Jump to content

Demontare bandouri laterale


Corneliu
 Share

Postare recomandată

Vreau sa-mi vopsesc bandourile laterale in culoarea caroseriei, dar nu stiu sa le demontez. Masina din semnatura! Multumesc anticipat pentru sugestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    20

  • Eto

    12

  • virgil_

    4

  • B_U_T

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din pacate nu cred ca va tine vopseaua pe bandourile negre. Asta in cazul in care nu ai deja bandouri vopsibile in culoarea caroseriei. :hainoroc: Si inca ceva: bandourile de pe spoilere le vei pune inapoi fara probleme pentru ca au cleme, dar daca vei da jos bandourile de pe portiere va fi greu sa le pui inapoi(vor trebui lipite) - spun asta pentru ca atunci cand masina este lovita (portiere) bandourile nu se refolosesc dupa reparatii, vopsire ci se inlocuiesc.

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ma gandeam ca sunt lipite. Pana sa cumpar Passat-ul, adica acum 3 luni, am avut un opel astra g si bandourile laterale erau fixate de usi prin cleme cu extragere pe lateral, un sistem extrem de simplu si eficient. Daca la Passat sunt lipite, cred ca ma voi abtine pentru moment sa le dezlipesc. Mi-e teama ca voi face mai mult rau decat bine. Masina mea este verde ne-metalizat, bandourile negre ar arata mai bine verzi, parerea mea, chiar daca de fapt mi-as dori mai mult gen highline. SIGUR SUNT LIPITE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur sunt lipite, eu am gasit-o lovita in parcare.A lovit-o in dreptul bandoului si nici nu s-a clintit daca avea cleme sigur pocneau. Lovitura a fost destul de puternica incat a indoit marginea aripii de pe spate, mai exact s-a sters pe bandou pana in aripa si chiar ma gandeam ca daca era vopsit il zgaria tare dar asa el a fost negru si nu am facut decat sa ii sterg vopseaua faptasului de pe bandoul meu :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa le demontezi! se izoleaza masina, iar bandourile se pot vopsi pe masina. eu asa am facut, exista vopsea speciala pt. ele. Orice vopsitor serios stie! Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pana la urma asa o sa le vopsescpe cele laterale, izoland masina. Bandourile de pe barile de protectie se pot scoate fara sa dau barile jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da. Acelea sunt prinse in cleme. Bafta la vopsit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Le-ai vopsit?

Cat te-a costat si cum arata acuma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

sa nu mai deschid un topic nou..

cum se dau jos bandourile de pe usi/spoilere? sunt prins in cleme banuiesc...cate? unde sunt pozitionate? suplimentar sunt si lipite cu ceva adeziv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu te-ai uitat in ce topic ai postat? Nu cred ca oglinzile au ceva cu bandourile. Ti l-am mutat eu, data viitoare fii mai atent.

Cat despre bandouri, poate te ajuta asta:

b5_bandouri_laterale.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu vreau sa imi vopsesc bandourile in culoarea caroseriei. DAr din cate am vazut eu.. operatia nu e chiar asa de usoara. trebuie demontate toate bandourile de pe usi, dupa care se slefuiesc pana cand dispare acea granulatie, dupa care se trateaza cu un fel de solutie ca sa prinda vopseaua pe plastic, si dupa toate astea urmeaza sa se vopseasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E complicat, si eu am vrut sa fac la fel numa ca m-am lasat pagubas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti le demonteaza acolo unde le si vopseste. Si oricum e mai bine sa lasi masina la ei ca asa se mai grabesc cu treaba. Daca ai duce numa bandourile le arunca intr-un colt si nimeni nu o sa aibe chef sa se apuce de ele. Deci daca vrei sa le vopsesti mergi si lasi masina la vopsitor intreaga si stiu ei ce e de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Chiar ma gandeam ca sunt lipite. Pana sa cumpar Passat-ul, adica acum 3 luni, am avut un opel astra g si bandourile laterale erau fixate de usi prin cleme cu extragere pe lateral, un sistem extrem de simplu si eficient. Daca la Passat sunt lipite, cred ca ma voi abtine pentru moment sa le dezlipesc. Mi-e teama ca voi face mai mult rau decat bine. Masina mea este verde ne-metalizat, bandourile negre ar arata mai bine verzi, parerea mea, chiar daca de fapt mi-as dori mai mult gen highline. SIGUR SUNT LIPITE?

nu sunt lipite au niste sigurante kre se prind in niste gauri in usi si au si lipici da ala nu conteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut. Dupa ce am spalat masina am observat ca bandoul negru de pe bara din fata din partea dreapta e zgariat pe vreo 15 cm, da nu e adancitura asa ca si cum l-as fi frecat de ceva (de un alt bandou probabil). E doar la suprafata si se vede. Am incercat cu o solutie de curatat zgarieturi dar nu merge, pentru ca plasticul e julit nu vopseaua. Dar nici nu cred ca are vopsea pe el daca e negru. Ce imi sugerati, stiti voi ceva? Ca sa il schimb cu altul nou e complicat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e complicat de schimbat. Are doar niste cleme pe care le impingi cu surubelnita dupa ce dai jos bara. Dar trebuie multa rabdare, ca iese greu bandoul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma duc la service sa mil puna. Eu am auzit ca e lipit si prostii, si trebuie dezlipit. E adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma duc la service sa mil puna. Eu am auzit ca e lipit si prostii, si trebuie dezlipit. E adevarat?

Sunt si eu curios cu se scoate si baga la loc, pt ca si eu am bandoul de pe usa soferului un pic dezlipit sau iesit din cleme, si vreau sa-l atasez cum trebuie.Passatul meu e highline si atunci cand inchid usa intra in rezonanta, sau de la bass cand dau muzica mai tare.Poate stie cineva unde o rezolv repede si ieftin prin Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu alea de la usi daca sunt cu cleme sau lipite, dar alea de la bari sunt cu cleme 100%. stiu sigur deoarece am schimbat eu unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu tot highline!

bandoul de pe usa avea cleme, iar partea cromata vine lipita!

dar cred ca trebuie schimbate amandoua in caz de ceva, ca altfel nu cred ca dupa demontarea partea cromata veche se poate re-lipi!nu cred ca tine!

da imi vine greu sa cred ca rezonanta e de la bandou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doctore...ai schimbat cumva partea cromata a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt scumpe .. cel de pe bara de fata era in jur de 2 mil bucata , iar cel de pe bara spate vreo 6..7 mil .. mare grija sunt f. fragile .. si sunt cu cleme se prind de bandoul normal .. de pe usi inca nu am avut nevoie sa le schimb .. sper sa nu am nevoie niciodata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-ati inteles.Partea de crom e perfect atasat pe bandoul de cauciuc , adica bandoul e ok, insa bandoul intreg nu este perfect atasat pe tabla masinii, se vede si la ochi, e distanta cam de 1mm sau mai mica.Probabil clemele s-au slabit.Bandoul e sigur ok, e perfect nu am de ce sa-l schimb pe el.

Vreo parere unde sa ma duc cu el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa te duci la un atelier de tinichigerie-vopsitorie. ei trebuie sa stie ce e de facut cu acel bandou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai intai sa se termine un pic cu mocirla asta de pe jos si ma ocup si de el. vad eu daca imi iau altul sau incerc o metoda neortodoxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!