Jump to content

Car Interface Pentru Car Kit ?


Alex Deliu
 Share

Postare recomandată

Vreau sa imi pun in cotiera de la passat 5.5 o magazie de cd. Am desfacut buzunarul acela din cotiera dar dedesupt este o cutie rosie pe care scrie CAR INTERFACE.In ea intra doua cabluri cu cate 4-5 fire fiecare. Ce poate fi ? Am scos cablurile astea din mufa dar nu se intampla nimic, totul e ca inainte. Are ceva daca o deconectez si o scot de acolo ? Nu imi incape magazia de cd acolo din cauza ei.

post-15603-1203432792_thumb.jpg post-15603-1203432926_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape sigur este o interfata a car-kit-ului telefonului. Scrie in prima poza "CUL Germany"...seamana prea mult cu "Cullmann" care este cunoscutul producator al car-kit-urilor de fabrica pentru Audi si alte marci ale grupului. Dupa coduri eventual ar putea cineva sa-ti mai dea detalii. Verifica daca iti functioneaza tot la car-kit, eventual si partea de Bluetooth daca o ai...daca nu stiai ca ai asa ceva, fa o cautare pe BT cu mobilul si vezi daca nu descopera ceva device-uri noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am car-kit CULLMAN pt Siemens dar nu l-am folosit niciodata. BT nu are sigur , am cautat nu gasesc nimic nou.

Nu are cam multe cabluri ptr un car-kit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sustin aceeasi idee. Este carkit-ul. Daca nu ai nevoie de el, scoate-l afara si monteaza-ti magazia acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablurile multe sunt pentru diferitele conexiuni pe care le are...microfon, unitatea audio, eventual comenzi pe volan (chiar daca nu ai asa ceva, el tot are firele...care probabil nu sunt conectate) si altele care nu imi vin chiar acum. Vorba lui COSMIN, daca nu-l folosesti si nu te deranjeaza, scoate cutia si monteaza magazia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am coborat si eu acum sa ma uit si exista si la mine acea unitate, se pare ca este de la car-kit, intradevar si la mine apare numai sigla audi dar asa am luat masina din germania.

Eu am o alta nelamurire si poate ma ajuta cineva care se pricepe...am doua telefoane compatibile cu suportul car-kit-ului si merg ambele. Am in reteaua vodafone un n 6230 si in reteua orange un n 3120 cred, ambele merg ok, dar la 6230 daca apas pe oricare din cele 2 butoane ale car-kit-ului si tin apasat cateva secunde formeaza un numar lung cu prefixul germaniei.E vorba de cele 2 butoane care se afla pe suport, e unul care un "i" pe el si altul o cheita pt setari. Ideea e..unde e setat acel nr? presupun ca e vorba de un nr de informatii sa ceva de genul asta.Poate incercati si voi cei care folositi car-kit-ul si ma lamuriti si pe mine ce e cu acel nr si daca se poate schimba. In reteaua orange cu n 3120 am vazut ac nu face absolut nimic apasand. Am incercat sa vad daca e compatibil si Bluetooth si n-a gasit nimic, presupun ca e prima generatia de astef de car kit-uri.

Poate Alex Deliu daca il vei scoate de acolo il vei si desface si vei pune niste poze cu ce se afla inauntrul acelei cutiute rosii:)

Multumesc mult si scuze daca am fost off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de raspunsuri, cred ca voi scoate interfata daca nu ii gasesc loc in alta parte(cand o sa desfac cotiera poate o sa ii fac loc intre schimbator si cotiera, sub suportul de pahare). Oricum car-kitul este ptr niste modele mai vechi de telefoane, cum ar fi Siemens S35 daca nu ma insel, deci nu l-am folosit niciodata. Asa am luat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda..:Driver: multumesc! poate s-o gasi cineva sa ne spuna mai multe

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SALUTARE, De curiozitate am scos suportii de depozitare din interiorul cotierei fata si m-am mirat ce am vazut acolo si anume: O cutie de plastic care are o eticheta pe care scrie ceva de " interfata", am atasat si poza si care e conectata la masina. Intrebarea mea este daca si voi aveti asa ceva in locasul franei de mana si ce reprezinta acea "interfata", ce face ea?

Am mai gasit si fire taiate, intrerupte care nu stiu ce legaturi fac ele, cine si de ce au fost taiate. Am mai pus si acele poze cu firele rupte care se afla in interiorul locasului franei de mana.

post-3717-1204384916_thumb.jpg

post-3717-1204384973_thumb.jpg

post-3717-1204385040_thumb.jpg

post-3717-1204385065_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva dintre voi navigatie pe masina?Si al mine exista acea cutie - am urmarit cablurile si am ajuns la concluzia ca ajuns pe una din mufele combinei audio cu navigatie, in ea intra si 1 sau 2 cabluri coaxiale de antena...Ps: are cineva o poza cu carkitul montat pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am navigatie MCD dar n-am avut niciodata curiozitatea de a lua traseul cablurilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-13201-1204644744_thumb.jpg

post-13201-1204644794_thumb.jpg

VC4_Everything_at_a_glance.pdf

BA_VC4_VDA_Anschlusskabel_GB.pdf

Salut!

Iata pentru cei curiosi cum arata acea interfata in interior+am atasat schema conectorilor statndard pt ea.

Acum lucrez la o interfata care ar trebui - sper eu - sa inlocuiasca cablurile cu o interfta pe bluetooth!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pe Passat-ul meu ( model 2003 ) un car-kitt Sony Ericsson. Nu l-am folosit pana in prezent deoarece nu pot sa-mi dau seama ce model de telefon s-ar potrivi. Ma puteti ajuta de unde as putea sa ma inspir in depistarea modelului de telefon care sa fie functionabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza si tu o poza cu car kit-ul si eventul un cod/model de pe o eticheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez o poza, sper sa fie concludenta. Multumesc.

post-21771-1204716768_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur merge cu K500i - sau din aceeasi serie.

:offtopic: Daca nu ai telefon care sa l folosesti impreuna cu carkit-ul ti l cumpar eu :D - asta in cazul in care vrei sa l vinzi bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum lucrez la o interfata care ar trebui - sper eu - sa inlocuiasca cablurile cu o interfta pe bluetooth!

Daca reusesti, sunt foarte interesat.

Modificat de adrg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur merge cu K500i - sau din aceeasi serie.

Esti sigur ca acest model se potriveste? Se potrivesc si " piciorusele" de la priza acestui telefon la priza car kitt-ului ? te intreb deoarece pana nu ma duc la un magazin care are acest tip de telefon nu cunosc configuratia acestuia. Cat despre vanzare, iti spun sincer ca nu l-as vinde daca as gasi un telefon compatibil. Oricum, iti multumesc ptr. informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai dupa mufa am zis ca e K500i - are mufele de date si incarcare separat... spun asta ca am avut si eu K500 si seamana foarte mult conectorul - te sfatuiesc sa vb cu un prieten sau cineva care are un astfel de model de telefon sa faci o proba inainte de ati cumpara unul. Mai este posibil sa gasesti un astfel de conector si pe modelele mai noi de telefoane.

Am atasat si niste poze cu mufa de la K500i dar din pacate sunt la rezolutie cam mica.

Succes :icon_thumright:

post-13201-1204723989_thumb.png

post-13201-1204724000_thumb.jpg

Modificat de B-52-JGP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am incercat un Sony Ericsson al unui coleg. Conectorul telefonului se potriveste in soclu si ledul de incarcare al telefonului arata ca acumulatorul sec incarca dupa care l-am sunat dar car kitt-ul nu functioneaza. Imi puteti spune, mai trebuie sa fac vreo operatiune ptr. probarea acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea sigla de pe fata kit-ului este un buton sau este doar sigla lor? In mod normal, zic eu, ca pe ecranul telefonului in partea de sus ar trebui sa iti apara semnul de handsfree (trei patretele colorate suprapuse).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este sigla lor. Astazi dimineata am mai incercat un tip de telefon ( mai vechi ) si a mers. Acum m-am convins ca toata "chestia" este functionabila Urmeaza sa caut un model mai nou care sa aiba caracteristicile necesare pentru functionare. Multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce model de telefon a mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat cu un T 270 i. Pe Car kitt se afla un jack ( masoara cativa mm.) care trebuie sa intre intr-un locas aflat in spatele telefonului. Modelul de telefon pe care l-am incercat ( nu are orificiul din spate ) se potriveste la mufa de la Car Kitt si functiona daca-l apasam pe jack-ul respectiv. Voi cauta un model de telefon care sa aiba acel orificiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!