Jump to content

Iluminare maner interior portiera


ferdy1407
 Share

Postare recomandată

Salut, doresc link ul (frantuzesc) daca ma poate ajuta cineva sa iluminez manerele de deschidere de pe interiorul portierelor la Octavia 2.

Tin sa precizez ca am dat din intamplare de acest link prin intermediul forumului insa nu stiu cum sa mai dau de el. In site ul (link ul) respectiv se descria cum se poate realiza iluminarea manerelor si se dadea si codul led ului (de la audi). In interiorul suportului manerului de deschidere locul este deja pregatit, exista "cracii" de sustinere al led ului si conturat locul pe unde iese led ul doar ca nu este executata decupatura.

Daca stie cineva link ul va rog ajutati ma.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul nu e de audi, e de Skoda L&K, si in acel site e o greseala, nu acolo se leaga ledul, cu in calc de usa unde exista pin special pentru asa ceva. Am montat eu la masina mea. Ai acolo poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze unde Al Bundy? Mi-as face si eu ai cumva o mica descriere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris la Autokarma sa mi dea un rasp legat de pret ul led ului fiindca dupa cod nu am gasit la ei pe site.Va tin la curent. Daca stie cineva de unde as putea lua led urile, va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de aceste 4 leduri , daca stie careva de unde le putem achizitiona, multumesc anticipat

Stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nestiind ca exista loc special unde se pot lega eu le-am pus pe firele indicate acolo.

Am folosit LED-uri albe de 3 mm peste care am pus o bucatica de banda de izolat alba pentru ca era prea puternica lumina. Functioneaza perfect de vreo 5 luni.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris la Autokarma sa mi dea un rasp legat de pret ul led ului fiindca dupa cod nu am gasit la ei pe site.Va tin la curent. Daca stie cineva de unde as putea lua led urile, va rog.

Codul lor este 3U0919173, iar principalul motiv ptr care m-am lasat eu, desi intentionam pana la un moment a fost pretul... :vaidecapulmeu: Undeva la 100 lei per bucata la orice reprezentanta Skoda pe comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Am si eu o intrebare :

Se poate face aceasta modificare si la Passat B6 dar ledul sa fie rosu ?

Multumesc.

O zi buna.

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vezi (demontezi) daca este "pregatit" locasul respectiv ptr asa ceva. Daca nu, nu ai decat sa decupezi la dimensiunile led ului. Led dreptunghiular rosu gasesti cu siguranta. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ferdy1407 :Cred ca @DRI@N vrea sa stie daca poate gasi ledul original ptr B6, cel care intra in locasul sau dedicat,nu sa practice o gaura ptr orice led dreptunghiular pe care il gaseste in magazinele de electronice, plus ca pe cel original al carui cod l-am postat mai sus( il puteti vedea si in foto de pe site-ul indicat),nu il gasesti la Skoda decat pe alb,ma insel Adrian?

post-28492-0-71285000-1303822694_thumb.j

post-28492-0-34788700-1303822700_thumb.j

post-28492-0-54415700-1303822704_thumb.j

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze unde Al Bundy? Mi-as face si eu ai cumva o mica descriere?

In topicul masina mea:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era si la aceesorii aftersale , sunt cativa care au facut inclusiv eu si oem si altfel si era descris acolo, acuma pretul pt un led cu tot cu fanta respectiva difera de pe stanga pe dreapta dar in total se strang aprox 350 ron pt 4 usi doar ledurile cu fantele respective. Acuma depinde de fiecare cat vrea sa investeasca, eu unul o fac acuma nu stiu daca e sau nu usor de facut pentru toti

Cred ca ajuta astea cu mentiunea ca se pot pune cum a zis Al bundy si activa cu vag comul frumos ca functie door ahndle iluminated parca.

osvetlenie_kluciek.pdf

post-2238-0-58691400-1303841138_thumb.jp

post-2238-0-35827500-1303841260_thumb.jp

post-2238-0-23619700-1303841275_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu mi-am montat la masina. va dau o varianta mai ieftina: sunt aceleasi led-uri ca la superbul vechi. cautati la dezmembrari, eu le-am gasit si luat pe toate cu 500 mii. succes! sunt usor de pus. plasticul de la maner are suport pt led si are marcat si locasul care trebuie decupat. :icon_thumright:

gabriel: tinand cont ca esti tot din cv da-mi un mes si te trimit de unde sa iti iei

Modificat de sorin_ss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot am fost intrebat pe PM< la mine le-am legat la firull 17 din mufa cu 32 pini de la calculatorul de usa. Asta pentru fata, cele din spate se leaga la cele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
CiprianChiriac

Salutare vreau sa montez si eu luminare maner interior p un passat b6 la ce mufa am +si -permanent cu contactul pus portiere fata spate?vreau sa fac asta ca tot montez lumini avertizare..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are geamuri electrice spate ?

ce an este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, CiprianChiriac said:

Salutare vreau sa montez si eu luminare maner interior p un passat b6 la ce mufa am +si -permanent cu contactul pus portiere fata spate?vreau sa fac asta ca tot montez lumini avertizare..?

plus permanent sau doar dupa contact?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iluminarea la maner - pe pozitie - mai departe, sa ne zica ce vrea sa faca.... precum si anul de fabricatie al masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Imi trebuie + dupa ce pun contactul la toate 4 portiere sa montez cate un led luminare maner deschidere interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ledurile alea - vorbim de cele care au iluminare de fabrica - sunt numai pe pozitie....ca oricum ziua nu se vad - asa folosesti plus de la firul gri de la butoane si masa - maro.

eu asa te sfatuiesc.... acum, daca vrei pe contact, se poate face si asa, dar nu-i vad rostul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe original, luminile de la manerele spate sunt legate de cele din fata, care la randul lor sunt legate la pinul dedicat de la calc de usa fata (sofer si pasager).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se aprind ? la contact sau la pozitie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!