Jump to content

cupra R


bbm

Postare recomandată

salut, sint posesor de cupra R si dependent de vwforum !!

masina: LCR 2005, rosu

modificari: filtru aer green, evacuare milltek, quickshift, bara stabilizatoare de la wikers;

urmeaza: ceasurile de turbo, presiune ulei, temperatura ulei (momentan stau in portbagajul masinii), soft (nu m-am hotarit unde si ce varianta) si cine stie cite si mai cite "bunatati" !!

PS: urmeaza si pozele in episodul urmator

PS2: alti posesori de cupra R pe forum? ce au facut la masina?

Modificat de bbm
Link către comentariu
  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bbm

    106

  • nadir@boosted.ro

    32

  • Shtrumf2k

    11

  • Bogdan_wrc

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

felicitari pentru masina! intr-adevar o frumusete (doar din auzite pana acum!) si cate citesc, o si folosesti la valoarea corecta .. :)

sa o stapanesti sanatos !!

Link către comentariu

pozele sint facute astazi, masina a plecat curata de la spalatorie dar pina la poza, nu a fost cuminte si s-a murdarit !!

Link către comentariu

superba masinuta!!!sau sa zic mai bine bolidul!!!

imi place la nebunie si modelul asta si mai ales rosu negru si galben sa fie si ...mute....:)!]

vorba lui toni cred ca ai un strumf...cineva cunoscut sau asa s-a nimerit sa fie parcat langa tine!?

Link către comentariu

tocmai am vazut-o azi prin militari parcata intr-un scuar si mi-a atras atentia!

frumoasa intradevar..una din febletile mele...

Link către comentariu
tocmai am vazut-o azi prin militari parcata intr-un scuar si mi-a atras atentia!

frumoasa intradevar..una din febletile mele...

nu eram eu in militari, acum am ajuns in Bucuresti !! apropos de consum, la dus am mers constant 160 - 180 (si pe alocuri 200 - 220) si la sinaia aveam un consum de 12 L / 100 km; la intoarcere aglomerat, ploaie, vreme naspa, mers constant 100 - 120 si la bucuresti, consum de 7.8 L /100 km !! rezonabil, indraznesc sa spun !!

a, frumos la drum, range rover sport (diesel) se misca binisor pina la 160 - 180.....apoi raminea fara "respiratie" !! ne-am jucat in limitele bunului simt pina cind.......a trecut un M5 (model nou) pe linga noi de parca stateam pe loc !! si nu parea f "obosit".....al draq capitalist :D

strumf nu era intimplator in poza, era doar in pauza de cafea !! :D

iar milltek......face toti banii !! zgomot fix cit sa nu adormi la volan, sa nu ai senzatia ca mergi cu o masina electrica dar la final de drum, nu te dai jos cu, creierii praf !!

va multumesc pt cuvintele frumoase, mai este cineva posesor de cupra R pe site?

Modificat de bbm
Link către comentariu

cred k neam intalnit intro seara prin oras,dar era mult trafic :D

ce evacuare de la milltek ai? non resonated sau resonated? aaa..si de unde ai cumparato si cat a fost,daca nu sunt prea indiscret

Link către comentariu

offtopic:My biggest dream:M5 nou sau M6(507Cp)nou :D :D :D

@bbm:De ce nu te-ai luat dupa M5 sa-i arati..ca si tu poti alerga :P

Modificat de Havoc
Link către comentariu
offtopic:My biggest dream:M5 nou sau M6(507Cp)nou :P :wacko: :D

@bbm:De ce nu te-ai luat dupa M5 sa-i arati..ca si tu poti alerga :P

sa fim seriosi, M5 este M .......si cu jumatate de motor / cilindrii daca mergea si tot era M !!

@speedeR: evacuarea este non resonated (aici nu am inteles f tare cum sta treaba, cei de la milltek mi-au spus ca face mai mult zgomot decit resonated si asa am ajuns sa o cumpar pe asta), este luata de la racing nick, 1550 euro (VAT included) , contine catalizator sport, teava in loc de toba de mijloc si toba finala; pt tine, zilele astea se monteaza pe un G5 GTI, kitul pt golf contine down pipe, catalizator, teava mijloc + toba finala !! costa cam la fel din cite-mi aduc aminte !! o sa vezi in curing un G5 GTI negru, 4 usi, cu un kit aerodinamic f misto, roti pe 19, evacuare, etc si poate vorbesti cu proprietarul sa-ti dea mai multe detalii !! sau poti trece si pe la nicu enache (racing nick) sa-ti explice mai multe !!

Modificat de bbm
Link către comentariu

Iti place RobDon, nu? ;)

Ai mult de lucru in cazul asta, tipul modifica la masina de vreo 2 ani cred. Suspensie KW, ATB Quaiffe, a schimbat vreo 6-7 seturi de jante, cauciucuri de curse, turbina k04 (masina e la baza ca a mea - deci k03s stock), ambreiaj sport (care deja patineaza si va fi schimbat cu ceva mai sanatos) etc

Acum astepta kit de turbina GTRS de la ATP ;)

Link către comentariu
Iti place RobDon, nu? ;)

Ai mult de lucru in cazul asta, tipul modifica la masina de vreo 2 ani cred. Suspensie KW, ATB Quaiffe, a schimbat vreo 6-7 seturi de jante, cauciucuri de curse, turbina k04 (masina e la baza ca a mea - deci k03s stock), ambreiaj sport (care deja patineaza si va fi schimbat cu ceva mai sanatos) etc

Acum astepta kit de turbina GTRS de la ATP ;)

da, masina arata intr un mare mare fel, am citit pe site ul ala si m-am speriat, are 2 pagini A4 de modificari.....iar cele 6 - 7 rinduri de roti sint asa, just a flavour !! ATB Quaiffe am si eu in cap, dupa samco H, DV si cine stie , poate si un "mic" FMIC !!

sint putin cam trist, au englezii cele mai urite femei dar tara aia are circuite unde poti sa te dai safe iar tuningul este .....la ani lumina in fata !! de circuite .....slabe sanse in urmatorii 5 ani dar sint convins ca tuningul o sa fie mult peste ce avem acum !!

inca citeva poze, detalii !!

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina si foarte rapida banuiesc ;) ! sa o stapanesti sanatos!

Capacul de la motor pe care scrie SEAT SPORT a venit stock sau e cumparat de tine?

Daca e cumparat , de unde si la cati bani? Merci.

Link către comentariu

este stock, am impresia ca se poate comanda la un dealer seat, incearca Metrotehnica, parca era in catalogul de accesorii

Link către comentariu

E stock.

Edit: nu stiu daca merge pe TDI (referitor la ideea Shtrumfului)

Modificat de toni
Link către comentariu
Foarte frumoasa masina si foarte rapida banuiesc ;) ! sa o stapanesti sanatos!

Capacul de la motor pe care scrie SEAT SPORT a venit stock sau e cumparat de tine?

Daca e cumparat , de unde si la cati bani? Merci.

multam !!

da, capacul este stock !!

da, este f rapida, acum nu are nici o modificare de soft, doar filtrul de aer de la green si evacuarea milltek, face f repede 220 km/h , viteza maxima 240 km/h (iti spun ce arata bordul) !!

f interesant este ca, pe intervalul 5700 - 6000 rpm , motorul da semne ca se "sufoca", parca nu mai are aer / benzina; sfaturi?

si am observat ca trage mult mai bine cind temperatura afara este intre 3-4 grade si 10 grade !! racire mai buna?

Modificat de bbm
Link către comentariu

Treaba cu temperatura este specifica masinilor turbo ... si este datorata intercoolerului ... respectiv ... fiind mai rece, aerul aspirat ocupa volum mai mic, si intra in cilindri o cantitate mai mare, marind si cantitatea de benzina care poate fi arsa ... deci ... crestere de putere. Nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie, dar in mare asta este ideea.

Link către comentariu
sa fim seriosi, M5 este M .......si cu jumatate de motor / cilindrii daca mergea si tot era M !!

@speedeR: evacuarea este non resonated (aici nu am inteles f tare cum sta treaba, cei de la milltek mi-au spus ca face mai mult zgomot decit resonated si asa am ajuns sa o cumpar pe asta), este luata de la racing nick, 1550 euro (VAT included) , contine catalizator sport, teava in loc de toba de mijloc si toba finala; pt tine, zilele astea se monteaza pe un G5 GTI, kitul pt golf contine down pipe, catalizator, teava mijloc + toba finala !! costa cam la fel din cite-mi aduc aminte !! o sa vezi in curing un G5 GTI negru, 4 usi, cu un kit aerodinamic f misto, roti pe 19, evacuare, etc si poate vorbesti cu proprietarul sa-ti dea mai multe detalii !! sau poti trece si pe la nicu enache (racing nick) sa-ti explice mai multe !!

dap..non resonated se aude mai tare ;) un lucru bun zic eu...

il stii pe baiatul cu gti, care isi pune evacuarea? as fi foarte curios sa o aud, si pe gti si pe cupra... milltek ,parerea mea, e mai performanta pe masinile vag decat supersprint sau altele...

btw....la racing nick se poate plati cu card?:)

Link către comentariu

pt 1.8T-isti...vedeti ca vinde cineva pe 4tuning un GT28RS fuga pe el sunteti nebuni e 550 de euro parca!!! si omu e serios!!! e reconditionata cu componente noi si garantie 1 an...merita toti banii!!!!!

Link către comentariu
un singur cuvint.....BETON 100%

Atit in legatura cu masina ta.

Sa o stapinesti sanatos.

si inca nu au inceput "micile" modificari !!

:D

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ce pot sa zic....super masinuta sa o stapanesti sanatos si ne vedem pe strazi :)

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!