Jump to content

Inlocuire Bec Butoane Clima


ravio
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am si eu o problema cu iluminarea panoului de comenzi pentru ventilatie, care problema e ca nu se mai aprind.

Am citit ceva de bricheta dar nu sunt sigur daca are legatura. Initial se aprindeau daca mai intorceam de butonul pentru ventilator dar isi "reveneau" destul de repede. Acum au crapat definitiv cred.

Vreo idee?

Razvan

Modificat de ravio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa tragi in afara (trebuie tras tare pentru a iesi) butonul cu treptele de viteza a ventilatorului si vei vedea becul care lumineaza tot tabloul de climatizare, ar putea fi ars si trebuie inlocuit (cu grija deoarece iese mai greu), sau doar trebuie miscat putin in soclu. SUCCES :)

Modificat de Crista_Silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Multumesc mult Silviu!

Am scos butonul, vad becul, abia acum am avut timp sa atac problema. Insa chestiunea e ca se ajunge foarte greu la bec si imi va trebui o penseta sau ceva asemanator sa scot becul. Sper ca nu sunt eu batut in cap si se mai scoate ceva inainte de a umbla la bec.

Toate bune!

Razvan

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: Cel mai bine e sa te chinui putin sa-l scoti asa cum ai zis si tu...cu o penseta sau ceva mai subtire sa-l tragi afara din soclu fara sa se sparga ... altfel trebuie desfacut aproape tot tabloul de climatizare si e mai complicat. Daca vrei neaparat o sa iti explic pas cu pas ce trebuie sa faci... :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa-ti descriu fiecare pas cu ajutorul pozelor (sper sa reusesc :Driver: ):

1.Ttrebuie trase afara toate trei butoanele. Daca nu vor iesi prea usor foloseste o surubelnita.(Poza1)

2.Cu ajutorul unei surubelnite se scoate masca1 a tabloului. (Poza2)

3.Totul va arata asa (poza3)

4.Pentru a da jos si masca2 trebuie trasa din clipsuri apoi se indepatreaza cu grija . (poza4)

5.Clipsurile sunt in zonele incercuite (poza6)

6.Am ajuns la bec...se inlocuieste apoi se trece la montarea pieselor la loc.

7.Inaintea montarii butonului treptelor de viteza a ventilatorului se monteaza plasticul care coloreaza lumina (daca este cazul...la mine e nevoie deoarece lumina e verde), care are o singura pozitie de montare. (poza 7+8)

Succes! :blush:

Modificat de Crista_Silviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare, am si eu o problema legata de becuri, si anume:nu imi merg becurile de la butonul cald-rece, butonul acela de la incalzire cu treptele 1,2,3,4 si nici cel unde reglezi pe unde sa bage aer cald sau rece nu mai merg deloc, precizez ca au mers si-au revenit si apoi iar nu mai merg ce as putea sa le fac?? dar, in rest imi merg toate. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

step1s.th.jpg step2.th.jpg step3z.th.jpg step4.th.jpg step5g.th.jpg

Indeajuns de explicit? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am schimbat si eu beculetul .... am cumparat unul nou de la un magazin de piese auto pentru dacia...2 lei ( ca era cu tot cu ansamblu...nu mai aveau simple)...mai mult m-am chinuit sa il montez la loc...parca se umflase ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut! Am citit cu mare interes instructiunile voastre pt inlocuirea becului de la bricheta.

Eu am o problema asemanatoare, f deranjanta pe timp de noapte: mi s-a ars becul care lumineaza cele 3 comutatoare aflate imediat deasupra butoanelor de AC respectiv recirculare (cel de aer cald/rece, viteza ventilatorului si directionarea aerului[parbriz, picioare...etc]).

M-am chinuit int-o zi si am desfacut casetofon, plasticul din lateralele schimbatorului si tot nu am reusit sa ajung la el. Daca poate sa ma ajute cineva cu un sfat, o idee...v-as fi f recunoscator. (Vw Golf 4, 2001, 1,4 16v). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusp9, becul care lumineaza cele 3 comutatoare este in spatele butonului din care reglezi viteya ventilatorului. Il pui pe treapta 2 parca, ca si cum ar indica ora 12 si tragi de buton, care iese afara. In spate vei zarii becul, pe care il tragi afara cu un clestisor daca nu poti altfel. Sa nu strangi tare sa il spargi, ca dupa aia te chinui..... vezi ca in postul 12 sunt poze care iti arata cum sa faci.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o problema! de curand am observat cand sa dau drumu la caldura k nu mai sunt iluminate elementele acelea rotative. am sistem aer conditionat, dar butoanele aer si recirculare sunt ok la activare. poate sa majute cnv?

post-79248-0-98459800-1298323875_thumb.j

Modificat de C o s m i n
mutare in topic corespunzator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da BbiTza, citeste postul meu, de mai sus....cel cu nr.10

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna,

 

Am si eu o problema am schimbat acel bec dar nestiind am scos toate butoanele inclusiv cel de AC si RECIRCULARE, acuma cand le-am pus inapoi nu mai ramane cuplat AC numai REci. Mi se pare ca butonul de AC mai avea ceva element pe care le-am pierdut. M-ar ajuta cineva cu o poza cum ar trebui sa arate acele butoane scoase sa vad ce piesa am pierdut sau nu am pierdut. Multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!