va muri si ea curand. Toba mica are deja pe unul dintre capace rama roasa. Catalizatorul este ok. M-am oprit. :)

Pretzurile sunt enorme la reprezentant pentru o toba tot ca cea moarta acum, dupa 3 ani, aprox 10 mil.

Am studiat oferta. Cam cu 100-150 eur ( cu tot cu TVA ) se poate monta toba sport inox cu tzeava de inox cam 80 cm si cu ornament inox cu filtru. Manopera este inclusa deja in pretz. Firma care produce tobele, ornamentele este borla. http://www.borla.com. Nu stiu daca este asa de cunoscuta, vad ca site-ul lor este cam pentru piatza americana. Garantzia este de 3 ani, daca cat este in regula ( discutabil zic eu ).

Vroiam sa ii intreb pe cei care au montat si nu neaparat pe fabie daca sunt probleme la emisie, zgomot, taierea spoilerului ( nu prea mi-as dori, insa daca vreau iesire "suparata" :x :x , groasa, ovala, orientata in sus sau nu, atunci trebuie ). Am probat o iesire lata si ushor orientata in sus, arata realy cool pe fabia combi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Akebono

    9

  • saboteur

    8

  • Bud_Bundy

    5

  • 120 L

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Borla sunt super tari, sunt americani si au intrat pe piata noastra printr-un parteneriat cu cei de la subansambluri Auto Pitesti. Si cred ca au o gama destul de larga, pana la modele customizate pentru orice tip de masina. Daca ti se potriveste, merita sa mergi pe mana lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Cred ca trebuie sa iti schimbi spoilerul daca vrei sa fie ceva frumos, altfel arata cam aiurea pe sub spoiler si in plus o sa fie prea aproape de asfalt. Ar merge foarte bine un spoiler ca in poza atasata, insa pretul e destul de mare.

Totusi care a fost cauza "decesului"? Rugina? Lovituri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzumesc de raspunsuri.

M-am hotarat sa-i las sa taie spoilerul, evident din motive de inaltzimea bordurilor si ale "obstacole".

Cauza decesului este rugina. Lovituri desi au mai fost, nu au afectat se pare esapamentul.

Multzumesc de oferta, Ciuvete, pretzul este bun, insa vreau sa fie inox si sa aiba si aspect cat de cat :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Dupa ce montezi noua toba cu spoilerul taiat, sa faci si tu ceva poze si sa le postezi. Din semnatura vad ca din 2001 ai masina... cam repede s-a dus toba, nu crezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am prieteni care au schimbat acum un an deja. Nu cred ca s-a dus tocmai repede. La felicie rata de schimbare era la 2 ani max.

Mai sunt persoane pe forum care au zgomot de esapament cu mashini mai noi, i know for sure.

Cert este ca la cata sare se arunca pe drumurile noastre iarna, in zonele mai inalte ... nu e de mirare. Si catalizatorul este ruginit pe ext.

Si da, o sa incerc sa fac o mica poveste cu poze cand va fi gata. Sa vad cum ma intzeleg cu baietzii la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

decupajul si cateva poze finale. Tip-ul era putzin stramb in poze, s-a lasat dupa montare. A suferit ulterior un tratament cosmetic si acum este perfect plan si ushor mai ridicat cam 1 cm. Voi face poze noi si voi posta.

Toba finala si tip-ul Borla.

Tzeava inox cam 1.5 m. Toba mica am sudat-o, si inca tzine.

Toata treaba cam 140 eur ( piese + manopera ) cu tot cu tva. Trebuia sa fie mai ieftin dar cei de la service au spus ca "tocmai ne-au venit pretzuri noi". Dupa lungi tratative am ajuns la 140, altfel ajungea poate la 200, de la constatarea initziala de 100.

Sistemul asa cum il vedetzi nu are zgomot deloc, dat fiind ca toba mica si cat-ul sunt cele originale. Finala si tip-ul sunt directe si cu filtre ambele.

Tip-ul se cam incinge, insa nu afecteaza spoilerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

pentru ca acum vad ca pozele au disparut. reanexez cateva la gramada:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata super cu evacuarea noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata super cu evacuarea noua.

<{POST_SNAPBACK}>

"noua" a fost ea acum 1 an. erau poze si atunci, insa migrarea spre forumul cel nou a avut cateva "victime". nu conteaza, e bine asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine chiar , finnd inox nu o mai fie nici probleme cu rugina .

OT: Cum ai facut emblemele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vor apare probleme si la inox, dar mult mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru poze Akebono. Sper sa "join the club" in curand :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super evacuarea Akebono,felicitari,good job.Si eu sunt in cumpana pentru POLO intre Remus si Borla,poate imi faci o recomandare,ceva? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super evacuarea Akebono,felicitari,good job.Si eu sunt in cumpana pentru POLO intre Remus si Borla,poate imi faci o recomandare,ceva? :banghead:

<{POST_SNAPBACK}>

Pai, eu nu-ti pot recomanda pentru ca nu am experienta ambelor marci. A mea are numai un an ca sa pot trage conluzii, suna dragutz insa nu excesiv de tare. Totusi suna mai tare ca una stock pentru ca este toba directa. Eu inca am pe masina detenta si cataliztor stock care preiau parte din sunet. Pretul favorizeaza borla cred. Borla sunt produse la pitesti cu garantie 3 ani, remus nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit multe bune despre Borla. Remus probabil vin din import, si sunt ceva mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu cat se va auzi mai mult si mai de bine cu atat vor creste pretul. Dupa cum spune si povestea mea. Am primit un pret la constatare si un altul dupa montare pe care trebuia sa-l accept. Am platit undeva la mijloc.

De curand m-am interesat cat costa o detenta borla. Stiam ca este in jur de 60 eur, am fost surpins sa aflu ca s-a facut 80. Poate sa fie din cauza dealer-ului si nu vina producatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu probleme cu toba. La relanti se aude destul de tare... desi e benzinara, suna ca un diesel suparat. :D

Cand i-am facut ITP-ul, cei de la RAR mi-au spus sa remediez problema... ori schimbata... ori sudata. Altfel... risc sa imi ridice politia talonul.

La Porche costa 10 milioane plus manopera. Imi puteti recomanda un loc unde as putea-o schimba, mai ieftin?

Sau undeva unde sa o pot suda... (daca e fiabila solutia asta).

Toate bune,

Me out!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Cunoasteti care este pretul unei tobe de esapament pt o Fabia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sory4u2003, ai 4-5 service-uri autorizate Skoda in Bucuresti. Era absolut necesar sa deschizi topic aici cand puteai sa intri frumos pe siturile lor, sa iei un numar de telefon de-acolo si impreuna cu seria de sasiu sa soliciti un pret pentru un esapament? Mai asteptam putin poate chiar iti raspunde cineva, daca nu inchidem topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare raui,dar nu am cunoscut acest lucru...am aflat de curand de acest forum si am incercat sa aflu ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Hello,

Dupa 4 ani jumate, finalul de la Fabia mea este pe duca. Mancat de rugina, cojit inca isi face treaba, adica nu suna spart insa tremura uneori la relanti si bineineles la emisiile de noxe nu mai e in grafic. M-am interesat la un service auto pt. tobe, pe Delea Veche (poate unii stiu de el) si ma costa cam 50E finalul si cam 250RON manopera. Vreau sa va intreb cum vi se par preturile? E scumpa manopera? Pretul pt. piesa mi se pare decent dar manopera parca e cam scumpa. Dupa cat timp ati schimbat si voi toba finala?

Ma pregatesc sa o scot la vanzare si vreau sa o pun la punct!

Mersi.

post-1990-1223218496_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!