Jump to content

Lampa stop centrala - leduri aprinse la capete


Eugen Dragan
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme am o problema la masina din semnatura. Lampa centrala de stop pe frana(cea pe leduri) din partea de sus a haionului sta aprinsa permanent la capete foarte slab, adica ultimile 2 leduri din stanga si ultimile 2 leduri din dreapta . Parca sunt 10-12 toate. Am mai vazut si la alte msini VW in trafic aceeasi problema.

Am facut si un test cu VCDS si i-mi spune ceva de swichul de la pedala de frana, cu toate ca l-am schimbat recent deoarece aveam probleme si nu se aprindeu intotdeauna stopurile pe spate.

Poate sa-mi explice cineva fenomenul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    9

  • dani 1

    5

  • Quetzalcoatl

    5

  • F l o r i n

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acolo avem becuri sau leduri. Vezi cum se prezinta.

Eroarea legata de switch - spune ca sunt probleme cu switch-ul de frana - probabil ca urmeaza sa te lase. Variante - ori altul - sa cumperi OEM, sau reparat - sincer, nu merita - e pana in 50 lei unul nou OEM-

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stopurile cu bec functioneaza corect atunci problema este la cel central, cel putin la golf acesta e cu leduri. Am avut si eu probleme cu ledurile de la acel stop se aprindeau doar cate doua-trei in capete(nu mai stiu daca stateau aprinse tot timpul), in corpul stopului ai o placuta de circuit imprimat pe care se afla ledurile, niste rezistente si o dioda, acea dioda era "impuscata", dupa ce am inlocuit-o si-a revenit la normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit acelasi lucru. Ai led-uri la iluminatul din habitaclu? daca da vezi ca o sa trebuiasca sa iti pui din alea cu anulatoare de eroare. chiar daca masina nostra nu stie sa citeasca erorile de cand am pus led-uri peste tot am ciudatenii din astea . atunci cand lampa cu led-uri a ramas cu capetele aprinse aveam arse ambele becuri de pe pozitie spate. cred ca e ca la bmw: cand ii scoti becul de pozitie fata semnalul prea functia de pozitie acolo unde este becul scos. spr sa nu ma insel. o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu pozitii arse spate si capetele de la al treilea stop aprinse am intalnit-o si eu la o fabia

Eroarea de switch poate a ramas de data trecuta cand ai schimbat pe cel vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Lampa centrala de stop pe frana(cea pe leduri) din partea de sus a haionului sta aprinsa permanent la capete foarte slab, adica ultimile 2 leduri din stanga si ultimile 2 leduri din dreapta .....Am facut si un test cu VCDS si i-mi spune ceva de swichul de la pedala de frana,

Acum , la calcarea pedalei de frana, se aprind stopurile spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum lampile stanga-dreapta spate functioneaza foarte bine.

Stopul central functioneaza perfect,numai ca in momentul cand pun

contactul se aprind foarte slab extremitatile , iar cand apas frana

se comporta normal toate ledurile avand aceeasi intensitate.

A....am mai facut o modificare ,am inlocuit modulele

de la stopurile pe led cu unele construite de mine.

Eu nu cred ca sa fie asta problema deoarece am vazut

aceeasi problema si la masini cu stopuri pe becuri.

Modificat de Eugen Dragan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un contact imperfect pe undeva... mai ales daca ne-ai zis ca ai mai facut si modificari :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit si eu in trafic un golf la care extremitatile stopului de pe haion erau aprinse odata cu pozitia cam la 50% din intensitate, iar cand punea frana se aprindeau toate normal. Atasez si o poza:

post-31670-0-30625800-1329391714_thumb.j

Poate ne explica cineva fenomenul, ca pana la urma nici nu arata rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr se aprindeau si stopurile de frana cand calca frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Cand punea frana se aprindeau toate normal, si extremele de la al trei-lea stop se aprindeau la intensitate maxima ca celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa lamurim un aspect: Extremitatile celei de-a treia lampa se aprind la punerea contactului si nu la aprinderea pozitiei. Cand pui contactul pe circuitul de frana vin aprox 6V pentru monitorizarea functionarii corecte a circuitului becurilor de pe frana. In caz de nefunctionalitate(bec ars , etc) se stocheaza eroare de switch pedala.

In momentul in care ai ambele becuri arse pe frana cei 6V merg la a treia lampa si aprind extremitatile.

@Eugen Dragan: Daca ai stopuri pe led si le-ai modificat circuitul de comanda, datorita consumului mic al led-urilor care sunt probabil grupate cate 3-4, la cei 6V de control nu se aprind, dar se aprind cele de pe extremitatile celei de-a treia lampa. Pune o rezistenta de 1K in paralel cu led-urile de pe frana pe fiecare stop in parte si se rezolva problema.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema era de la stopurile pe led la care au fost schimbate modulele cele negre patrate cu niste montaje simple cu rezistente si diode.

O sa construiesc alte montaje si o sa va tin la curent cum am rezolvat problema. Cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci la cel din poza de mai sus cum sunt aprinse extremitatile celui de al trei-lea stop, cand nu are becuri arse la stopuri, nici pe pozitie si nici pe frana? (in poza ii sunt aprinse pozitiile)

Modificat de radurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GOLF IV variant

Si eu am vazut fenomenul la cateva masini si tin sa precizez ca nici una nu avea nici un bec ars pe spate.

Modificat de GOLF IV variant
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut iarasi masina de mai sus, si cum scrie si hremus, extremitatile de la al trei-lea stop erau aprinse si fara pozitie, iar la frana se aprindea doar stopul de pe haion. Pana la urma ii sunt arse becurile pe frana si in poza m-a dus in eroare pozitia aprinsa cu ambele becuri pe fiecare parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Io am schimbat stopurile cu unele pe led si apare si la mine fenomenul cu stopul de frana si se mai aprinde la bord indicarea de la bujii si palpaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. fenomenul apare in momentul in care ai unul din becurile arse de la pozitie sau de la frane.am intalnit fenomenul la mine la masina din semnatura nu are nici o legatura cu intrerupatorul de la frana sau asa cum a zis mai sus eugen dragan a schimbat stopurile cu unele pe led-uri. este eroarea pe care ne-o arata vw -urile ca sa ne zica ca avem un bec ars

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai chiar aia ii faza ca stopul pe led nu da puterea unui bec si de acea apare ca si cum ar fi bec ars, se pot pune niste rezistente pe stop ca sa aibe consumul ca un bec de 21W.

Modificat de kamei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am fost la ITP si stopul central ( cel cu led-uri) nu se aprinde , am desfacut si nu imi ajunge tensiune la mufa care il alimenteaza :

ceva solutii ?

Nu am led-uri montate in loc de becuri.

Modificat de dcsiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU descrie problema in mai multe locuri. Ai un raspuns dincolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era cablul intrerupt la tubul flexibil din stanga .

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut la mine cand calc frana mi se aprinde doar ledurile de sus de la haion iar cele de pe stopuri nu ..cele de la stopuri raman stinse  sa fdie scwitzul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt becurile arse, 100%. Daca era switchul nu se aprindea nici cel de pe haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!