Jump to content

Schimbare faruri passat


rimniceanum
 Share

Postare recomandată

El nu are faruri halogen. Cred ca la el merge dpdv financiar var. cu lupe noi bixenon. Daca nu are de unde sa faca rost de un bec nou pt test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeam de bixenon ;) daca schimba lupele tot cumpara alte becuri, asa ca varianta de a cumpara alte becuri si a le inlocui singur e cea mai ieftina. Daca nu e multumit de rezultat schimba si lupele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesti de bixenon dar nu prea bine.

Becurile xenon oem nu prea cred că se potrivesc pe lupele ieftine cu bixenon.

Problema grava nu e in lupe ci în reflectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DragosR vorbeam din experienta proprie :) La mine cu alte becuri am lumina suficienta (masina din 2008 cu 135.000 facuti in Romania), la fel un prieten cu un passat din 2006 cu peste 250k km. Am intrebat si la un atelier care se ocupa cu faruri, iar sfatul lor a fost tot de a schimba becurile.

Acum omul face cum considera. Si da, cu lupe AM e posibil sa ramana cu becurile proaspat cumparate...sau le poate returna in 30 de zile la un magazin online unde le gaseste cu 270ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

TYC, reglate dupa ureche:

 

IMG_20170306_195858.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mersi pt raspunsuri colegii o sa incerc cele recomandate de voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 3/17/2014 at 3:28 PM, razvanik said:

Am inteles. Farurile nu sunt matuite, chiar arata bine.
E posibil atunci sa fie lupa murdara (masina are aprox. 8 ani) sau sa se fi matuit pelicula "oglinda" din spatele lupei, dar e cam greu sa ajung la ele sa verific.

Ai rezolvat aceasta problema? Te intreb pentru ca ma confrunt si eu cu acelasi lucru si nu stiu unde cum si cu cine sa o rezolv. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut. Am cumparat un kit reparatie prinderi far partea soferului. Am un far care tot sare de sus in jos, cred ca este vorba de o prindere rupta de jos. Intrebare...se poate totusi scoate farul fara sa dau jos bara? Ma refer la surubul de jos problematic, care cica pe la proiector ai putea ajunge la el.

Ma tot gandesc si la acea protectie din fata farului, cred ca are ceva plastic care tine farul pe loc. Si abia dupa aceea poti sa scoti si surubul de sub far.

Faza lunga si scurta sunt cu becuri H7?  Daca tot umblu la faruri, as pune ceva calumea pe faza lunga, pentru ca parca nici nu se aprinde noaptea. Cea scurta e fff puternica si calumea.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,vreau sa cumpar si eu faruri second cu xenon de pe passat care are din fabrica.Ma puteti ajuta va rog frumos cu detalii,ce trebuie sa iau si unde se afla,vreau sa incep sa strang piesele.Vreau sa cumpar tot ce trebuie,spoiler cu stropitori,am vazut ca trebuie si ceva senzori ca sa se regleze farurile singure dar nu stiu unde se afla.Trebuie si alta maneta daca iau spoiler cu stropitori?Cum pot verifica daca farurile sunt bune,daca nu se pot verifica pe masina donatoare?Cablajul se poate lua de pe masina donatoare?Daca da de unde si pana unde se poate lua?Masina mea e passat B6 din 2006,se potrivesc farurile si de pe cele din 2010?Orice idee,informatie si orice detaliu despre amplasarea senzorilor si a pieselor necesare,e binevenita.Coduri,poze etc.Multumesc anticipat.Acuma am faruri tyc care vad foarte slab desi sunt noi,cele originale vedeau si mai slab,daca ploua nu vedeam nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FAruri cu calc de far, calc central de xenon, amplasat in stanga torpedoului, senzorii de pe bascula stanga fata si stanga spate, cablajul nu il poti lua, trebuie facut. MAI trebyie mufele de la toate astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci calculatorul de faruri vine cu tot cu faruri?Calculator central de xenon(banuiesc ca nu e centrala electrica,ca daca e vb de ea o am,la fel si can  e cu litera L).Am cautat poze dar nu gasesc.Banuiesc ca trebuie si alta pompa pentru lichidul de parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a facut nimeni trecerea de la faruri cu halogen la faruri bixenon adaptive oem?Poate ma puteti ajuta cu mai multe informatii,poze ,coduri etc sa nu dau bani aiurea pe piese si sa nu iau ce trebuie.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ba da, s-a facut, se face - iti trebuie farurile complete = faruri, becuri, calculatoare far, modul leveling, senzori leveling roata, cablajele aferente, eventual bara cu spalatoare, spalatoarele, furtunele, vas plus pompa... si modificarea instalatiei electrice plus codarile aferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva informati pe un site din alta tara.Dar am vazut ca sunt faruri care au ceva calculator pentru faza lunga si altul pentru faza scurta si altele au doar pentru faza scurta.Care ar trebui sa le caut cele cu 2 calculatoare?Calculatorul de xenon am gasit ca scrie ASF pe el.Am vazut ca sunt si ceva kituri de vanzare la kufatec parca ii zice dar nu stiu care e pentru mine si daca sunt destul de lungi cablurile sa ajunga pana la torpedou sau sunt facute sa ajunga in stanga la sofer.Multumesc pentru  raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cablurile ajung.

farurile - tie iti trebuie de la o masina fabricata pana in 2007.

toate au pe ele si balast si calculator afs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
constantino

Sal am si eu un passat b6 2006 .... faza scurta cu probleme .... am pus philips 130% si a mai crescut putin intensitatea si mai multa raza, dar tot nu e suficient :(.

Concret a curatat cineva lupele si a ajutat la cresterea intensitatii? alte sfaturi ? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Clar, daca ai lupele murdare, ajuta curatarea lor - doar ca e greu de facut acest lucru....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
andreydobre007

A desfăcut careva luptele din faruri pt curățare? Dacă da putem primi un diy ? V aș fi profund îndatorat! Sau măcar sfaturi cum începem si cum terminăm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Lupele valeo de pe faruri UK pot fi montate pe faruri EU? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

andreydobre007

A desfăcut careva luptele din faruri pt curățare? Dacă da putem primi un diy ? V aș fi profund îndatorat! Sau măcar sfaturi cum începem si cum terminăm.

Decât să le desfaci doar pentru curățat mai bine investești un pic și pui un bixenon Hela Evox-r 2.0 sau Morimoto Evox-r ... Eu sunt doar curios dacă ar apărea eroare de bec ars în urma modificării circuitului firelor de la lumina de drum...

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna seara si Sarbatori Fericite! Am schimbat la un passat b6 din 2008 farurile din xenon cu cornering in halogene simple. Am schimbat si mufele. Problema este la faza lunga. Degeaba pun provizoriu un bec h7 pe instalatia, calculatorul masini decupleaza faza lunga. Am montat doar pe partea stanga. Asta sa fie problema?  Grosimea firului care ar trebui sa fie folosit pentru faza lunga mi se pare subtire, de 1 sau de 1,5. Am incercat sa setez ceva din diagnoza la "Cent. conv", dar fara succes. Multumesc pentru ajutor anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie modificat cablajul și codata corespunzător centrala electrica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde trebuie modificat cablajul? Mufa este schimbata. Cu codarile sunt probleme. Nu stiu cum sa setez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!