Jump to content

Golf 6 - Ornament toba finala


mede
 Share

Postare recomandată

Dupa cum spune si topicul, intrebarea mea este, de unde se pot cumpara ornamente toba finala (toba dubla, motorizare diesel) pentru Golf 6 OEM? Vorbesc aici despre preturi acceptabile, nu gen 600lei. Eu am masurat la o skoda superb ornamentul tobei finale cu, care a venit din fabrica, fiind de 7cm, daca nu gresesc, iar la golf toba este de 6cm. Am gasit asta http://www.porsche-inter-auto.ro/accesorii/accesorii-skoda/skoda-superb/ornament-toba-finala-octavia1 la pretul de 214lei. Stie cineva daca se potriveste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ok, mersi

Cred ca am gasit, este 127lei, aici: http://www.aviamotors.ro/doc/Lista%20pret%20catalog%20accesorii%20Yeti%20%202011.pdf

Se specifica si motoarele diesel 2.0TDI CR 81/103kw. Eu avand motorul 2.0TDI CR 81kw, cred ca ar trebui sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-au ajuns ornamentele pe care le-am comandat la Skoda Cluj. Am dat comanda pentru Skoda Yeti, iar pretul a fost de 122RON / set. O sa revin cu mai multe detalii si poze ca se pare ca trebuie taita toba, drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dimineata m-am trezit fara ornamentul de toba... avand in vedere ca era 'fixat' doar prin lovire cu un ciocan din cauciuc, ori a cazut, ori a fost imprumutat.

Aveti idee daca asta de Yeti se potriveste la Jetta 1.2 TSI? Ce diametru are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nah, ce parere aveti de faptul ca trebuie taiata toba?

Nu are nicio treaba, dar ti-as sugera sa gasesti o metoda de a le prinde mai serioasa decat impingerea lor acolo avand in vedere ca

Azi dimineata m-am trezit fara ornamentul de toba... avand in vedere ca era 'fixat' doar prin lovire cu un ciocan din cauciuc, ori a cazut, ori a fost imprumutat.

Aveti idee daca asta de Yeti se potriveste la Jetta 1.2 TSI? Ce diametru are?

Exista unul de Yeti si pentru 1.2 TSI. Daca nu ma insel e chiar asta de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am atasat aici poze cu: toba mea, dimensiunea tobei mele, ornamentul de la Skoda Yeti, dimensiunea ornamentului, sistemul de prindere al ornamentului, cum arata ornamentul sus pe toba si motoarele pe care se potriveste acest ornament:

photo12ja.th.jpg

photo22kq.th.jpg

photo32a.th.jpg

photo41q.th.jpg

photo11gg.th.jpg

photo21zc.th.jpg

photo31e.th.jpg

photo4fgu.th.jpg

photo1wz.th.jpg

photo2ft.th.jpg

photo3kg.th.jpg

Acuma ca am studiat mai bine ornamentul si sistemul de prindere al acestuia, mi-am dat seama ca nu are nici o treaba cu taiatul tobei, ar fi o nebunie sa tai din toba sa prind un ormament. Ideea era, explicatia celor de la Skoda chiar in manualul de instalare a acestor ornamente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu costa cat cele de la VW. Pentru Jetta costa 6xx lei.

Arata bine tips-urile de Yeti. Mi-am comandat si eu azi un set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata bine pe G6

le am comandat si eu de 3-4 ziele la avia motors pantelimon, 127 ron..

cred ca in prima sapt din ianuarie ajung.., oricum nu cred ca le pun pana la primavara..

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, aveti idee daca s-ar potrivi si la skoda 1.2 tsi???

sa inteleg ca sunt doua bucati si se pot utiliza la 2 masini, cuplandu-ne doi la acesta afacere???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul ornamentului pentru motorul 1.2TSI este : 5L0 071 911

Costa 106 ron la orice reprezentanta

Sarbatori fericite !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am masurat la jetta 1.2tsi diametrul la evacuare si a iesit 65mm.

Cele de 70 de mm de yeti, din pacate, nu pusca.

mai cautam.

Offtopic: Cred ca multi de aici au pierdut informatia cea mai importanta, dimetrul evacuarii si cel al ormanentului. Degeaba spunem ca potriveste la 1.2tsi (de golf) daca nu potriveste si la jetta.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba ar trebui sa puste.

Nu cred ca e diferit diametrul evacuarii de la Jetta la Golf. Si e normal ca tips-ul asta sa fie putin mai mare decat cel original, pana la urma cel original trebuie sa intre in asta nou...

5L0071910_6.jpg5L0071910_7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Rave, eu am dat dimensiunea de 65mm masurand efectiv diametrul evacuarii. Am vazut ca tu ai 1.2tsi golf, ma ajuti te rog cu o masuratoare? ;)

Tot 65 am si eu. Asa ca astea merg si pe Jetta.

Sent via RCD 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul original pentru ornament toba finala Jetta 1.2TSI este 6R0 071 910

post-9097-0-87854700-1358068077_thumb.jp

post-9097-0-64232800-1358068095_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e mult mai scump pentru jetta in comparatie cu cel de yeti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza de mai jos scrie clar ca pentru codul 5L0 071 910 este numai pentru motoarele de 1.4 si 2.0 si 1.2TSI pina la data de 31.05.2010

Pentru motoarele 1.2TSI dupa aceasta data codul este 5L0 071 911

Probabil au schimbat ceva dupa aceasta data la evacuare

post-9097-0-52259900-1358069360_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5L0 071 911 este asta:

pic_5L0071911.jpg

Primul nu mai este reomandat la 1.2 TSI deoarece vin 2 tips-uri in pachet si nu exista 1.2 TSI pe nicio masina sa aive 2 tevi la avacuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le am ridicat si eu ieri, dar nu le montez pana la primavara, cand pun rotile de vara..

post-7527-0-51089600-1358073529_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi, mancat de cur-iozitate, ma duc pana la dealerul Skoda din Cluj sa vad daca au pe stoc si la ce pret; si primesc urmatorul raspuns:

5L0 071 910 - 380 lei cu TVA

5L0 071 911A - 620 lei cu TVA (vin doua bucati).

Am facut doi ochi MARI, m-am scuzat si am plecat.

Recomandari de unde pot cumpara 5L0 071 911A? (la un pret decent)

Mersi!

Modificat de claudellus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba asta e fenomen. Daca gasesc bonul il si scanez. Eu personal am fost la Skoda Cluj, pe Calea Turzii. Pretul pentru 5L0 071 910 a fost 122lei/set.

Cu Skoka Cluj am avut probleme de fiecare data, iar unele din ele extrem de urate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Brady e tot cam 400 lei. Am vrut sa-mi cumpăr astăzi, dar la prețul asta am zis pas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva se intampla gresit. Am si eu unul pe masina, desi nu l-am cumparat eu, tot 120 a fost pretul...

Propun o afacere, le cumpar la 120 de lei si trimit mai departe cu 200 de lei :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!