Jump to content

Golf 6 - Ornament toba finala


mede
 Share

Postare recomandată

la 2.0 tdi se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

da, asa mi a zis cel de la skoda, 1.2 tsi, 1.4 tsi, 2.0 tdi



oricum merge si la 1.6tdi ca e la fel dimensiunea tevii(65mm)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat si eu azi codul 5L0071910. Pretul a fost 110 lei. Sigur sunt 2 bucati la set? Pretul asta e cel mai mic din cate au fost mentionate pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma ce diametru exterior au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor

Am montat aceste ornamente pe un golf 6 1.4 tsi 160 cp fara probleme dar la 1.2 tsi am observat ca teava e cu cativa milimetri mai groasa decat la 1.4 tsi si intra mult mai greu ,are aproape diamentrul ornamentului cromat nu mai vorbesc de faptul ca ornamentul are in interior acele sisteme de agatare .

Voi cum ati procedat cand ati montat aceste ornamente pe 1.2 tsi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a intrat fara o ureche de prindere rupta, dar tot sta acolo cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot cu acel inel ajunge la 70mm.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am rupt pe cel de jos, astfel nici nu se mai vede. La mine unghiul de taiere al tevii era mai mare decat unghiul tips-ului si se vedea clema de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cutie scrie ca se potriveste pt yeti 1.2 tsi oare diametrul tevii la yeti e mai mic decat la golf 1.2 tsi ca altfel nu imi imaginez de ce trebuie rupta o clema sa se potriveasca la golf ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca "trebuie" rupta, pur si simplu intra mult mai usor cu ea rupta decat cu toate intregi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va recomand sa cumparati ornamente OEM, eu am cumparat unele de pe ebay si sunt atat de patate si murdare dupa abia un an de nici nu se mai vad :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, incearca sa dai cu un metal polish si foarte posibil sa se ia.

Pune o poza sa vedem si noi starea lor pt ca in acest topic e vorba de orice fel de ornament care se poate pune la evacuarea de G6 :D.

 

Cele de Yeti sunt la un pret mult mai mic si nu cred sa difere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai prieteni, acum vin de la masina, cilindrul tobei nu e drept pe sectiunea finala. Si uite si in poza se vede ca ornamentele nu sunt cilindri drepti.

post-13400-0-00703400-1364916323_thumb.j

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am recitit postul tau anterior si am vazut ca ai zis si de suprafata de sectiune. 

Eu credeam ca te refereai doar la diametrul exterior.

 

Vad totusi ca sunt o multime de variatii la tips-urile oem. La mine sunt drepte:
photokzm.jpg

@Ionut: Tu ai mai taiat din teava sau ai pus tipsurile in prelungire?
Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am taiat, sunt in prelungire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine sunt tesite ca in poza lui kimdiesel..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati putin ca unii au inteles gresit.Diametrul ornamentului e la fel pe toata lungimea lui,doar in capat e taiat putin oblic la fel cum e si teava de esapament.

Daca pe cutie scrie ca se potriveste pt 1.2 tsi de ce  nu il pot introduce nici macar cu ciocanul?

Vad ca si alti colegi de forum care au aceasta motorizare s-au chinuit sa-l monteze asadar au rupt o clema ca sa il poata monta.Aveti vreo idee ce sa fac cu ornamentul ca sa-l montez fara sa rup clemele de prindere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa incerci sa il montezi dimineata, cand teava nu este dilatata, ma gandesc. Eu am incercat imediat dupa ce am oprit motorul, probabil din cauza asta am fost nevoit sa rup tot ce se putea.

Oricum este vorba de zecimi de milimetru, ca sa intre ok dracia aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tvf82, aici e vorba de cilindru (diametrul sigur ca e la fel pe toata lungimea), dar nu este un cilindru circular drept.

In instructiunile de montaj zic cehii sa tai teava drept, ca tot vorbim de asta,...si apoi sa montezi tipsurile. Eu unul nu am de gand sa fac asa ceva.

Sa folosesc putin wd40 inainte de a le bate cu ciocanul...ar ajuta sa intre mai usor?

Asta cu montatul dimineata e o idee buna, eventual pe ele sa le bagi putin in cuptor cat sa nu friga. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Am montat ornamentul, un sfat ca sa mearga mai usor trebuie putin turtite ondulatiile clemelor (nu rupeti nici unul)cu un patent si pe urma batut oranamentul pe teava cu ciocanul protejand cu o bucata de lemn+ carpa, vine fara probleme pe 1.6 TDI, pe cutie scrie ca e pentru 1.2 TSI si 2.0 TDI(nu si 1.4 TSI..ciudat)



nu rupeti nicio clema am vrut sa zic*

post-97030-0-60879500-1365178196_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!