Jump to content

2.0 Tdi 170 Cp


modeleromy
 Share

Postare recomandată

E clar ca nu s-a anuntat oficial nimic, dar de obicei cand se introduc motoarele noi in gamele Volkswagen, in ce luna? Cand ne putem astepta sa avem in Romania disponibil pentru comanda motorul 2.0 TDI 170 CP?

Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se pare ca au aparut ceva informatii la www.volkswagen.de dar cu nemtzeasca mea nu prea pricep mare lucru exceptand consumuri,mase etc

Oricum din ce am inteles incepe fabricarea motorului in saptamana 45 (oficial), dar se pare ca nu va fi asa din cauza intarzierii lansarii in productie a 4Motion-ului care se pare ca a intarziat cu 5 saptamani. Deci ....

Tocmai ce am comandat si eu un HL 170cp si speram sa ajunga in feb/martie. Cei care au fost mai rapizi probabil in ianuarie. Cei de la reprezentanta au zis ca nu cred ca va incepe productia decat pe la sfarsitul anului deci nu saptamana 45.

Cine are alte informatii poate sa posteze aici, poate aflam si noi (cei care am comandat masina cam cand vine)

PS: se pare ca cele cu DSG vor venii si mai tarziu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in August am comandat un 2.0 TDI 170 CP DSG. Initial, trebuia sa inceapa productia in saptamana 43, desi nu sunt convins ca si fara DPF cum vine in Romania.

Nu stiu ce e cu 4Motion, dar daca spui ca incepe productia la motor in saptamana 45, sper ca incepe si cu DPF si fara. In romania ajung doar cele fara iar cererea pentru cele cu, este mare in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Motorul intarzie la comanda datorita filtrului de particule cu care vine echipat standard. Dar se va rezolva aceasta problema si se preconizeaza ca din luna aprilie va fi disponibil la comanda. Si in toate cele 3 variante: tratiune fata manuala, tractiune fata DSG si integrala manuala. Si eu astept de ceva timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. 4 cilindrii, PD cu injectoare piezo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiam ca au bagat 4motion si 170 CP pe Passat. Esti sigur?

@johnny7577 Daca nu te deranjeaza as vrea sa-ti vad si eu masina cand ajunge la tine. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa mi-a zis si mie dealer-ul ca 170 devine disponibil cu toate optiunile dsg, 4motion.

De vazut masina cand vine no prb. Am comandat fara 4Motion ca sa nu dureze prea mult, dar cred ca puteam sa o comand cu avand in vedere cat am asteptat.

A ta cand vine ?

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cateva mici detalii suplimentare despre 2.0TDI 170CP gasim aici si chiar daca link-ul face trimitere la Toledo, motorul este acelasi si am considerat util sa postez un citat.

“The engine’s turbocompressor geometry has been improved and high-pressure injection has been added to the direct diesel injection system with the PPD Piezo-Pumpe-D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare!!! cum se deosebeste un passat de 170 de cel de 140 ??? ma refer la ce scrie pe spate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-ul rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne poti spune ceva de consum???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai spus .. rezumat cam 1 litru peste ce e dat in carte .. deocamdata

consuma mult pana se incalzeste dupa care scade vertiginos

de altfel e trecut si in carte chestia asta

PS. S-o stapanesti sanatos ;)

Modificat de johnny7577
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper s-o stapanesc sanatos, ca de cand o tot astept...

Ai idee cum se comporta DSG-ul???

Am mers cu un Touran cu DSG, dar avea doar 140 de cai. Oricum, consumul va mai creste probabil putin fata de cea manuala, dar am inteles ca are cu 0,5 sec. mai putin la timpi 0-100.

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva daca motorul de 170 CP este mai silentios decat cel de 140 tinand cont ca au injectoare diferite?

Am vazut ca la viteze mari johnny7577 zice ca ar fi mai silentios. Pe mine ma intereseaza la viteze mici, la mersul prin oras daca e mai putin zgomotos sau e doar o falsa impresie ce zicea el, datorita faptului ca la drive test s-a mers la viteze mici si deci motorul de 140 cp dadea impresia ca se aude mai tare.

Modificat de adi76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impresia mea personala este ca e mai silentiasa si la turatii mici. Cel mai bine ar fi sa pui 2 motoare unul langa altu si sa le asculti sa vezi diferenta ca banuiesc ca dbmetru e cam greu de facut rost .. eu unul nu am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi se pare mie sau aia acolo zic ca VW minte de rupe in legatura cu motorul de 170CP? vad ca la cel de 140CP si masurarea e ok.. la cel de 170 e masurat la 156. Si cuplu e foarte apropiat de cel de 140CP (335Nm). O fi fost motorul ala busit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e ok 250. Ajunge. Cat despre ulei...mie a inceput sa-mi consume de la 5000 Km, si am pus pana acum doar vreo 500 ml, problema majora e ca nu gasesti asa usor ulei pt ea.

Am luat direct de la PBN si am avut noroc, ca era ultima.

In rest...te vei bucura de masina, crede-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Ba da. Exista. Dar nu exista manual. Se poate comanda numai cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

NU exista sau cel putin nu exista in 2008. Am vrut eu dar ciuciu...

De asemenea nu am putut lua dsg + 4 motion.

Se pare ca are DSG-ul limitele lui... Pt motorul de 3 l este alt dsg...

Si interesante masuratorile comparative. era modelul 2006... sunt curios cu modelele noi cu rampa comuna...

am gasit un gtd un golf cu acelasi motor... si dsg... http://www.rri.se/index.php?DN=34

valorile mult inbunatatite... bravos

Modificat de Kong
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista acum dsg si 4motion pe passat cu motorul de 2.0 si 170 de cp numai ca motorul este CR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare...In legatura cu Motorul 2.0 TDI 170 cai , Cod Motor BMR vreau sa-i schimb distributia si garnitura de chiulasa va rog spuneti-mi ce piese am nevoie ... Vreau sa le comad de pe net pt. ca imi iasa sigur mai ieftin ca la service.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si care e problema daca e CR , mie mi se par bune motoarele Common Rail , mai bune decat clasicele astea , parerea mea e ca vw trebuia sa introduca acest tip de motoare cu mult timp in urma de ex. mercedes are motoare CR de zeci de ani ,pana si cei de la ford au introdus motoarele CR.

Iar pt mihai - poti intra pe acest site www.autokarma.ro si vei gasi acolo toate piesele , vei avea nevoie de curea de distributie , role si pompa de apa , te va costa in jur de 12 milioane fara manopera.

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!