Jump to content

Bmw seria 1 SH (2009) vs. Golf 6


Cyp88
 Share

Postare recomandată

Ba da apare in teste vs Focus, Golf , Megane, i30 si 116i.. In Autobild nr. 10 din 31 mai. Test casigat de Focus la egalitate cu Golf-ul. 319 puncte pt Focus si Golf si 318 pt Bmw.. Dar in acel test seria 1 e cu 10.000 euro mai scumpa fata de al doilea pret.. Si e vorba de Seria 1 2012 ce nu prea are legatura cu vechea serie 1.

Oricum placere in conducere ca si la Bmw nu gasesti la alt hatchback.. Eu zic ca merita un Seria 1 dar doar daca e bine dotat... Daca are bordul ala sec fara navi, farurile halogen oribile, scaunele stock, mai bine cauti altceva.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BMW e clar peste VW, in speta seria 1 peste Golf. O comparatie mult mai buna era BMW cu Audi A3.

In aceeasi bani se gaseste un Golf 6 cu ceva dotari si cu km mai putini decat un Seria 1/A3. Acum depinde ce primeaza, daca placerea sofatului, calitatea interiorului, brand-ul sunt mai importante atunci Seria1.

In opinia mea decat un BMW lesinat si fara xenon, fara ecran color, adica destul de chel option mai bine un Golf mult mai dotat.

Trendul sa se ia o marca premium, dar de baza fara nicio alta dotare in plus doar pt ca e altceva mi se pare deplasat.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navi-ul nu il vad ca pe ceva necesar, dar am vazut ca toata lumea e innebunita dupa bordul cu ecran, spre deosebire de cel simplu, atat la Seria 1 cat si la Seria 3. (cel putin la E90)

Oricum, in orice test se afla, Seria 1 va pierde la raportul pret/ ce iti ofera, desi ca masina, lasand pretul la o parte, este peste celelalte. De fapt astea sunt argumentele impotriva A3-ului si Seriei 1, ca nu merita diferenta de bani fata de variantele mai "sincere", mai "practice" si mai ieftine, chiar daca au avantaje la antifonari, materiale, etc, iar Seria 1 chiar are avantaje reale in ceea ce priveste trenul de rulare.

Dar asta nu mai intra in discutie aici, fiind vorba de SH, unde gasesti Seria 1 la pret de Golf, chiar si din acelasi an de fabricatie.

The_Ego are dreptate oricum, pe strazi sunt mult prea multe masini "premium", dar cu dotari minime, de baza. Din cauza asta, decat un Seria 1 fara nimic, mai bine un Golf HL, care, in situatia asta, compenseaza suficient de mult incat sa merite.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6 are motor tranversal iar Serie 1 are longitudinal, la faza asta Golful pierde. +1 Serie 1.

Si de ce ar conta asta in alegerea unei masini, in cazul de fata?

Audi A4, A5, A6, A7, A8, R8, Q5, Q7, toate BMW, VW Touareg, Phaeton, Passat B5 si B5.5 au longitudinal. Mercedes C, E, R, S, etc au longitudinal. Oare de ce?

Nu inteleg de ce VW a trecut Passat-ul B6 si tot ce urmeaza dupa el pe motoare transversale.

Nu stiu cum are Golful cutia de viteze (cine stie sa posteze), dar BMW 116d, 118d si 120d la 3000rpm in a6-a au 180km/h.

Daca ar fi sa aleg intre 120d si Golf 6 2.0 170 as alege BMW cu ochii inchisi.

Nu stie nimeni cum are cutia de viteze? Cat de lungi sunt treptele de viteza la Golf 6 2.0TDI 140 sau 170? Suntem pe un forum VW... nu are nimeni motorizarea asta pe G6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6 cu 2.0TDi 140cp stiu ca la 180kmh pe bord are 2800-2900 rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6 are motor tranversal iar Serie 1 are longitudinal, la faza asta Golful pierde. +1 Serie 1.

Si de ce ar conta asta in alegerea unei masini, in cazul de fata?

Audi A4, A5, A6, A7, A8, R8, Q5, Q7, toate BMW, VW Touareg, Phaeton, Passat B5 si B5.5 au longitudinal. Mercedes C, E, R, S, etc au longitudinal. Oare de ce?

Nu inteleg de ce VW a trecut Passat-ul B6 si tot ce urmeaza dupa el pe motoare transversale.

Pai e simplu, toate modele enumerate ofera fie posibilitatea unei tractiuni integrale (mecanice, de tip Torsen), fie sunt doar tractiune spate. Motoarele sunt longitudinale pentru ca e mai usoara integrarea cardanului in cazul asta. Plus ca spatiul suplimentar obtinut e necesar si pentru motoarele mai mari, varfuri de gama - V6, V8, etc. , spatiu care nu e chiar la indemana la motoarele transversale.

Deci avantajele in cazul comparatiei Seria 1 vs Golf nu sunt decat la nivel de tractiune vs propulsie. Dar culmea, daca una poate avea integrala (e adevarat, de tip Haldex), atunci Golful e ala.

Cat despre B6, a fost facut pe platforma de Golf 5 modificata si, implicit, a preluat asezarea motorului de tip transversal.

B5 si B5.5 au fost pe platforma de A4 si aveau motor longitudinal, dar probabil din dorinta de a separa mai mult Passatul de A4, dar si din motive de costuri, s-a apelat la solutia platformei actuale de B6.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu sunt asa de posibile cifrele alea. Vorbeai de un 160km/h la turatia aia, eram de acord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6 2.0 tdicr 140cp am condus eu si din cate tin minte la 210 km/h avea cam 3400-3500 rpm, la 180km/h avea ~ 3000rpm in treapta 6.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macar a condus cineva un seria 1 inainte se vorbeasca? Iar ne dam cu presupul ca este peste VW doar datorita emblemei care o poarta.mdea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un seria 1, 118d 2010 cumparat la 20.000 de km si masine este cu mult peste golf la toate capitolele ( tatal meu are un golf VI deci am condus si golf 6 ) .

Masina la 200 de km/h are 3100 de rpm in treapta a 6 a.

Daca poti face un efort financiar sfatul meu este sa cumperi seria 1 !

Un film cu masina in actiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie la motoarele diesel de 2l, anumite serii fabricate in anumiti ani au mari probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu totusi ce conteaza asa mult acest aspect cu etajarea cutiei de viteze. Mai ales ca noi vorbim de viteze cu mult peste limita.

Ar fi realmente ultimul criteriu in opinia mea si inutil daca incepem sa vorbim de automate.

Cum se comporta cutia automata la bmw comparativ cu DSG?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Am vrut sa-mi iau Seria 1 cand am decis sa dau A3-ul si m-am si dat cu unul diesel atunci (am mai condus in trecut seria 1 din pacate automat si m-am si dat destul de mult ca pasager) dar in final am luat un Golf si chiar nu imi pare rau. Bmw-ul castiga clar la performante pe asfalt uscat/ud si cam atat. De aspect nu vorbesc aici tine de gusturi. Dar ca spatiu interior este sub Golf la toate capitolele: portbagaj mic, lipsa spatii de depozitare in fata, spatiu pt pasageri limitat, iar finisajele mediocre. M-am dat jos dintr-un audi de care vroiam sa scap si am fost dezamagit de bmw, parca era prea mult plastic eftincahe clar sub a3 (care este in mare parte la acelasi nivel cu Golf 6). + intretinerea la bmw este mai costisitoare decat la vw.

Daca iti place cum arata bmw-ul si vrei performantele unei masini cu tractiune spate atunci e clar alege un bmw bine dotat. Dar daca vrei o masina f practica si confortabila Golf-ul is the way to go.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6 cu 2.0TDi 140cp stiu ca la 180kmh pe bord are 2800-2900 rpm.

Da, da... ai dreptate! La Golf6 2.0 tdi 140cp este asa cum zici, deci este mai lunga ca la 120d, la faza asta sunt uimit de Golf.

http://www.youtube.com/watch?v=unvr1X8CNFE&feature=player_detailpage la 0:33.

La Golf 6 GTD 170cp este mai scurta cutia ca la 120d si Golf 6 2.0tdi 140cp, puteti vedea aici, la 0:32.

Nu stiu totusi ce conteaza asa mult acest aspect cu etajarea cutiei de viteze. Mai ales ca noi vorbim de viteze cu mult peste limita.

Pentru mine conteaza... vreau ca atunci cand am chef sa conduc cu 200km/h sa fie motorul la o turatie rezonabila, 3200-3500rpm, nu la 4000rpm ca Passat-ul meu, la fel ca al vostru de altfel... . Vreau de exemplu sa strabat Germania cu 200km/h, dar sa merg 3 ore cu 4000rpm pe un diesel mi se pare cam barbar.

macar a condus cineva un seria 1 inainte se vorbeasca? Iar ne dam cu presupul ca este peste VW doar datorita emblemei care o poarta.mdea

Eu conduc din cand in cand 120d din 2005. Pe mine m-a impresionat mult BMW cu 120d la capitolul motorizare si stabilitate, dar in interior la capitolul instrumente de bord si cluster Golful il bate pe BMW de-l rupe. Aici ma refer ca la BMW totul e galben si mi se pare cam plictisitor, BC-ul are foarte putine optiuni si nu e asa dinamic ca la Golf 6.

In schimb la BMW plasticele din interior nu scartaie deloc, nici in gropi, nici in curbe, nici cand le impingi cu mana, nu are greierasi si este foarte bine izolat fonic. Nu stiu cum sunt plasticele la Golf 6... dar daca sunt la fel ca in Passat B6, atunci stiu ca scartaie ca le-am verificat eu, fara suparare pentru posesori.

Am eu un seria 1, 118d 2010 cumparat la 20.000 de km si masine este cu mult peste golf la toate capitolele ( tatal meu are un golf VI deci am condus si golf 6 ) .

Masina la 200 de km/h are 3100 de rpm in treapta a 6 a.

Daca poti face un efort financiar sfatul meu este sa cumperi seria 1 !

Un film cu masina in actiune

Daca asta e masina ta, sau nu este, ca e interzis sa postezi depasirea limitelor de viteze pe forum... atunci mie mi se pare ca la 200km/h are 3200-3250rpm, ceea ce este super tare, oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cati dintre noi merg constant la viteze de croaziera peste 180, noi inca traim aici din pacate.

Partea buna e ca bordul este destul de moale si placut la atingere. Nu sunt greieri in bord, cat sunt uneori in usi :(

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filmul este facut in germania , eu locuin in belgia deci e fffffff legala viteza cu care merg !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un 118d din 2010, luat de la BMW rulate la 28500km (de fapt a fost masina de firma de la Autotransilvania dealer BMW). Acum am ajuns la 41500km din octombrie. Nu am avut nici o problema pana acum. O comparatie fata de G6 nu prea pot face deoarece nici macar nu m-am urcat in vreunul :(. In toamna dupa ce am vandut Civicul am cautat in special un G6 2.0TDI/140CP SH dar era la un pret aproape ca unul nou asa ca am ales bmw. Pot exista la motoarele diesel 118d, 120d unele probleme cauzate de intinzatoarele lantului de distributie dar se rezolva pe garantie chiar daca masina a depasit limita anilor (celor 2 ani de garantie), adica bmw ofera in aceste cazuri (probleme cu distributia) o garantie extinsa de pana la 4 ani si max 125k km, ceea ce mi se pare ok. Singurul cost fiind cel cu manopera care se ridica pe la 1600ron adica cat o distributie de VAG. Dupa aceasta operatiune posibilitatea defectarii dispare, BMW imbunatatind in prezent aceste piese. Mentionez ca aceasta problema poate aparea, dar nu este sigura si obligatorie.

Referitor la tractiune spate pe timp de iarna, am ramas blocat in zapada de 2 ori, dar cu putina atentie se poate evita. In caz in care te avanti in zone cu multa zapada afanata blocajul este aproape sigur, recomand o lopata si o punga cu nisip (de preferat cu granulatie mare cum este cel pentru pisici).

Diferenta fata de 120d este (pe langa injectoare) cutia de viteza ce are treptele ceva mai scurte, 118d fiind orientat catre economia de combustibil. Materialele interioare sunt placute la atingere (plasticul de pe bord, usi, etc fiind cauciucat) singura problema sesizata si de altcineva este lipsa spatiilor de depozitare, nu inteleg de ce in buzunarele usilor fata nu au facut un spatiu putin mai larg pentru a putea intoduce o cutie/sticla de suc :( Spatiul in spate este destul de meschin (daca in fata sta cineva de 1,8-1,9m in spatele lui cu greu mai incape cineva. Portbagajul este ceva mai mic ca in golf, 4 persoane cu greu pot pleca intr-o excursie de 1 saptamana, dar aceeasi problema am avut-o si pe vremea cana am avut golf 5.

Rotile patrate se datoreaza in primul rand anvelopelor rft care sunt foarte dure pe laterale, ele trebuind sa sustina greutatea masinii si fara presiune si in al doilea drumurilor noastre pline de gropi. Un alt posibil minus este lipsa rotii de rezerva sau a spatiului pentru ea.

Preturile de intretinere sunt mai mari fata de vw, poate putin si peste audi, o revizie ajunge pe la 1000ron (o sa stiu exact la sf de saptamana cand ma asteapta cu bratele deschise).

Consumul este foarte ok, la un drum de 2000 km (buc-viena si retur) am scos 5.8 fara sa ma gandesc la economie, fiind colegi de pe forum care scot frecvent la drumuri lungi sub 5%.

Ca dotari minime recomand instalatie clima cu 2 zone de reglaj, minim instalatie audio BMW professional, cotiera si alte scaune decat cele standard care sunt echivalente cu cele din golf TL, adica bancute :). Instalatia Xenon este si ea buna dar nu un must have, cati dintre voi aveti pe golf xenon si stopuri cu LED? Un upgrade usor este schimbarea volanului cu unul de pachet M sau char de M (seria 3), ele fiind compatibile si foarte usor de montat operatiune ce am facut-o in max 20min desi nu am cunostinte de mecanica.

Modificat de dumi_id
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema tractiunii spate se poate rezolva pe timp de iarna cu o lopata in portbagaj, anul asta in feb am avut o lopata o sapt si am rezolvat micile incidente dar nu este asa o mare problema tractiunea spate incat sa faca diferenta in alegerea unei masini . Vara in schimb sau pe drumuri gen transfagarasan face diferenta in bine fata de tractiunea fata .

Un mic minus este suspensia standard care este destul de moale, dar daca exista posibilitatea schimbarii atunci masina devine un adevarat cart , eu am montat un bilstein b12 iar acum masina ofera o placere a condusulu greu de descris.

Consumul este unul ffffff decent adica cam 6% extra pt un drum bruxelles - bucuresti cu mentiunea ca in germania merg +200km/h , in rest legal .

Problema portbagajului se poate rezolva foarte usor cu o cutie pusa pe plafon, exista cutii de 500 de l .

Intretinerea daca exista posibilitatea de a se face in afara tarii , Austria sau Germania este mai ieftina decat in tara, eu am platit pt prima revizie la 31.000 de km 250 de euro( ulei, filtru de ulei filtru de polen si filtru de aer plus " micile materiale ')

Dumi_id- cred ca ne cunoastem esti tipul'cu jantele de vanzare :-) :-) :-) :-) :-) 3 ok si una patrata !

Modificat de Alex2112
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex2112 nu stiu daca tu zilnic la 7 trebuie sa pleci de acasa..

dar iarna cu o masina cu tractiune pe spate e chin curat

am 2 vecini langa mine in parcare cu bmw-uri modele noi.. si in fiecare iarna ii vad cum fac canale in zapada

cel care e mai harnic iese de la 6 dimineata si isi face partie...

dar de aia mi-am lua masina ? ca sa o tin in fata blocului cand ninge ?

unde mai pui ca la seria1 nu exista loc de roata de rezerva... pentru ca in spate exista bateria, iar portbagajul este foarte mic in comparatie cu golful...

abea incap 2 cauciucuri in spate... in timp ce la golf incap 4 fara probleme (jante de 15)

nu neg dinamica sau performantele obtinute cu tractiunea pe spate... dar din nou.. nu mi-am luat masina sa fac curse, plus ca am cam imbatranit, si nu prea imi mai place viteza si nici nu ma mai agit prin trafic :) incat sa apreciez o tractiune pe spate

mie chiar imi place seria1, visam la ea acum vreo 4 ani, si chiar am avut tentativa sa-mi iau in locul golfului.. dar imi lipseau 2000 euro, ca altfel azi ma plimbam cu o seria1 116 din 2006

morala este ca pentru fiecare dintre noi i se potriveste o masina, in functie de necesitati

eu am vrut masina mica, cu motor mic (intretinere ieftina, taxe mici) pe benzina (iarna sa nu am emotii cand vad -20 grade pe termometru) exclusiv de oras (pentru restul am T5-ul) :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce i drept nu plec la 7 dimineata de acasa si mai e si faptul ca eu stau in belgia si aici nu prea ninge sau cand ninge nu se depune, dar repet pe o sapt sau mai mult cat dureaza deszapezirea la noi nu cred ca trebuie sa incline asa mult in alegerea masinii, folosesti taxiul sau metroul cand e zapada mare, ca pana la urma cand e zapada de 1 m pe drum mai mult omori masina chiar si cu tractiune fata .

Fa un test cu ambele masini si vezi care ti place, ca daca iti plac bmw o sa faci un efort iarna si gata !

Eu vin in tara la sf lunii si te pot da o tura !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex2112 m-am plimbat suficient cu seria1, si in germania la un autohaus si prin romania

nu neg, e o masina frumoasa si la capitolul dinamism si sportivitate este peste golf

dar este o masina pentru soferul individualist.. care se plimba singur, nu are familie si nici nevoie de spatiu de carat una alta, sau de plecat la drum lung cu inca 3 amici

la fel ca si seria3, bmw se orienteaza spre calitatile sport si mai putin spre spatiul interior al pasagerilor, sau spatiul de bagaje

de fapt nu stiu daca exista vreun bmw orientat spre asa ceva... poate versiunile touring sunt orientate spre familie si spatiu.. ca in rest nici suv-urile nu exceleaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe forumul bmw exista foarte multi care se plang de problema lantului la distributie, cam la fel de multi ca la 1.2 tsi pe forumul nostru. Pentru unii raspunsul BMW a fost ca trebuie sa scoata din buzunar 4000 ron sau chiar 11.000 ron pentur inlocuirea pieselor cu pricina+ manopera depinde de codul motorului. Mai cercetam sa vedem. Oricum va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu sunt fascinat de comportamentul rutier ireprosabil al BMW seria 1. Am avut si eu un 118d din 2011 cu 8000 km la bord in concediu de la Sixt.

Masina a fost ireprosabila. Avea si sistem start/Stop.

Singurul minus fata de VAG mi se pare motorizarea diesel de 2 l care nu e la fel de silentioasa/rafinata ca cea de VAG. In rest a fost de vis.

Spatiul iin interior este ca in Polo 6R desi e de dimensiunea lui Golf. Dar ce mai conteaza? Se stie ptr ce sunt facute BMW-urile.

Dar oricum recomand unul pe benzina sa te simti cu adevarat bine. Daca nu e pe benzina parca nu mai e BMW 100%

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite eu as lua un serie 1 cu cel mai mare motor pe benzina absolut chel.

Altfel daca m-ar interesa confortul sunt destule masini mai ieftine decat Golf 6 si la fel de bine dotate.

Golf 6 e o masina grozava, dar sa fim seriosi e foarte plictisitoare, pe cand o serie 1 te imbie la prostii. Pentru mine asta inseamna spirit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!