Jump to content

Montare si demontare airbag-uri


martug
 Share

Postare recomandată

Salllll. La relanti imi vibreaza parea di fata a volanului, mai exact patea de jos a spitei. Am volan in trei spite si cea de jos vibreaza urat la relanti si asi vrea sa vad ce se poate face acolo, dar nu stiu cum pot da jos acea parte. Imi merg greu si contactele la claxon. Ce se pot face in privinta contactelor, cate sunt pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de ajuns o surubelnita destul de ingusta (cam 3-4mm), ca sa o poti baga in cele 2 gauri din spatele volanului. Asta dupa ce ai rasucit volanul cu +/- 90 grade fata de pozitia normala,

Doar sa fii atent la cerintele de manipulare a airbag-urilor.

post-8441-1206882712_thumb.jpg

post-8441-1206882716_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ma ajuta si pe mine cineva cu o problema? Vreau sa scot capacul de la airbagul din dreapta fata. Nu stiu cum se face, desi ma gandesc ca-i foarte simplu, la fel cum ii si cel de pe volan dar nu vreau sa indoi vreo clema sau doamne fereste, sa-mi pushte una in mutra. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e complicat. Pentru a desface capacul ce acopera airbagul pasagerului din dreapta, pur si siplu apuci capacul cu varful degetelor de partea din sus, dinspre parbriz, si tragi de el spre spatele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult, deci inteleg ca nu are legatura cu airbagul in sine, e doar un capac peste. O sa incerc sa'l scot sa vad cum il pot fixa mai bine, banuiesc ca la mine o mai fost sarit si capacul sta foarte aiurea in partea de sus, poate rezolv ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La majoritatea sta aiurea. Eu l-am scos si l-am mai "ajustat" pe margini. Acum sta mult mai bine.

La montare va fi putin mai greu. Il bagi prima data in partea de jos, apoi cu o surubelnita impingi in jos clemele ce-l tin, si in acelasi timp impingi si de capac in jos.

airbagkm6.th.gifthpix.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Un filmulet in care se vede clar ce si cum:

Modificat de Sonny31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Cosmine, poate mai tii minte cand iti ziceam ca vreau sa imi dau si eu jos capacul airbagului de la pasager pt a-l ajusta putin (coltul din stanga sus nu este la acelasi nivel cu bordul si arata urat). Ei pana azi nu am reusit sa il demontez insa zilele urmatoare vreau sa imi fac timp sa rezolv mai multe `esteticuri` la masina si as vrea sa ma ocup si de aceasta problema.

Am observat din ETKA ca exista si o rama, 3 din poza, pe care se tine capacul.

Exista acces sa dau jos aceasta rama, impreuna cu capacul pe ea, daca dau jos compartimentul de acte?

Poate fi problema din acea rama, sa fie deplasata si odata cu ea si capacul?

Am incercat in vara sa demontez numai acel capac, am tras zdreavan de el insa se dezlipeste putin de bord dupa care nu mai vrea sa miste (nu am vrut sa il fortez mai tare)

Mersi

post-15333-0-54493900-1299613563_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rama respectiva e pe dinautru iar capacul de airbag pe dinafara. Deci nu le poti demonta simultan.

Vlad (Eto) parca a reusit sa-l demonteze dupa explicatiile mele. E destul sa infingi surubelnita in partea de sus, cam la 2cm de margini si sa tragi inspre tine de capac.

Problema la tine e capacul in sine, nu rama. Ar trebui indoit putin coltul respectiv. Dar atentie ca se dezlipeste destul de usor de sasiul de metal.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm... eu am incercat sincer dar nu am reusit sa il desfac, asa ca am fost la cine se pricepe, nu am reusit pentru ca eu sunt cam neindemanatic de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Cosmin

Eto, sa inteleg ca tu ai rezolvat problema?

Ai indoit coltul, dupa cum a zis Cosmin?

Cine ti-a facut `reparatia`?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut alta problema legata de niste greierasi, la mine coltul acela a fost ok. Cei de la Skoda Tg-mures mi-au desfacut capacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiti daca se poate regla asezarea airbagului in volan?

in cel de piele cu 3 spite ma refer

imi ramane o distanta destul de mare in partea de jos si in partea stanga, chiar daca a intrat bine in clemele lui

se poate regla oare din suruburi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
FlorentinPavel

Eu nu am reusit sa dau jos airbagul de pe volan.

Am bagat surubelnita, am tras, am rasucit, degeaba.

Am dat jos si tabloul de bord, carcasa axului volan, am scos toate mufele din contact, blocuri lumini, spirala etc.

Am privit cu o oglinda in gauri, degeaba.

Nu-mi ramane decat sa dau jos coloana volanului cu tot cu volan.

2 zile am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bagi surubelnita si ridici de maner in sus. Simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut, am si eu o pocnitura ce vine din zona capacului de la pasager, se aude mereu in curbe sau la gropi, a-ti mai patit careva? am incercat sa trag de capac da n-am reusit sa-l dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit procedura descrisa de mine mai sus? Trage cu nadejde, ca nu se rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi puteti spune cum pot indrepta partea aceea de pe bord deasupra airbag-ului?Masina nu a fost lovita,s-a indoit vara trecuta de la soare.Multumesc!

post-65662-0-13563300-1424120139_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auuuu...  :vaidecapulmeu:

Din pacate e dezlipita spuma, nu doar indoita.

Scoti capacul de airbag si incerci sa lipesti spuma aiacu ceva, mentinand-o presata cu ceva.

Ce adeziv... nu stiu. Gandeste-te la variante puternice, ca nu ai prea multe incercari daca nu se lipeste din prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc cu un adeziv puternic si o sa pun o greutate pe bord.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut baieti , 

Intampin o problema cam ciudata si anume , uneori , imi scartaie capacul de la airbag-ul pasagerului ....... pe drum cu denivelari , dar nu tot timpul ...........sincer  ii foarte deranjant si mai ca imi vine sa il sparg uneori ...

Aveti vreo idee de ce oare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa scoti capacul si demontezi rama cu cleme din spate. Intaresti clemele si montezi totul la loc. Ar trebui sa se rezolve problema.

Mai poti folosi si niste praf de talc la imbinarile cu bordul, pana la limita de vizibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In disperare de cauza , am dat un pic cu WD-40 .....:P pe la marginile capacului si cu o surubelnita mica am "cascat" spatiul sa intre cat mai bine peste tot ...

Am incercat sa trag de capacul acela  ca in descrierea facuta pe topic , dar nici un rezultat ... 

Modificat de Minel82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incearca. Eu l-am scos de multe ori.

WD-ul s-ar putea sa agraveze problema. Dar asteapta si vezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!