Jump to content

GPL si Seat Cordoba ?


profesorul_
 Share

Postare recomandată

foloseste cineva GPL se Seat ? am o Cordoba de 1.6 i din 2000 . merita instalatie GPL pe un asemenea model ? parerile tuturor sunt binevenite . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@profesorul

Mai ai de deshis acelasi topic cu aceiasi intrebare in Discutii generale cu putin curaj te bagi si la Skoda si la Audi si cu noroc pe aria TDI.

Sa stii ca noua nu ne place spam-ul deloc!

Hotaraste-te unde vrei sa lasi un singur topic si da-mi PM!

Astept!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si stii ce nu ne mai place noua?ca moderatorii sa scrie corect gramatical

In contextul tau, se scrie "deloc" Nu "de loc".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Multumesc de atentionare! Graba strica treaba, am corectat.

Vad ca folosesti instalatie GPL, un sfat pentru amicul nostru cu spam-ul n-ar fi stricat!

Instalatiile GPL sunt cel putin raritati pe forumul nostru!

Apreciem orice contributie :D !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) adevarat...GPL-ul nu il recomand nimanui.E si periculos....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si oricum.... am vazut care au pus si pe bmw. ce rost are sa chinui masina cu asa ceva, mai ales ca daca ai bani de ceva mai bun decat un logan amarat, presupun ca ai si bani de benzina, daca vrei sa umbli cu ea.

sau daca vrei economie de carburant, ia diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei economie ,iei bicicleta....masina e pt cu totul altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg ca in calitate de admin se formeaza anumite deprinderi profesionale.

topicul inserat pe mai multe arii a fost o eroare , recunosc asta . Nici vorba de spam . Nu inteleg deloc de ce nu ma bucur si de o prezumtie de nevinovatie . Poate un amertisment era suficient . Pana la urma poate va luati treaba prea in serios.Aici insemneaza replici oameni care nu sunt platiti pentru asta.Si nici sa faca spam.Vor doar sa fie intr-o colectivitate in care se simt bine. Dvs. nu ma ajutati deloc sa ma simt asa.

@profesorul

Mai ai de deshis acelasi topic cu aceiasi intrebare in Discutii generale cu putin curaj te bagi si la Skoda si la Audi si cu noroc pe aria TDI.

Sa stii ca noua nu ne place spam-ul deloc!

Hotaraste-te unde vrei sa lasi un singur topic si da-mi PM!

Astept!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce cunosc eu, dar nu sariti pe mine, va rog !

hai sa lamurim putin omul totusi !

la gpl arderea este mult mai uscata, rezulta uzura mai mare in timp mai scurt . eu sunt impotriva.

nu mai spun ca mergi cu bomba in spate si nici nu trage cum trage benzina.

deci... trage tu concluziile :lol: :D :D

NU zic eu !

BAFTA !

Modificat de armand
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde le scoateti frate pe astea..."ardere uscata, uzura mai mare...".

Ati desfacut vreun motor care a functionat pe GPL ca sa trageti concluziile astea? :P

In alta ordine de idei, sunt aici (pe forum) o gramada de discutii pe tema consumului. Cum naiba se face ca atunci cand vine discutia despre GPL, brusc nu va mai intereseaza economia, va sar banii din din buzunar de parca ati fi copiii lui "Jiji". :D Hai sa fim seriosi! Cui nu-i convine sa plateasca ~ 1/2 din pret pe carburant?! Cat despre problemele de "uzura"...ce sa zic?! Au fost motoare desfacute la 160k km si inafara de ceva uzura la ghidurile de supape, nu au avut ce vedea. :emthup: Chiar si asa, faceti voi socotelile si vedeti cum iesiti mai ieftin. :D Daca vrei mai multa "vana", o treci pe benzina, cand vrei sa faci cateva sute de km la un drum, cred ca nu strica o "mica" economie. O fi vreo nenorocire ca in loc de 200 km/h o sa prinzi cu 10-15 km/h mai putin?

Aaa, inca ceva; chestia cu "umbli cu bomba dupa tine" suna ca "glumele" astora care apar pe la tv si spun acelasi lucru despre centralele de apartament (microcentrale) ..."stai cu bomba in casa" :blink:

Nu de mult am vazut tot la tv, un accident in care fusese implicata o Dacie cu GPL. Butelia zacea undeva pe strada si...culmea...nu a bubuit :D . Poate ati auzit voi sa fi bubuit vreo butelie pe masina ca eu unul nu am auzit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2 ani o nova pe gaz a luat foc sub geam la soacra-mea...a venit televiziunea....circ mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A lua foc nu este acelasi lucru cu a bubui/exploda (ca doar de asta se tem oamenii ;) Si ca sa nu o mai lungim, poate sa ia foc si sa explodeze orice auto fara a avea GPL.

Daca ar fi fost atat de periculos si ar fi existat cazuri de explozii ale auto cu GPL, cred ca "fraierii" aia de prin Europa le-ar fi interzis de mult (ca tot de mult le si folosesc ;)

Deh...ca-n toate cele, noi trebuie sa fim mai catolici decat Papa. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg deloc de ce nu ma bucur si de o prezumtie de nevinovatie . Poate un amertisment era suficient .

Numai avertisment ai primit pentru ca am vazut ca esti nou venit, altii in locul meu ar fi fost mult mai darnici.

Oricum ideea cu GPL si-a gasit f bine loc aici (finally !! :blink: ) sa vedem cum evolueaza discutia!

Ca sa fiu ontopic: eu te-as sfatui sa nu te arunci direct pe gpl, mai ai rabdare si citeste impresiile celorlalti.

Linkuri pt treaba asta:

Probleme instalatie GPL: http://forum.softpedia.com/lofiversion/ind...hp/t125783.html

GPL pe solenza: http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t66049.html

Logan pe gpl: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7531

Aici mai este o discutie interesanta: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic9778.html

Citat din discutia de mai sus:

"Eu am mers cu Cielo pe GPL si pot sa afirm urmatoarele:

Utilizand GPL vei avea un consum mai ridicat cu 10-20% fata de aceeasi distanta parcursa cu benzina. In oras consuma 14-15 l GPL/100 Km fata de 11-12 Benzina/100 Km (este drept nu era noua si fiind masina de firma nu era menajata, vara AC full-time)

GPL si Benzina au caracteristici de aprindere diferite (si comportari diferite in timpul arderii) de aceea reglajul aprinderii se face "la compromis", pentru a functiona cu ambii carburanti (idea este ca daca regelzi aprindera pentru benzina nu functioneaza motorul cu GPL si vitzavercea).

GPL are cifra octanica mai mare, puterea masini creste un pic, dar in timp, duce la probleme cu supapele si scade semnificativ durata normala de functionare a motorului.

Am lucrat la o firma care a utilizat intens GPL-ul pentru a reduce costurile cu logistica. Dupa cinci ani, s-a constatat ca tot ce s-a economisit ca si carburant a fost utilizat la intretinerea motoarelor (se pare ca au fost chiar mai mari cheltuielile cu reparatia). In urma analizei s-a abandonat utilizarea GPL pentru vecie.

Totusi, daca as fi in locul tau as mai asculta ceva pareri, pentru ca Dieselul renteaza numai daca faci un anumit nr. de km (pe langa faptul ca motorul este mai scump, reviziile la Diesel sunt mult mai scumpe si mai dese, motorele Diesel sunt muuuult mai pretentioase la calitatea carburantului decat cele pe benzina, si nu in ultimul rand, ai grija ca, asa zisele consumuri data in carte sunt simple povesti...Consumul urban se calculeaza in orase precum Sinaia si NU Bucurestiul unde viteza medie este de 5-9 Km/h. Asteapta-te la consumuri semnificativ mai mari decat cele data in carte iar daca esti amator de..."liniutze" poti sa uiti de economie chiar si la Diesel. De exemplu un motor de 1,6 (al carui consum urban este dat undeva la 8-9, consuma in realitate 11-13 in Bucuresti si chiar 14 in conditii de iarna si pe distante scurte. Concluziile tragele singur..."

Cielo venea direct din fabrica cu GPL parca!

Anyways spor la lectura si te asteptam cu impresii noi si ce decizie ai luat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A lua foc nu este acelasi lucru cu a bubui/exploda (ca doar de asta se tem oamenii ;) Si ca sa nu o mai lungim, poate sa ia foc si sa explodeze orice auto fara a avea GPL.

Daca ar fi fost atat de periculos si ar fi existat cazuri de explozii ale auto cu GPL, cred ca "fraierii" aia de prin Europa le-ar fi interzis de mult (ca tot de mult le si folosesc ;)

Deh...ca-n toate cele, noi trebuie sa fim mai catolici decat Papa. :blink:

aaa...ai si tu GPL pe Octavia....pai zi frate asa ca nu e cu suparare

PS:nova de care ziceam a bubuit in parcare singura,a sarit plafonu in aer,dupa care s-a facut scrum in flacari

GPL a venit de la italienii aia zgarciti

Modificat de CATAVENCU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xxleeus

problema este ca la noi gpl auto este f.f. prost.

eu am centrala pe gpl (la casa) si are alta compozitie (butan propan) si este mult mai scump. cam 2.8 lei/litru

de uzat se uzeaza motorul tot.

problema cea mai mare asa cum a spus si X-Ecutor este ca nu se poate regla sa mearga bine si pe una si pe alta.daca reglezi aprinderea pentru benzina nu functioneaza motorul cu GPL si vitzavercea :blink:

este un reglaj undeva pe la mijloc de compromis ! si de consumat consuma mai mult decat benzina !

oricum, eu cand am dat cu parerea nu am dat in calitate de medic ginecolog... ;) :P :P

p.s. sunt crestin ortodox !

no offence :P :P ;)

bafta si numai bine !

mai vorbim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am GPL pe masina !

GPL-ul, nu stiu cat vine de la italieni; in `90 Olanda era plina de GPL in conditiile in care in `92 prin Italia nu am prea vazut.

Nova aia de a sarit in aer in parcare...pai frate, daca ai o scurgere de combustibil si vreun ciumpalac arunca o tigara aprinsa, este norma sa sara in aer dar, cum am mai spus, se poate intampla asta si la benzina. (sau face GPL-ul autoaprindere?! ;) ) Cam asta se intampla cand te doare la basca de masina sau ai niste "prieteni" in preajma. Alte cauze nu vad.:blink:

@catavencu, ai/ai avut vreodata instalatie GPL pe masina? Daca da, chiar nu te inteleg. Daca nu... ;)

Hai s-o lasam asa ca sa nu ajungem "off topic"

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am avut dar am condus 2 masini...Impresia nu a fost una tocmai placuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe alt forum : unul care stie ce spune. :)

gazul e ecologic,rezervorul de gpl e cu 10%mai sigur,nu are cum sa explodeze,il bagi pe foc si nu va exploda,va iesi tot gazul din el arzand si se dezumfla ca o besica,pana acum nu a explodat nici o butelie si sunt unii cu niste improvizatii de te ingrozesti.Rezervele de gaz pe plan mondial sunt imense(mai ales in rusia),in australia e in banii nostri 9300lei/l gpl si iti face mai nou si reducere de 10%,in europa e incurajat foarte tare,olandezii au in jur de 60% masinile pe gaz (primesc reduceri de impozit...),mercedes produce autoturisme si pe gaz(iti pun ei din fabrica rezervor de gaz si unul mic de benzina)

ca uzeaza motorul mai repede=fals -datorita arderii complete a gazului si ca e vaporizat nu au loc aceleasi reactii chimice,si datorita ca e uscat nu ia pelicula de ulei din piston,uleiul e foarte curat cand il schimbi.(atat e problema ca uleiul arata la fel ca ala nou dar tot trebuie schmbat ca nu mai are aceleasi proprietati,dar nu uzeaza motorul ca si pe benzina)

eu am avut o dacie din 84,toti spuneau ca motorul e praf si trebuie segmentat,consuma 1l ulei la 500km

am bagat masina pe gpl,am mers deja 28500km fara nici un reglaj la instalatie sau motor,tot atat consuma(ulei) si pentru cel care zicea de 16-17l in oras=FALS

eu am consumat in oras in orice conditii 13l (pe benzina consuma 12l) iar afara la80km/h-8 litri;100-110km/h-9l NUMAI DACA E REGLATA PROST(SI ASTA NUMAI DE PROF.) SE AJUNGE SI LA 18L

Renault va monta in 2006 pe 1.4mpi instalatie de gpl,nu pe motor special la Dacia LOGAN.

E un singur dezavantaj:scade puterea motorului cu 6%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa vedeti si impresiile strainilor legate de GPL (LPG) .

Cautati si veti gasi mai mult decat atat:

Si mai misto, este faptul ca s-a cam trecut si la "gazul natural". Poate o avea asta o "ardere mai umeda" ca sa nu distruga motorul. :)

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord , dar gpl de la noi este asa cum este ...deci rezulta.... :P :P :P nu la noi in RO !

BAFTA !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la noi, GPL este un amestec de butan/propan; nu vad care este problema :P Daca te indoiesti de calitatea lui, ce sa mai vb. de benzina !

Oricum, este mai usor sa ramanem la ideile noastre decat sa studiem, sa ne informam,etc. As face si o mica precizare, cu dorinta/speranta de a nu supara pe nimeni; acesta nu este un subiect gen "Metabond" despre care sa gasiti informatii doar pe site-uri din Ro si Hu...sau la colt de strada, de la soferi care au lucrat pe masini ale unor firme si carora le "pute" GPL-ul pt. ca nu este loc de "ciordeala", de o "spaguta", cum este in cazul benzinei.

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu de curand o fabia 1,4mpi cu GPL. este second, gpl din olanda, are peste 100.000km , in carte scrie ca prinde 165km/h asa face si cu gpl, propriu zis nu simt diferenta de la benzina la gpl-nici acceleratie nici viteza- mai putin pretul, ca la toti ne plac banii (18.000x6/100km-faceti voi scorul!). doar umila mea parere! am un prieten cu nova care in tot anul 2006 au pus doar 1/2 rezervor de benzina, restul gaz. A mea face 5 ani cu GPL (2001) ...PAREREA MEA!!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!