Jump to content

Golf 6/Jetta - Park assist


Wiki
 Share

Postare recomandată

micuzzu_marius

aproape 100% se poate  monta sistemul pe jetta mk6 din cate m am mai informat , o sa mai revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny2012. acum am inteles ! pai daca nu s'a pus din fabrica pana acum de ce pe lista de dotari optionale apare chiar prima park assist ?! sa nu fie nici una cu asa ceva ?iar inelele etansare sunt de pe passat ? fa-mi o poza la masina ta sa vad cum ti'a iesit ! salut

unde vezi tu seby park assist pe jetta la optionale? este doar park pilot, senzori de parcare fata+spate

 

la ce inele de etansare te referi?

nu am montat park assist pe masina, am park pilot din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Dupa ce le am activat din can park pilot(senzorii fata+spate) si park assist, eu neavanad fizic pe masina nici un senzor, modul etc, am intrat pe adresa 44 stering assist in Adaptation la chanel 4 si ma lasa sa aleg park assist instalat sau nu, deci ma face sa cred ca 99.9% merge, dupa ce adaug fizic pe masina si park pilot fata +spate, modulul care suporta park assist si cablajele aferente, cele doua butoane in bord, nu vad de ce nu ar merge, e tehnic la fel cu golf 6, ca nu s a pus pe jetta e ca e facut sa fie mai low cost pt america, in europa e un golf cu portbagaj, can ul e la fel, bcm la fel, tot tot, cunoscatorii cred ca stiu mai bine, eu doar din ce m am informat nu am facut operatiunea inca, e in plan



asta e print screenul, fundalul e cu poza de pe carsystem, la mine pe masina e in stanga si arata ca ma lasa sa aleg in adaptation

post-97030-0-59984300-1364229514_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. posibil sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny2012. acum am inteles ! pai daca nu s'a pus din fabrica pana acum de ce pe lista de dotari optionale apare chiar prima park assist ?! sa nu fie nici una cu asa ceva ?iar inelele etansare sunt de pe passat ? fa-mi o poza la masina ta sa vad cum ti'a iesit ! salut

unde vezi tu seby park assist pe jetta la optionale? este doar park pilot, senzori de parcare fata+spate

 

la ce inele de etansare te referi?

nu am montat park assist pe masina, am park pilot din fabrica.

am gresit eu dany .m.am dumirit acum klumea. Oricum un lucru tare este faptul ca bara permite montajul intrucat are si punctele marcate pe spatele barii ca sa poti monta sistemul.m.am uitat la bara mea veche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius hai ca am adaugat pozele 

 

20130309143401.jpg

20130309143356.jpg

20130309143300.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

bara de jetta deci are marcate semnele pt cei doi senzori de park assist, inca un motiv sa mearga sistemul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei si park pilot vezi ca sunt si alea marcate !



uite in poza 1 de exemplu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

si park pilot pun, e obligatoriu ca sa mearga park assist, da am vazut ca toate sunt marcate, 6 senzori pe fata vor fi, 4 park pilot, 2 park assist mai pe lateral putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap exact ! 4 frontal si 2 laterali ! daca aveai casco faceai combinatie direct din fabrica :D dar cred ca e ok si asa . daca te apuci sa ma anunti ca tare sunt curios. daca era iti recomandam bara mea dar e de reparat la ea si nu cred ca vrei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O veste buna: locul pentru senzorii de park assist sunt marcati deja pe bara fata la jetta mk6 :winter:

Sa vina caldura ca sa se lipeasca ca lumea suportii pentru senzori :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape 100% se poate  monta sistemul pe jetta mk6 din cate m am mai informat , o sa mai revin cu detalii

 

Eu imi aduc aminte ca acum mai bine de vreo juma de an, cineva a mai avut aceasta nebuloasa... si v-am zis atunci ca merge sigur.

 

Sa va cumparati tot ce trebuie - mufe, conectori - ca sa iasa treaba frumos.

 

Mai va trebuie freza pentru bara, facut sablon pt marcare... si rabdare - e ceva de demontat, dar efectul este maxim - dureaza cateva ore bune lucrarea, daca vrei sa faci cablajele ca de fabrica, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sablon pentru marcare ? La ce e nevoie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa dai gaura din exterior in interior.... sa nu iti strice vopseaua, la iesire - daca dai gaura din interior.....

 

senzorul de PLA are un suport mai mare si o anumita pozitie - nu dai gaura direct si vine ca senzorul de parcare - infipt la fata.

 

... ceva de genul - IMG_20130301_195035_zpsf8b8272a.jpg

 

cum am facut la mine.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baiatul asta cum a dat gaurile? Din interior sau din exterior?

 

pla02.jpg
 

 

pla03.jpg

 

 

Si nenea asta tot din exterior da gaurile, dar la el bara nu are semnele pe spate.

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=3lqS-Q_YZZ0#t=78s
 

Cum masori sa vezi unde sa dai gaurile pe fata ca sa corespunda cu marcajele de pe interiorul barii?

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

pai asta e daca vrei sa gauresti cu freza din exterior nu vezi locul marcat, trebuie din interior sa fii pe marcaje si daca nu pui banda sare vopseaua pe margine cand trece freza si eu tot din exterior as gauri dar cum stiu ca o sa corespunda cu marcajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

simplu - iti faci sablon pe interior, dupa care il aliniezi pe exterior. Sablonul este valabil pentru ambele parti - eu asa am lucrat cand mi-am pus PLA-ul.... si a iesit ca de fabrica - zic eu....

 

La bara de Jetta - doar centrul marcat te ajuta.... gaura o sa fie mai mare, asta am vrut sa va explic - ca e vb si de suportul senzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa fie mai mare...stie Florin ce spune, doar vorbeste din experienta :icon_thumleft: ...depinde si de ce suport de senzor folosesti...cei de passat b6 sunt mai mari, am masurat acum, au 33mm...am descoperit ca cei de CC sunt mai micuti si mai finuti... :P...cand ajung acasa ii masor si pe ei...mai greu cu banda adeziva pentru holderii de CC...nu exista cod in ETKA, consilierul de piese de schimb a zis ca nici el nu ma poate ajuta...asa ca am luat mai multe bucati din cea pentru senzori PDC...sa fie acolo :D ...sa vina odata caldura...ma uit pe geam si vad cum ninge :frigbaitata:

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de G6 sunt si mai finuti.... dar nu asta e ideea - ci e important sa se aleaga suportul adecvat - ca senzorul sa stea in pozitia exacta... altfel, ai surprize cand o sa isi caute locul de parcare.

 

deci, nu e important ce e mai finut.... ci e important ce e corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Danny Nu se lipesc cu banda, exista lipici special care lipeste si polipropilena .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDR, la senzori de park assist de pe B6 exista cod de banda adeziva in ETKA:

 

1x 3C0 919 939 F - banda adeziva pe ambele parti fata stanga
1x 3C0 919 939 G - banda adeziva pe ambele parti fata dreapta
2x 1T0 919 133 B - inel etansare
1x 3C0 919 494 GRU - suport senzor PLA (Passat-2010)
1x 3C0 919 493 GRU - suport senzor PLA (Passat-2010)

 

Florin, cum la Jetta nu exista niciun fel de date despre codul senzorilor PLA si a suportilor aferenti, cam ce ar trebui cumparat?

 

La G6, in ETKA nu vad cod pentru suporti...zice ca nu se pot inlocui, doar sa cumperi bara cu totul (imbracatura bara - vin din fabrica montati)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 6 vin lipiti  si stiu ca se puteau comanda si separat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum in etka nu mai e cod pentru ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin ar mai fi o idee ca sa faci gaura fara sablon. Pui autocolant ca sa fie si mai bine . O idee buna ! Dai gaura in centrul locului insemnat pe interior iar apoi cu freza la dimensiuneA corecta bagi burghiul in gaura si apoi inaintezi cu freza . Si nu mai trebuie sablon si asa mai departe . In fine zic si eu tu stii mai bn ca noi toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

asa cred si eu, gauresti cu burghiu mic pe interior, si dupa aia pe exterior avand semnul gauresti cu freza



daca vedeti in film are deja gaurile facute de pe interior cu burghiul mic exact pe marcaj si gaureste cu freza pe exterior  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!