Jump to content

Cum se lasa jos masina?


razvanT
 Share

Postare recomandată

amotrizoarele raman alea stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    7

  • ByZ

    7

  • _seby_

    6

  • hunior

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

hangyouridols

Urmez sa schimb discurile+placutele frana fata-spate si m-ar interesa sa-mi cobor masina cu 3 cm,precizez ca am amortizoare pe gaz,dar garda la sol e foarte inalta datorita arcurilor stock.Pe forum parerile sunt impartite,mecacanicul meu mi-a spus ca nu e problema sa schimb numai arcurile.Atasez o poza sa vedeti despre ce e vorba.Pareri?

post-30690-1220092951_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) intradevar e cam inalta, dar aici e sectiunea golf3/vento. vezi la audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stie cineva de unde se poate cumpara un kit de amortizoare cu arc, reglabile pe inaltime, si eventual si niste preturi informative?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna

am si eu un golf 3 si am "probleme" cu suspensia este sportr si as vrea sa o mai inalt putin cum pot sa fac asta fara sa schimb arcurile si telescoapele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca ceva as vrea sa stiu daca cumva pot sa-mi schimb doar arcurile si nu telescoapele

cum pot sa-mi dau seama daca pot sa fac chestia asta sa schimb doar arcurile si nu telescoapele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbarea arcurilor u e kiar dificila,dar daca umblii la ele ti se poate modifica inghiul de cadere si iti poate toci cauciucurile,directia poate deveni grea,eventual scartait in curbe. daca ai suspensii sport si pui alte arcuri poate s fie rigida ,insa nu astra e problema dar poti ''forta '' amortizorul si sa se strice in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nimeni de vanzare arcuri pt golf 3 de vanzare ?ma intereseaza cele normale nu sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

care este cea mai ieftina solutie sa imi cobor masina 3-4. cred ca amortizoarele si arcurile sunt stock( am vazut p telescoape o eticheta cu vw si o serie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai ieftina dar nu si cea mai recomandta este taierea arcurilor.Urmatoare este montarea unor arcuri sport(150-300 Euro) si a treia este montarea unor suspensii reglabile(450 Euro sau mai mult).Este indicata daca vrei ulterior sa te ''joci'' cu nivelul garzii la sol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le scurtezi durata de viata.mai ales peste - 30 mm.In mod normal se imperecheaza arcurile cu amortizoarele de rigoare dar asta nu mai este o varianta ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tai din arc devine mai rigida suspensia, dar sa nu ai probleme la rar. am patit cand aveam dacie; am taiat putin din arcuri si nu mi-au facut inspectia decat dupa ce am fost putin atent cu ei si mi-au spus ca data viitoare sa vin cu arcurile schimbate. deci....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am taiat eu din arcurile de pe fata , si nu se mai aseaza calumea pe talerul amortizorului . Daca te uiti calumea la ultima spira , cea care sta in amortizor ai sa vazi ca e aproape orizontala , celelalte au unghiul de cadere ca un filet . Eu am taiat cam o spira 4 cm ( cea care trebuia sa asigure pozitionarea corecta in talerul arcului ) dupa care arcul nu mai statea drept pe amortizor . Masina nu a coborat mai mult de 1 cm in schimb suspensia a devenit mult mai moale. Ca si concluzie de final nu e nimic de castigat din taierea arcului , doar munca degeaba si experienta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am un set de arcuri rosii -40 mm . Care au alta problema in combinatie cu amortizoarele stock . Mai exact masina sta prea jos , amortizorul e aproape comprimat la maxim si la un damb sau groapa se aude un bubuit in toata caroseria semn ca a ajuns la capat . Nu am mers cu ele mai mult de 2 zile ca nu cred ca ar fi rezistat amortizoarele fara se le indoi sau cine mai stie ... Singura solutie eleganta si practica pentru a avea o garda la sol mai mica ar fi , amortizoare si arcuri de VR6 ( SH ) sau suspensie sport arc + amortizor dar nu mai jos de -40 pentru ca ajunge motorul si cutia pe asfalt ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As pune arc+amortizor+flanse de vr6 dar nu stiu cat de rigida e. A pus cineva? Aveti idee cat costa pt toate 4 rotile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de o suspensie VR6 .Chiar nu stie nimeni sa ii raspunda lui kretu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e suspensie de uzina nu de tuning deci nu ar trebui sa fie mai rigida

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba este mai rigida... in primul rand vr6-ul are stock amortizoare pe gaz iar arcurile sunt mai mici si mai groase in spire ca la celelalte motorizari. Plus ca am mai avut un vento 1.8 pe care l-am dezmembrat si am vazut diferenta cu arcurile de vr6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce ziceti de arcuri de la corrado g60? se potrivesc?cu cat va fi masina mai joasa, si cu cat mai rigida?se potrivesc cu amortizoare stock?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut!

Stie cineva cat este diferenta(in mm) intre arcurile normale si cele de pe variantele GT sau GTI la golf???

Daca nu ar fi mare diferenta mi'as pune doar arcurile de la un GT sau GTI...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!