Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Du-te si vezi aia maro, arata bine. Tot un samsar o vinde, e destul de scumpa dar pe la 15,500-15-,700€ o cumperi daca este ok, in special kilometrii, are totusi 4 ani masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-au raspuns colegii deja.

Eu ti-as spune ce le spun tuturor:

  1. nu mai luaț mașini de peste 10k din țară! Avionul pana în Germania cu wizz sau tarom este 30-50 euro.
  2. dacă vreți neapărat mașini din România, mergeți la un dealer ales de voi pentru verificare, eventual mecanicul vostru ce nu poate fi mituit. Probabil și un coleg de forum cu interfata din orasul respectiv vă poate da o părere pertinentă.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Catalin M said:

Verificarea nu va fi niciodata 100% sigura! Rulajul este cu siguranta fals, risca sa dea banii astia pe o masina cu 300.000-400.000 km si cine stie ce istoric.

Si atunci care e solutia cand cumperi o masina sh ? Nu conteaza nr de km atata timp cat masina la teste iese in stare buna si nu are probleme. Am vazut masina cu 100.000km ce era terminata si acelasi model cu peste 400.000km ce inca mergea bine.

Inca ceva, mare atentie la zgarieturi, se folosesc carioci din alea de acoperit zgarieturile, iar dupa ce o cumperi si o speli peste cateva zile daca o murdaresti ies la iveala :)

3 hours ago, EsTeTicu said:

Eu personal am avut Passat B6 vreo 4 ani, dar am condus A4 B8 al socrilor pe cateva drumuri mai lungi prin tara si concluzia mea (intens contestata) este ca multilink este o prostie, cel putin strict prin comparatie, de-asta nu o sa imi iau probabil niciodata Audi. Poate la A6 2012 pe MLB e altceva...

CC-ul este mai degraba asemanator, daca nu identic cu Passat-ul din punctul asta de vedere, decat cu Golf-ul.

In alta ordine de idei, daca ar face si nemții sau turcii de pe mobile.de poze cum fac samsarii romani...

Pai golful si passat-ul au cam aceeasi suspensie.

De ce zici ca ti se pare o prostie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primesc telefoane de la diversi indivizi si primele intrebari standard tin sa cred :

1. Cum merge motorul?

2. Cum schimba cutia?

Mai fratilor ce este in capul vostru? Ultimul auziti intrebare - "are suspensie cu perne aer?" sau "cutia este DSG 2" ( deducea doar ca am schimbat nuca schimbatorului ) intreb daca a mai avut vw - si sa eschivat cu "am avut alte masini"

Cum sa nu fie pacaliti de samsarii nostrii?

Eu inainte sa imi cumpar masina am pierdut nopti intregi pe forumuri / sau am sacait prieteni cu tot felul de intrebari sau am mers cu masini care aveau optiuni apropiate celor care le doream eu.

Dupa vreo 20 de masini verificate ( passat cc si skoda superb ) bineinteles cu sute de mii de km dati inapoi si samsari gen "merge bine bossulica - nu bate nu troncane" si cand l-am luat tare la intrebari sau la sigur am primit raspunsuri "haide frate ma lesi la banii astia vrei si kilometrii reali" m-am dus frumos in Germania si am avut 3 masini salvate pe care le-am vazut si condus. 

Si ce crezi - dupa toate verificarile sa intamplat neintamplata la nici 2/3000 km span in instalatie ( reparatie de 2/2500 Euro numai cu piese originale ) Nu a fost usor ca deh ca tot romanul - ne aruncam la bani si masini care nu ni le permitem. Este ca o ruleta ruseasca - unii au bulan si nu se strica nimic / altii baga bani in ele si aici nu ma refer la tuning sau retrofit`uri. 

Mergeti si vedeti masina - puneti in balanta bune si rele. La samsari sunt toate COSMETIZATE ( interior / exterior / motor ( aici un baiat care a venit si a vazut masina mi-a spus de ce nu am spalat motorul? Ca toate masinile ce le-a vazut in targ sunt cu motoarele spalate. Bineinteles ca au motoarele spalate - ca sa nu se vada eventuate urme de ulei )

Nu esti din acelas oras? Ai un prieten sa vada masina sigur - ce te costa?

Cartea masinii se poate face foarte usor. 

Cereti VIN`ul masinii sau chiar prietenul sa faca o poza ( poti primi VIN'uri ale altor masini ) - verifcati masina la VW.

TREZIREA !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, sa nu luam totusi ca etalon anunturi din astea de privat, care cere pe ea un pret pe care nu-l va primi niciodata...nu ala e pretul real al unei masini din 2012...pai asa, mai pui 10.000 eur si cu banii aia iti cumperi ceva nou, si cu garantie....nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uratzelul_flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam toate sunt masini de samsari. De evitat. Cauta o masina vanduta de proprietar, nu genul de masina adusa acum din Germania de la o batranica.

Vor fi ceva mai scumpe sau nu vor fi foarte bine echipate la acelasi pret dar vor fi masini corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uratzelul_flo

Am inteles.Poti sa-mi recomanzi ceva?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cititi ultimele pagini, tuturor celor care vor sa-si cumpere un CC, avand in vedere ca e o masina scumpa, de obicei cam peste 10.000 euro, pentru a evita o teapa majora, li se recomanda sa caute afara. Si totusi, ce observam ?! Ca de obicei, aceiasi posibili cumparatori (si alti noi), posteaza tot masini din Romania.

Ce sa intelegem?! Ca unii o cauta cu lumanarea? In cazul asta .. la ce mai cereti parerea, daca voi vreti neaparati sa fiti tepuiti de vreun samsar roman?

S-a spus de atatea ori ... mergeti oamenilor in afara! Reduceti considerabil sansele sa luati teapa! Nu spune nimeni ca afara nu sunt jafuri ... insa in niciun caz ca in Romania! Tot ce e rau afara (si ieftin), este urcat pe platforma, adus in Romania, retusat, cosmetizat, ca mai apoi sa fie vandut pe net drept masina buna (de cele mai multe ori mai scumpe ca unele de afara, ca deh, mergeti si ia-ti afara daca e mai ieftina).

 

Cascati ochii ... ca sa nu deschideti portofelul degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver
11 hours ago, bfor said:

Ei, sa nu luam totusi ca etalon anunturi din astea de privat, care cere pe ea un pret pe care nu-l va primi niciodata...nu ala e pretul real al unei masini din 2012...pai asa, mai pui 10.000 eur si cu banii aia iti cumperi ceva nou, si cu garantie....nu ?

Problema este ca majoritatea ia ca etalon masini care au fost 40-50.000,-euro si, ca prin miracol, ajung in tara cu "145.000 km REALI 100%", vandute la 10.000,-euro. Din experienta personala, adusul costa 1000-1200,-euro personal sau minimum 500,-euro pe rampa. Si asta in conditiile in care ai marele noroc sa ajungi in Germania si sa fie ce trebuie PRIMA masina pe care o vizionezi. Daca ai ghinionul sa stai 3-4 zile p-acolo vizionand, testand si cautand alte variante, citeste paragraful urmator.

Tot experienta personala (un amic): Mers in Germania, vizionat 14 masini (!!) si NICIUNA nu era ce trebuie. Cheltuiala = 900,-euro (bilete avion, cazare, masina inchiriata, motorina etc.). Intors acasa cu mana goala si cumparat masina din Romania, de la proprietar, la un pret cu aprox. 2.000,-euro mai mare decat cel al pietei (de masini samsarite), dar avand o certitudine ca este ce trebuie. Pentru unii nu conteaza kilometrii si respect aceasta alegere, dar dup-aia apar plangeri ca VW este masina ieftina, nefiabila, se strica usor si altele, pentru ca masina defapt avea +300.000 km la momentul cumpararii... Pana cand sa tina si o masina?!

Pentru cei care vor sa-si faca o idee ce se vinde in DE, la reprezentanta Audi : http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=241985033&isSearchRequest=true&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&scopeId=C&minMileage=200000&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=4&pageNumber=4 . Credeti ca cele care se vand in RO au 140.000 km "reali"? Nu mai luam in discutie diferenta de dotari... Cel mai simplu va puteti face idee cautand in DE si comparand ce gasiti acolo, neaparat la dealeri cu 5* feedback si multe recenzii (sansa de teapa mai mica), cu ce gasiti in RO. Discrepanta o sa fie enorma. Spre exemplu: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=233302472&scopeId=C&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&fuels=DIESEL&maxMileage=200000&minPrice=15000&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=4&pageNumber=3 sau http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=240232524&scopeId=C&isSearchRequest=true&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&maxMileage=200000&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=4&pageNumber=1&action=topOfPage&top=1:3 , in functie de ce raport preferati (km putin - dotari putine sau km multi - dotari mai multe). Nu va mai faceti iluzii! Masinile ieftine ajung in RO pentru ca alte tari vor sa scape de ele!

Masini de samsari - nu s-ar vrea, de proprietar din RO - nu prea ca e mai scumpa ca a samsarului, din DE - iar nu prea ca nu e la botul calului. Pana la urma, tot samsarul castiga! ;) 

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ! Ai perfecta dreptate ! Cine vrea o masina sigura, o cumpara de la un dealer autorizat si serios, de preferinta neamt adevarat ( am fost la mai multe autohouse-uri in Germania cu patroni turci, care incercau sa-mi explice ca este normal ca lichidul de racire sa se innegreasca  la motorul diesel ....:argue: si dupa ce m-am contrazis cu el, mi-a aratat foarte iritat poarta ...) care, daca nu are nimic de ascuns, o  sa va comunice din timp seria masinii ca sa o verificati in Romania, o sa va inscrie pe factura nr de kilometri din bord si, eventual, o sa va acorde garantie 6 luni. Pentru toate astea se plateste un pic mai mult, dar macar aveti siguranta, pentru ca un dealer serios preia masina de undeva ( prin licitatie sau direct de la o persoana fizica ) si ii face o verificare inainte sa o vanda, si daca are probleme tehnice, le repara inainte sa o puna in circulatie. La ei, daca inscrie pe factura km eronati , masluiti, e caz penal... 

Cat despre privatii nemti care vand masini, si care ridica din umeri cand le arati ca nu e aliniata bine capota sau portiera, si ei sustin sus si tare ca au luat masina de noua si nu a avut niciun incident...ce sa mai vorbim, fiecare padure cu uscaturile ei...

Ah, sa nu uit...! Inca ceva , fugiti de anunturile unor dealeri "numai pentru export "...masinile alea sunt cu probleme, si nemtii nu au voie sa le vanda in Germania, pt ca la cererea clientului - cetatean german -este obligat sa acorde o garantie de 6 luni, pe care la masinile respective nu o pot acorda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi/tovarasi, trebuie sa intelegem cu totii ca asa este natia noastra romaneasca....ne place sa fim mintiti pentru ca avem o inteligenta precara :) 
Este greu sa vinzi o masina REALA la pret REAL, in Romania:)  Cat timp majoritatea cumparatorilor se lasa pacaliti de samsarii care fac dumping cu masini "manarite" sau cu deturnarea TVA-ului, noi, posesorii onesti si seriosi, ne chinuim sa ne vindem masinile personale la preturile lor REALE :)  Din fericire, mai sunt si potentiali clienti seriosi, care cauta masini reale, insa foarte putini in raport cu cei naivi, prostiti de samsari...
Restul e cancan. :P 
Cred ca este cazul sa trecem peste acest subiect pentru ca fiecare isi achizitioneaza o masina dupa propriile conceptii si nu trebuie sa incercam sa le schimbam noi conceptiile. Si le vor schimba singuri cand or sa ii coste bani si timp pierdut.... :) 

Modificat de sergiu2091
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, bfor said:

Exact ! Ai perfecta dreptate ! Cine vrea o masina sigura, o cumpara de la un dealer autorizat si serios, de preferinta neamt adevarat ( am fost la mai multe autohouse-uri in Germania cu patroni turci, care incercau sa-mi explice ca este normal ca lichidul de racire sa se innegreasca  la motorul diesel ....:argue: si dupa ce m-am contrazis cu el, mi-a aratat foarte iritat poarta ...) care, daca nu are nimic de ascuns, o  sa va comunice din timp seria masinii ca sa o verificati in Romania, o sa va inscrie pe factura nr de kilometri din bord si, eventual, o sa va acorde garantie 6 luni. Pentru toate astea se plateste un pic mai mult, dar macar aveti siguranta, pentru ca un dealer serios preia masina de undeva ( prin licitatie sau direct de la o persoana fizica ) si ii face o verificare inainte sa o vanda, si daca are probleme tehnice, le repara inainte sa o puna in circulatie. La ei, daca inscrie pe factura km eronati , masluiti, e caz penal... 

Cat despre privatii nemti care vand masini, si care ridica din umeri cand le arati ca nu e aliniata bine capota sau portiera, si ei sustin sus si tare ca au luat masina de noua si nu a avut niciun incident...ce sa mai vorbim, fiecare padure cu uscaturile ei...

Ah, sa nu uit...! Inca ceva , fugiti de anunturile unor dealeri "numai pentru export "...masinile alea sunt cu probleme, si nemtii nu au voie sa le vanda in Germania, pt ca la cererea clientului - cetatean german -este obligat sa acorde o garantie de 6 luni, pe care la masinile respective nu o pot acorda...

Garantie 6 luni cand tu exporti masina, mai greu sa primesti. Personal am cumparat-o de la un dealer din Germania care mi-a spus clar, daca rulezi masina in Germania, eu iti dau garantie 6 luni. Daca o exporti, nu-ti pot da pentru ca ... nu cunosc drumurile pe unde mergi. Si ii dau dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma nu va asteptati sa gasiti pe olx si prin germania masini cu retrofituri si modificari de iti iau ochii asa cum sunt aici pe forum, la preturi mici.

Un prieten a luat la 13.000 un cc (dotari de baza, fara xenon) acum 2 ani si nu a avut nici o problema la el in afara de DPF. Si are acuma in jur de 300.000km. Deci se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.04.2016 at 8:50 AM, evilsheep said:

Va salut.

Daca cauta cineva un Passat CC , DSG, 140 cp, 2011 cu 182.000 km, carte service la zi, uleiul la cutia de viteze si distributie schimbata la 175.000 km. Masina este prezentata si la sectiunea Masina mea. 

Mai jos aveti si linkul de vanzare.

Daca este cineva interesat de pe VW forum sa specifice sa putem face un pret mai ok . Multumesc

PS: nu inteleg de ce nu ma lasa sa scriu normal, si m-a bagat intr-o alta fereastra scrisa de evilsheep...

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7Gl2yj.html#35dbf1f1aa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce parere aveti despre aceste sit-uri autodna sau inspector auto care-ti ofera sansa de a verifica istoricul masinilor?

A incercat cineva asa ceva,ati fost multumiti samd....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inspectroauto.ro am verificat eu. Concludente sunt datele despre bazele de date cu masini furate in rest nu e cine stie ce.

Daca sperai, nu este vorba de istoricul intrarilor in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms,dar la autodna?

eu am vazut un exemplar cu istoric de service,pe situl lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, uratzelul_flo said:

ms,dar la autodna?

eu am vazut un exemplar cu istoric de service,pe situl lor.

Nu stiu ce sa zic despre autodna. Am la vanzare si masina parintilor mei, un Mercedes, cu service la zi, carte service. Mi-a cerut cineva seria de caroserie sa o verifice pe autodna, dupa care ma suna si se cearta cu mine ca pe autodna nu ii arata intrarile in service , de unde rezulta ca masina nu are carte service si ca l-am mintit. Mai departe nu stiu ce sa cred despre site-ul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic:

exista si " samsari" care aduc masini " la comanda", liciteaza la ea cu tine in telefon, 

inainte de asta iti da un set cu foto cu toate defectele exterioare ale masinii, si service planul din prima zi de la

inmatriculare pana in prezent .... dar sunt mai scumpe decat cele deja aflate la vanzare.

ii spui ce buget ai, ce -ti doresti si el iti spune daca poate sau nu sa-ti aduca o masina corecta in conditiile tale.

inca mai exista si astfel de oameni.

Eu asa am cumparat penultima masina si nu am avut probleme, altele decat cele normale, ( volant..etc) care nu-s din vina " samsarului".

La masina, conteaza mult si " norocul:" personal al fiecaruia... ;)

de curand, am schimbat ceasuri bord la nici 5000 km la actuala masina , asa ca.....

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general ma consider un tip norocos si sper sa ma ajute acest lucrul in germania.M-am inarmat cu un laptop ,un vag com dar imi lipseste o cunostinta la vw...poate ma ajuta cineva din iasi

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate stiu istoricul de service reprezinta informatie confidentiala si dealer-ul VW nu are dreptul de a impartasi cu nimeni fara acordul explicit al proprietarului autoturismului.

Imi este greu sa cred ca ar incalca acest aspect si ar da acces unor terti sa le faca interogari prin baza de date.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O 'cunostinta' te-ar ajuta cu siguranta. Pe mine m-a ajutat... inainte sa cumpar masina din Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!