Jump to content

Lampi interior si nr. inmatriculare


cristia
 Share

Postare recomandată

Daca stie cineva la iluminarea nr. din spate la Passat din 2002,daca pe plasticul acela transparent prin care trece lumina are limbute pe ambele parti sau doar pe una?La mine nu-mi ard beculetele ale 2 si cand le-am scos am vazut ca au doar o limbuta foecare bec (nu e vorba de limbutele care tin becul,ci celelalte care fac ceva contact in cutia aia a becului).Daca a mai desfacut cineva acolo sa-mi zica cum e la el....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    77

  • Rumplestilskin

    33

  • F l o r i n

    19

  • andricei

    15

Da trebuie sa fie 2. nici mie nu imi mai luminau si le-am desfacut si le-am curatat de rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu ai cumva un fir intrerupt in manunchiul care vine din potrbagaj in mansonul de cauciuc! Lumina din portbagaj functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Da trebuie sa fie 2. nici mie nu imi mai luminau si le-am desfacut si le-am curatat de rugina.

Merci de sfat asa am facut si eu si merge OK.

Merci mult inca odata.. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie cred ca mi s-a ars un bec(nu lumineaza decat unul).Am desfacut suruburile de la placuta transparenta(2 buc),dar cand am incercat sa o scot nu prea mergea.Are rost sa o fortez mai tare,sau e o tehnica speciala(mie sa nu rup ceva).....PLs help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pai incearca cu 2 surubelnite sa-l "convingi" sa iasa. Il fortezi in diagonala si-l scoti afara. N-ai frica, nu se rupe nimic pentru ca n-are ce sa-l tina in afara de suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
C o s m i n

E putin off-topic ce prezint eu acuma, dar poate prinde si asta: LED-uri albe la lumina de la numar, home-made. E o "mica" diferenta fata de "galbenelele" obisnuite. La pozitie pe fata, precis ati mai vazut, alea sant de magazin. In poze par mai violet-albastre. In realitate e o lumina ca si cea de la xenon. Cei care au vazut vreodata cum lumineaza un LED alb, stiu despre ce vorbesc.

post-8441-1178268009_thumb.jpg

post-8441-1178268016_thumb.jpg

Modificat de cosmin_acn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
LED-uri albe la lumina de la numar...

din pacate am mari interese ca numarul meu sa nu se vada chiar foarte bine ;) deci nu am sa ma bag la modificarea sistemului de iluminare la numar, decat daca rezultatul e mai prost decat originalul... ;)

Raman la ideea cu oglinzile. Succese!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Pai si care-i problema? Punem rezistente mai mari la ele, poate le facem chiar sa le comanzi de la dimmer-ul luminilor din bord. Se vor vedea foarte-foarte slab, doar ca lumina va fi alba, nu galbena ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
...sa le comanzi de la dimmer-ul luminilor din bord...

asta e foarte tare, domnule, cand trec pe langa vreun "ochi ager" sa le sting din potentiometrul care-mi regleaza intensitatea bordului, dupa care, in caz de necesitate sa revin la intensitatea normala ;)

Pai atunci sa le fac la fel ca si bordul: rosu-albastru, iar cand deschid portbagajul sa se auda scooter ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

salut cosmin, referitor la E putin off-topic ce prezint eu acuma, dar poate prinde si asta: LED-uri albe la lumina de la numar, home-made. E o "mica" diferenta fata de "galbenelele" obisnuite. La pozitie pe fata, precis ati mai vazut, alea sant de magazin. In poze par mai violet-albastre. In realitate e o lumina ca si cea de la xenon. Cei care au vazut vreodata cum lumineaza un LED alb, stiu despre ce vorbesc. ...e super ideea

am cumparat cu 50 ron, un suport de numar format dintr-un neon cu lumina albastra, se vedea super noaptea pana cand niste gabori au considerat k este iluminare numar neomologata si m-am trezit cu talonu luat si amenda 100ron!

apoi l-am pus sa se aprinda doar cand pun frana :lol:, acum l-am spart...o sa caut unul cu lumina alb-neon

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

:lol: Da, am auzit si eu pe unii care au luat amenda pentru LED-uri albastre in pozitii pe fata. Cred ca asa se intampla. Cam au dreptate gaborii. Dar lumina alba sau cu o tenta de violet, cum sant LED-urile albe, nu are cum sa contravina regulilor de circulatie. Acuma, mai e o chestie. Poate ca neonul, daca se vede el direct, il deranjeaza pe cel din spate. Dar daca lumineaza doar numarul, nu vad care ar fi problema. Am mai vazut suporti dinaia cu lumina mov. Dinala ai avut si tu? Eu zic sa bagi in loc de becurile originale, cum am facut si eu, si as vrea sa-l vad pe ala politai care are de comentat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cateva poze cu led-uri modificate ce dau bine in interior si pot inspira. Si link-ul aici !

post-3988-1189731570_thumb.jpg

post-3988-1189731590_thumb.jpg

post-3988-1189731613_thumb.jpg

post-3988-1189731628_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata fain butoanele de actionare a geamurilor... si luminile de la picioare... e o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare. Ce model de bec are la lumina la numaru de inmatriculare? Ca vreau sa pun niste becuri cu leduri si nu stiu ce model e. Puteti sa puneti o poza cu modelu de bec multumesc. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza nu am...dar este genul ala de bec cilindric (de vreo 2-2.5 cm), cu un fir drept in interior (pe post de filament) si care are capetele metalice si putin conice. Daca vii azi la intalnire ti le arat ca tocmai le-am schimbat pe ale mele si am unul ramas pe afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne arati si noua rezultatul. Eu am pus LED-uri, dar home-made, si sant foarte multumit.

post-8441-1195990996_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam spre albastru. Stiu un caz in care omul si-a pus cam ce ai tu (poate cu o tenta mai spre albastru) si i-a luat talonul pt ele. Nu stiu dc ai vrea sa ti se vada numarul mai clar noaptea :)

In fine. Gasesti la orice magazin auto. Cere si tu becuri de iluminat numar (acelasi model ca si pe Dacie), sau du-te cu un exemplar la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...omul si-a pus cam ce ai tu (poate cu o tenta mai spre albastru) si i-a luat talonul pt ele...

Am si eu in intentie o astfel de modificare. Cum nu transport droguri cu masina :P, deci nu ma interseaza sa-mi ascund numarul, "m-as baga" si eu, dar tare imi e ca in Bucurestiul meu iubit, ma voi "lipi" de o "mustrare" din partea organelor... Momentan mi-am pus doar in portbagaj, ca ma nemultumea rau lampa stock. Acum am un portbagaj ce seamana cu Allianz Arena :icon_thumright:

un pic off topic @ Cosmin: led-urile tale cele albe de la numar, la cati volti merg si cati w consuma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai pus exact in portbagaj?ca m-as baga si eu, n-am ce surubari pe moment:P!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de vreo 9 luni leduri la nr din spate si nu am avut niciodata probl. cu politia. Ma rog, asta pentru ca nu m-au oprit probabil decat asa... la misto. Daca era sa ma opreasca ca as fi facut ceva, sigur s-ar fi legat de altele, mai "grave" decat ledurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa albastru ca in poze. E o lumina alb-neon, fiind LED-uri albe, nu albastre, mov, sau mai stiu eu ce :) . Pe mine ma deranja, nu ca nu se vede numarul, ci ca se vedea galbui, aiurea, lasa impresia de masina veche.

In alta oridine de idei, pana la urma, intensitatea luminii se poate regla, sa se vada mai slab, ma gandeam chiar sa o pot regla deodata cu lumina din bord :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai pus exact in portbagaj?ca m-as baga si eu, n-am ce surubari pe moment:P!

am pus 10 led-uri albe, distribuite in 3 lampi distincte: cea a masinii originala si altele 2 de tipul celor ce ilumineaza in interior habitaclul. Led-urile cumparate sunt "super luminoase" (asa scria pe pachet :D ). Oricum, eu am facut asta nemultumit fiind de calitatea luminii originale (eu am sedan, 4 usi, deci un singur bec stock "in tavanul" portbagajului). Acum e altceva. Investitie minima, satisfactie maxima.

Eu am de vreo 9 luni leduri la nr din spate...

si cum ai distribuit tu 9 led-uri pe 2 lampi :) ?

...intensitatea luminii se poate regla, sa se vada mai slab, ma gandeam chiar sa o pot regla deodata cu lumina din bord :D ...

ma gandesc sa aplic aceasta metoda nu pentru numar ca nu prea ma doare, plus de asta, repet, nu vreau sa intru in conflicte inutile cu politia, ci pentru ledurile "de veghe" pe care le voi monta in lampile interioare din habitaclu (cele 2 din spate+cea din fata centru) si care vor fi un rosu difuz, eventual ii pun chiar un filtru de culoare in fata led-ului.

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu mai merg luminile de la nr de inmatriculare...de vreo 2 ani :P si acuma cand am desfacut sa le curat si sa le schimb..s-au rupt limbutele alea..si nu mai pot pune..dar nu-i stres. O singura data m-a intrebat politia de ele..si le-am zis sa-l opreasca pe taica-mio cand il prind..ca eu conduc masina foarte rar (bullshit :P)..si am scapat

Acuma mi-am pus si eu leduri in interiorul masinii :| in spate mi-am pus 2 becuri cu cate 9 leduri fiecare :D, in fata la plafoniera ledurile de pe lateral (alea ca de pozitie) sunt cu 4 :D si aia pe mijloc o sa fie cu 12 parca (inca nu mi-a ajuns..pe la jumatatea lui decembrie imi vin) Si la parasolare..am tot cu cate 9 leduri :D Cand deschid usa..pur si simplu se face zi in masina :D

Toate ledurile sunt albe..cu o mica tenta de albastru..dar destul de insesizabila :P

Si la pozitii o sa-mi pun leduri cu 6 :P. Am incercat cu 9..dar nu are loc acolo :P Oricum..acuma..pe pozitie am cu 4..si schimba total aspectu masinii..De as mai avea si xenon..ar fi de vis :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!