Jump to content

Golf 6 - Incalzire in scaune


NepoBogdan
 Share

Postare recomandată

1K0959772 a soft inlocuit de 5K0959772.

 

da, in principiu merge - trebuie doar sa montezi alt termistor pe rezistentele AM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca montez termistori in rezistente ca sa stie temperatura , scot releele si fac masa intre ele, ar mai fi nevoie de modulul ala de sub scaunul sofer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in rest faci schema originala.... cu modul scaun, unitate comanda climatronic, etc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am renuntat la artificii si am instalat rezistente OEM plus cablaje, modul originale, totul functioanea perfect pe butoanele climatronicului, codat in vcds  etc, alta viata acum pe frig :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Foarte intarziat fata de momentul deschiderii acestui topic lansez si eu doua intrebari celor mai experimentati:

1. Un modul climatronic nou am gasit (poate nu am cautat suficient) doar la CarSystems.pl, dar include si optiunile din partea inferioara a celui din deschiderea topicului. In afara de faptul ca ar fi nefunctionale pe G6, ar trebui sa ma mai astept la alte probleme in cazul unui retrofit? Eu am deja climatronic pe masina, lipseste doar comanda pentru scaunele incalzite.

2. M-ati putea redirectiona spre cel/cea de pe acest forum de la care as putea achizitiona elementele de incalzire a scaunelor? Eventual si modulul de putere.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se intampla nimic daca pui un climatronic complet dar tu nu ai pe masina componentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat modulul climatronic de golf 6 cu cel de golf 7 care arata mult mai bine L-am luat de pe bold-sport.

Cum a zis deja si Al Bundy nu e nici o problema daca nu ai montate si rezistentele, butoanele de incalzire nu fac nimic cand le apesi (este afisata doar pictograma pe lcd-ul navigatiei).

Restul componentelor le-am montat mai tarziu. Intreg kitul (rezistente scaune, modul putere, cablaje) l-am luat de la cineva de aici de pe forum care insa nu se mai ocupa cu asa ceva, am avut insa noroc si am prins chiar ultimul kit.

Montajul l-am realizat eu in urma cu 1 luna, totul functioneaza cum trebuie. Acum astept iarna sa testez cu adevarat :)

E ceva de munca la instalare, insa consider ca merita efortul. Eu m-am descurcat singur cu ajutorul acestui DIY destul de detaliat. Montajul am ales sa il fac in doua zile: in prima cablarea pe masina, iar in a doua montarea rezistentelor in scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, multumesc pentru raspunsul prompt!

 

@Al Bundy: nu planuiesc sa montez modulul pana nu am si restul componentelor... nu m-ar ajuta cu nimic. Intrebarea mea mergea in directia functiilor "Rear" si "Rest". Nu stiu exact ce reprezinta aceste functii si daca ar fi probleme dupa montarea rezistentelor in scaune sau nu, eu ne avandu-le acum.

 

@Mistery: dupa cum ziceam mai sus, nu planific sa fac montajul partial (doar panel-ul de climatoronic). Momentan am doar cablajul (Kufatech) si sunt in cautarea restului de componente pentru acest retrofit. Am vazut panel-ul la Bold-Sport, dar as fi vrut sa-l achizitionez de prin EU (sa nu mai platesc si TVA peste pretul de pe site).

     Multumesc si pentru link-ul catre DYI, l-am citit si eu, si inca cateva de pe forum-uri din afara, dar momentan ma cramponez in achizitionarea pieselor. Am incercat si eu prin retrofit-shop, dar si eu am inteles ca nu se mai ocupa colegul ... asa ca mai caut... Daca nu, poate gasesc pe la dezmembrari ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Panoul climatronic cu rear si rest e pentru passat b7 care are incalzire in scaune si pe bancheta spate. Banuiesc ca pe tine nu te intereseaza sa montezi incalzire si in bancheta spate. Daca doresti climatronic de B7, asa zisul climatronic de G7 , codul lui este 3AA907 044AG. S-a pus si Golf Mk6 cabriolet. Va trebui sa schimbi si rama de plastic. Gasesti codul intr-un DIY in aria Golf 6. Daca nu vrei sa schimbi rama, codul panoului cu incalzire in scaune este este 5K0 907 044ES. Cauta pe ebay codirile si vei gasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Feni: nu cred ca gasesti in EU sub pretul de pe bold-sport. Chiar daca platesti vama tot iesi mai bine decat ce gasesti prin EU. Pe bold-sport iti da si rama in pretul ala

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rama aceea nu e importanta pentru mine, pentru ca o am deja de la unitatea curenta (tot ce imi lipsesc, sunt comenzile pentru incalzirea in scaune). O sa mai astept o luna ... poate gasesc ceva pe eBay cum sugera si Hayate. Daca nu, le comand de pe Bold-Sport, ca oricum mai ochisem cateva lucruri dragute pe la ei.

 

Daca totusi cineva afla/stie unde se gasesc elementele de incalzire (pernele/rezistentele), as ramane recunoscator pentru informatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei climatronicul de golf 7 trebuie schimbata si rama, cea de golf 6 nu se potriveste. Modulul de putere il gasesti usor, in schimb o sa ai de furca cu rezistentele din scaune... Stiu ca am cautat si eu dupa ele si nu prea am gasit, in plus sunt si o groaza de referinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, revin cu o intrebare/rugaminte pe acelasi topic:

 

     Este cineva care ar putea sa-mi dea referintele (part numbers) pentru elementele/rezistentele din scaune? Daca ele difera, in functie de ce parametrii (pentru a-i oferii)? ...am incercat la reprezentanta VW din Timisoara, dar desi avea ETKA deschisa in fata, omul de la birou nu a vrut sa imi dea aceaste referinte. Mai exact mi-a spus ca nu pot sa le achizitionez decat impreuna cu tapiteria... iar pretul cotat doar pentru un sezut cu rezistenta integrata, a fost de 2200 RON. Vreau macar sa sper ca exista alternative mai ieftine, chair si cu piese OEM.

 

     Am gasit pe un alt forum urmatoarele referinte:

 - sezut pasager: 1K0 963 555 G

 - sezut sofer: 1K0 963 555 K

 - spatar, ambele: 1K0 963 555 R

 

     Si tot pe tema referintelor as avea intrebarile:

  -> se poate folosi acelasi "sezut sufer" pentru ambele scaune, pentru a putea monta si acele rezistente/elemente din suportul lateral al scaunului (sezut)?

  -> exista referinte si pentru aceste elemente laterale?

 

 

Multumesc anticipat!

Modificat de Feni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile mentionate mai sus sunt de fabricatie, nu mai sunt active, consilierul avea dreptate.

Din diverse " surse" poti gasi rezistente carbon, cred ca ultima locatie unde se fabricau era Ukraina!

Poti opta si pentru 4 bucati de spatar daca nu gasesti sezut , se adauga 2 termistori, 2 carcase mufe, 2 pini!

Pentru a rezolva problema poti folosi rezistentele carbon de la Keetec CSH 1 , ( pret pana la 300 lei /scaun) cu urmatoarele precizari:

- in principiu nu folosesti nimic din cablajul furnizat acolo.

- mufele + pinii de la rezistente se schimba cu OEM ( conform aplicatiei/schemei).

- se adauga termistor de 10 k ohmi pentru sezut.

- var.1-folosesti cablaje de scaune de la : passat 3c, passat cc, passat b7 cu modul dual.

- var2. -folosesti cablaje de Golf 5 , Touran, Jetta, Touareg, Phaeton cu module separate stg/ dr.

- functie de cablaje iti trebuie 1 sau 2 module incalzire.

- cablajul de "podea" il faci custom cu mufe , pini Oem, si cablu FLRY auto de sectiune conform schemei Elsa.

Exista si varianta achizitiei unui kit China , pret info : 1200 lei.

Prin amabilitatea colegului ionut_doc ai aici si cablajul custom si suficiente informatii: http://vwforum.ro/topic/107888-golf-6-diy-montare-scaune-incalzite/

In topicul: http://vwforum.ro/topic/72822-incalzire-in-scaune-ventilatie-memorie/page-5 , la postul 96 ai OEM versus AM ( rezistente carbon).

Rezistentele de pe laterale la scaune sportline nu sunt carbon si gasesti doar prin dezmembrari!

Spor!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     Si tot pe tema referintelor as avea intrebarile:

  -> se poate folosi acelasi "sezut sufer" pentru ambele scaune, pentru a putea monta si acele rezistente/elemente din suportul lateral al scaunului (sezut)?

  -> exista referinte si pentru aceste elemente laterale?

la elementele 5 si 6 din poza de mai jos te referi?

A7r5lq3.png

in ETKA nu sunt date coduri separate pentru ele, sunt incluse cu tapiteria

eu zic sa nu te mai complici si cu ele, cauta doar sezut + spatar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si scuze de intarzierea cu care raspund!

@Mecatronic: multumesc mult pentru indicatiile detaliate. O sa incep sa caut componentele mentionate.

@Mistery: da, componentele 5 si 6 din diagrama ta sunt cele la care ma refeream. O sa incerc sa nu ma mai complic si cu ele, ca se apropie iarna. :p

Multumesc inca o data pentru suport!

Modificat de Feni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.Ma intereseaza si pe mine acesta problema.Daca schimbam panoul climatronic,asta inseamna ca o sa mearga si climatronicul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce problema te referi?

sa schimbi panoul climatronic fara butoane de incalzire si sa pui panou cu butoane? normal ca va functiona climatronicul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.Ma intereseaza si pe mine acesta problema.Daca schimbam panoul climatronic,asta inseamna ca o sa mearga si climatronicul?

 

daca ai climatronic, da - dupa montaj trebuie sa faci adaptarea, codarea si first run pt compresor, ca sa mearga totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua tuturor , rog care stie cum setez memoria in scaun de la incalzire adica cand apas pe incalzirea in scaune si dupa iau contactul sa stie pe ce treapta am lasat incalzirea , este vorba de un golf 5 pe care am montat climatronic de golf 6 , multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge asa... doar cu VCDS-ul merge, din climatronic, in 10-Adaptari si selectezi Retention of driver's seat heater level 

 

 la new value dai ON.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ffff mult Florin o sa incerc maine sa vad daca reusesc , am vcds versiunea 11.11 sper sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin foarte mult am rezolvat problema . Sarbatori fericite alaturi de cei dragi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cunoasteti pe cineva care monteaza incalzire in scaune pentru un golf 6?

As fi interest, si sa arate ca din fabrica cu climatronic schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, vezi la prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!