Jump to content

Curatare EGR fara a fi dat jos de pe motor


allyn87
 Share

Postare recomandată

Am gasit pe net o metoda mai simpla si mult mai usoara de curatare EGR direct pe masina 

dar nu la o masina din grupul VAG, si de aici se poate cumpara produsul http://www.polmot.ro/spray-uri-tehnice-chimicale/545-spray-curatire-sistem-admisie-aer-si-egr3-wynn-s-egr-3.html, nu stiu cat de eficienta e procedura si daca poate afecta ceva la motor, Cine facut asa, sa ne zica si noua, daca e in regula.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca am curatat mai multe EGR-uri,cred ca acel spray e frectie la picior de lemn si mai ales ca mizeria e intarita tare si se afla si pe galeria de evacuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dat jos EGR-ul se poate folosi acel spray? sau e mai bun un nitrodiluant sau decarbusolv??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca am curatat mai multe EGR-uri,cred ca acel spray e frectie la picior de lemn si mai ales ca mizeria e intarita tare si se afla si pe galeria de evacuare.

+11111111111111111111111111111111 asa mai fac uni..se duce mizeria..care se duce la un mers mai turat putin..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma poate ajuta cineva cu o informatie , daca desfac EGR ul pentru curatire am nevoie de garnituri noi pentru montarea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 pt. spidi NU trebuie alte garnituri

 

Avand in vedere ca am curatat mai multe EGR-uri,cred ca acel spray e frectie la picior de lemn si mai ales ca mizeria e intarita tare si se afla si pe galeria de evacuare.

 

Poate de admisie  ..

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da corect,galeria de admisie nu de evacuare.,greseala mea,multumesc pt observatie,corectie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Toata mizeria din EGR, si din tubulatura din zona, a fost trimisa in camera de ardere, la segmenti, aici ar fi o mare problema, apoi in turbina, a imbacsit-o si pe asta, si spre galeria de evacuare, urmareste in timp sonda lambda sa n-o ia razna, si ce mai e pe acolo. In rest pentru cel care curata, acesta castiga timp si banuti mai usor, operatia se face rapid si intr-o parcare, la bordura cum se mai zice !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde ajunge mizeria la turbina?

traseul nu cumva este Filtru aer-Turbina-Intercooler-EGR-Motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ramanane in motor? nu iese in prin evacuare, antreneaza turbina,  trece prin catalizator si apoi pe tobe afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

trebuie dat jos sa l cureti ca lumea si depinde de depuneri poate trebuie sa dai jos si galeria daca ai depunere multa ,se curata manual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am dat jos pe al meu și l-am curățat prima data cu Decarburol apoi am dat cu spuma activa luata de la o spălătorie auto (ei ziceau ca pt motor o diluează 1la2. ). Eu am diluat 1la1.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

post-19357-1375736516288_thumb.jpg

post-19357-13757365526341_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
PopaAlexandruGabriel

Salut! Astazi mi-am curatat si eu egr la masina, fara sa il dau jos (nu am putut desface suruburile). L-am curatat cu benzina si alcool tehnic. Nu era murdar, dar nu stiam cum e, fiindca  eu am masina doar de un an si in timpul asta nu l-am curatat niciodata. A iesit foarte bine si asa pe masina (am folosit o periuta de dinti). Acum nu stiu ce sa zic, cum merge, daca e vreo schimbare, poate doar  putin  la sunet sau  mi se pare... Sa se mai  incalzeasca putin si as   incerca sa curat si  intercoolerul. Va multumesc pentru cele citite aici!

 

Alexandru, 

tu nu ai fost pe la scoala ?!

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,am curatat egr,l-am dat jos si i-am dat cu o periuta si cu spray de degresat.dupa ce l-am pus inapoi pe masina s-a stins martorul galben din bord,dar minunea a tinut decit o zii

acum iar s-a aprins,exista vreo alta modalitate de a-l curata mai bn?s-au martorul galben ar putea fii din altceva?turbina e ok,se aude

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza eroarea de pe 01-engine. Sau vezi daca tine vacuum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!