Jump to content

Bec portbagaj


SAMSON
 Share

Postare recomandată

Salutare Ibizarilor! :P Am si eu o mica problema. Nu e cine stie ce dar ma enerveaza :). Nu imi functioneaza becul in portbagaj(becul e bun). Care ar putea fi motivul. Astept sugestii. Merci anticipat. Pana atunci conduceti cu grija si dati drumul la caldura. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. S-a ars siguranta (e f simplu de schimbat)

2. Firul lui nu mai face contact bine.

Verifica mai intai pe prima la panoul din stanga bordului. Vezi ca ai o harta acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. S-a ars siguranta (e f simplu de schimbat)

2. Firul lui nu mai face contact bine.

Verifica mai intai pe prima la panoul din stanga bordului. Vezi ca ai o harta acolo.

Am verificat si toate sigurantele sunt OK. Am si harta dar nu stiu care e simbolul pt ea. Please help. Daca stii cumva pozitia exacta! La haionul de la portbagaj ar trebui sa aiba un "intrerupator" ceva. NU!? Sa fie de acolo? :) Si unde ar putea fi pozitionat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stie nimeni? :( Nu sa mai confruntat nimeni cu problema asta? :( Siguranta e buna, becul e bun, contactele de la bec sunt bune. Ce ar mai putea fi. Nu vrea sa ma ajute nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KLF merci de raspuns. Am desfacut capacul de plastic de pe haion si am gasit o mufa cu 3 fire care duc la incuietoare. Banuiesc ca sunt firele de la senzor. Nu am reusit sa desfac incuietoarea din lipsa de scule(cheie torx). Deocamdata am ajuns pana in stadiul care se vede si in poze. Poate reusesc sa o desfac si revin cu poze. Intradevar contactele aveau depuneri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Inca nu am reusit sa desfac cele doua suruburi(sunt al naibii de tare stranse :D si chei torx nu prea se gasesc), iar cum afara nu e chiar de lucrat la masina :D , cred ca voi mai amana reparatia. Dar totusi, pana voi ajunge la contactorul ala, sunt curios daca se poate repara sau incep sa caut sa-l inlocuiesc.

Pentru cine mai are aceasta problema am mai gasit niste poze cu incuietoarea si intrerupatorul(buclucas) de pe un Golf(parca).

Astept in continuare sugestii si sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa pot desface cele doua suruburi nenorocite care i-mi fac viata amara :) . Am facut o proba pe direct sa vad daca funcioneaza traseul si se aprinde becul. Siiiiii......... BINGO. Am vazut becul aprins pentru prima oara. Deci problema e din incuietoare. O desfac si mai revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functioneaza becul in portbagaj :blink: URAAAAAAAA

Am atasat cateva poze cu contactorul si subansamblele. E o munca de migala dar merita. Doua din lamelele de contact erau rupte dar am improvizat. Am scapat de o problema.

Pt cine doreste mai multe detalii sunt disponibil. Contactati-ma.

Multa bafta si conduceti cu grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Problema iluminatului in portbagaj revine in actualitate. Dupa o perioada de functionare a becului, acesta se incapatineza sa se mai aprinda. Asa ca am recurs la masuri mai drastice: montarea unui intrerupator in portbagaj

Deci: - intrerupator - 2ron

- cablu cca. - 4m

- papuci - 2buc.

- banda izoler

- timp cca. 2-3 ore

- un patent, surubelnita, chei torx

Cam asa arata contactorul inainte de a fi curatat(postul de mai inainte avea si poze, nu stiu ce sa intamplat cu ele)

mic2ht3.th.jpg

Revenind la problema. Se desface capacul de la portbagaj, capacul din stanga(pe care se gaseste si becul), si se indeparteaza si capacul de pe plafon care sustine tapiteria plafonului

dsc05303wf8.th.jpg dsc05310gj2.th.jpg dsc05309ny7.th.jpg

Se monteaza papucii pe cablu si se face o gaura in carcasa din dreapta unde urmeaza sa fie montat intrerupatorul

dsc05307td2.th.jpg dsc05306fx0.th.jpg

Se trage cablul prin stalpul din spate, prin trecerea de cauciuc, stalpul de la portbagaj pana in interiorul portbagajului catre mufa care duce la alimentarea contactorului

dsc05311ho8.th.jpg dsc05312qw1.th.jpg dsc00111editiq9.th.jpg

Se monteaza la loc capacele in ordinea inversa demontarii.

Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Nu are foarte mare legatura cu portbagajul dar ca sa nu mai deschid alt topic:

- nu mai functioneaza unul din cele doua becuri care lumineaza placuta de inmatriculare din spate. Am schimbat becul si nu e de la ala. Una din ele merge deci banuiesc ca nu e nici siguranta.

Alte idei? Cum ajung la cabluri sa-mi dau seama ce si cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

la mine,becul de la portbagaj l-am inlocuit cu un alt ansamblu,cu 3 leduri,cumparat, care confera o lumina albastra...dar cand m-am decis sa-l pun la loc pe cel original, acesta nu se mai aprinde si nu gasesc explicatie...ca nu este ars, iar cel pe leduri inca functioneaza...stie cineva cam ce ar fi|? legat de sigurante,undeva..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@SAMSON: Lucrez si eu la o instalatie de genul acesta, mai exact masina mea a venit din fabrica fara bec in portbagaj. Astazi am desfacut cam tot prin spate sa pot studia problema si sa prepar material.

Am observat ca am cele 3 fire care intra in broasca dar nu am resusit sa le gasesc finalul. Am desfacut partea din stanga portbagajului, am dat jos capitonaj dar nu era nici un fir liber sau ceva de genu.

Intrebarea mea este ai putea sa-mi spui care dintre cele trei fire de la broasca (maro, maro-albastru, maro-negru) trebuie sa le caut in portbagaj pentru a lega becul.

Atasat 2 poze (1.broasca, 2.portbagaj partea stanga)

DSC04008.jpg

DSC04013.jpg

Daca mai ai ceva indicatii sau idei referitoare la operatiune le primesc cu fericire :icon_thumright:. Acuma sunt in cautare de masca de plastic cu orificiu pt bec, masca mea nu are prevazut asa ceva.

Modificat de nph
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
la mine,becul de la portbagaj l-am inlocuit cu un alt ansamblu,cu 3 leduri,cumparat, care confera o lumina albastra...dar cand m-am decis sa-l pun la loc pe cel original, acesta nu se mai aprinde si nu gasesc explicatie...ca nu este ars, iar cel pe leduri inca functioneaza...stie cineva cam ce ar fi|? legat de sigurante,undeva..?

Nici mie nu mi se mai apride becul in porbagaj, becul e bun, la sigurante m-am uitat si nu am vazut nici una arsa, poate stie cineva exact care e siguranta sau stie problema. Astept un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastalian daca becul e ok, sigurantele nu sunt arse si nu ai mesterit nimica in acea zona, atunci ai putea sa incerci la broasca de la portbagaj. E drept ca operatiunea e putin mai complicata, dar sunt multi care s-au plans de faptul ca s-a oxidat/depus praf in intoriorul mecanismului si nu mai face contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ok ramane sa vad la broasca daca e problema. ms de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

becul de la portbagaj poate sa nu se mai aprinda si daca dioda care este puna in circuit( se afla tot langa bec) se arde!

uneori se arde si siguranta care alimenteaza( si protejeaza circuitul) cu tensiune de la baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@wolfvw poti sa dai mai multe detalii despre dioda respectiva ?! functie? necesitate? am facut recent o instalatie, am montat bec in portbagaj si vreau sa ma apropiu cat mai mult de instalatia oem!! mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

ma ajuta si pe mine cineva cu niste poze cum scot prostia aia de plastic sa pot schimba becul. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rabatezi bancheta si desfaci toata porcaria aia de plastic pe care sta becul. Adica ala cu totul, unde se aseaza polita portbagajului.

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!