Jump to content

Scartaiala de...caruta


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme (3 luni) mi-a aparut un scartait ciudat la masina...

Scartaie cand plec de pe loc, cand pun frana, cand se apleaca masina, ca o caruta face..

Am zis ca de la frig s-a rigidizat ceva, da' acu nu mai e frig si tot asa face?

Cred ca e de la bucsaraie ceva

Aveti idee ce?

Se schimba pe garantie?

Precizez ca am cca 15000 si a aparut de pe la 10 000

Nu am dat cu ea in gropi, nu am mers la Carpat Trophy....

NU am busit borduri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detaliaza un pic - de unde exact vine scartzaitul? Daca mai esti in garantie, mergi cu ea in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine de la roti!

Adica mai precis de la puntea fata, articulatii

Mai am garantie inca 1,5 ani dar stiam ca unii fac gat la articulatii pe motiv ca "nu fac obiectul garantiei" ca "e gropi multe"

Cel putin la Dacia asa era.

Bine, ma durea in pix ca 4 bucse de bara stabilizatoare erau 400k cu tot cu montat, dar la asta...cred ca e ceva mai mare pretul

Dar ma surprinde, stiam ca masinile astea sunt fff rezistente, si, repet, am mers cu ea finut rau!.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la Octavia la revizia de 17500km bucsele de la bara stabilizatoare, dar la mine nu scartaiau, ci troncanea. Tot dupa 10.000km a aparut si la mine troncanitul. In service mi s-a spus ca bucsele alea au fost problematice si ca acum sunt inlocuite cu alt model mai rezistent. Nu stiu insa daca are legatura cu scartaitul care il ai tu, dar cam asta e treaba cu bucsele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai schimbat pe garantie sau pe banii tai?

SI daca pe banii tai..cat au costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe banii mei ca iesise din garantie. Parca in jur de 1.5milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata am schimbat bucsele de la bara saabilizatoare , stanga/dreapta 3.7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate dor tebuie sa le ungi nu neaparat sa le schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie unse pt. ca se duc foarte repede dupa operatie. Schimbat in garantie inca de la 3500Km. Astea noi sunt OK dupa appr. 30k Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine era mai degraba o bataie , nu neaparat un scartait ; am vrut doar sa va spun care sunt preturile ; ( cu o rectificare : manopera a fost 7.5 Euro si nu 12 ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat: bucsele!

Trebuiau inlocuite bucsele originale (care sunt cam de 3cm/1cm) cu unele facute special pentru drumurile romanesti (5cm/3cm)

S-a inlocuit in garantie, e o problema ffff cunoscuta, 0 lei, e iar liniste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

auzi si mie imi scartzaie in fata dreapta.. eu am crezut ca e de la amortizor.. ai idee cat costa bucsele astea mai mari si manopera inlocuirii lor? la avia sau in alta parte..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

heheeee...

si mie imi scartaia ca dracu pe fata. Facea exact ca o caruta. Insa, la mine facea in special dupa ce se incalzea motorul. Daca era rece sau era afara umezeala, nu mai facea.

Initial si eu am crezut ca sunt amortizoarele. Opream masina (motorul) si apasam botul si scartia. Am sunat la cunostinta mea de la Skoda si mi-a zis clar ca sunt bucsele. Am fost la el, si s-a rezolvat prin schimbarea lor.

De ce scartaie???? pentru ca alea originale (cum aveam si eu) au un fel de pasla pe interior. In timp, "cauciucul" de la bucsa se deterioreaza, si iese la iveala acea pasla. Scartaiala vine de la frecarea cu pasla aia idioata.

M-am mirat cand mi-a zis mecanicul ca am bucse originale la 80.000 km. Si nu trancanea foarte tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cand am facut distributia la 90000 km am schimbat si eu Bucsele de bara stabilizatoare ca scartaiau! Bine ca n-au fost amortizoarele :) Dar urmeaza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!